Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IV LO w Częstochowie ŚWIĘTOWAŁO! Ma już 160 lat! Zobacz ZDJĘCIA. To o tej szkole śpiewał Muniek Staszczyk

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Częstochowskie LO świętowało! "IV LO" z Częstochowy jest chyba znane w całej Polsce. A wszystko to za sprawą Muńka Staszczyka, który jest absolwentem tej placówki i który poświęcił jej jeden ze swoich numerów. Niedawno szkoła obchodziła piękny jubileusz - 160-lecie istnienia. I ci bardziej, i ci mniej znani absolwenci mieli, więc niebagatelny powód do powrotu w szkolne mury i wspólnego świętowania.

IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie to szkoła znajdująca się niemal pod samą Jasną Górą, w której łączy się tradycję z wysokim poziomem nauczania.

W najstarszym częstochowskim liceum odbyła się akademia, na którą zaproszono parlamentarzystów, władze miasta, radnych, przedstawicieli kuratorium i nauczycielskich związków, dyrektorów innych liceów oraz nauczycieli-emerytów. Chętni mogli zwiedzić szkolne muzeum, a absolwenci i nauczyciele spotkać się w klasach. Nie zabrakło nawet maturzystów z lat 50.

Wcześniej, delegacje absolwentów wraz z dyrektor Jadwigą Sipą złożyły kwiaty pod pomnikiem patrona szkoły oraz tablicami pamiątkowymi i posągami byłych nauczycieli i absolwentów. Wiązanki kwiatów złożyli również senator Wojciech Konieczny i radna Małgorzata Iżyńska.

Wszystkim gościom dedykowany był również występ muzyczny uczniów IV LO „Śladami twórczości Henryka Sienkiewicza”. Po części artystycznej nadszedł czas wspomnień. Na korytarzach goście oglądali wystawy fotograficzne, a w salach lekcyjnych czekał na nich specjalnie przygotowany przez uczniów poczęstunek. Wieczorem część osób wybrała się na Bal Absolwentów.

* * *

_IV Liceum Ogólnokształcące zajmuje budynek przy al. Najświętszej Maryi Panny 56, wzniesiony przez zakon sióstr Mariawitek jako klasztor wraz z kościołem. Mariawitki zamierzały również zorganizować w nim niewielką szkołę dla biednych panien. We wrześniu 1859 r. rozpoczęła się budowa gmachu, już w początkach października 1862 r. wprowadziły się do niego siostry, a następnie rozpoczęła działalność szkoła dla dziewcząt. Na przestrzeni lat placówka budowała swój prestiż. W czasach pierwszej wojny światowej kadrę nauczycielską tworzyli między innymi Władysław Biegański, Władysław Tatarkiewicz i Edward Mąkosza.

IV LO w Częstochowie ŚWIĘTOWAŁO! Ma już 160 lat! Zobacz ZDJĘ...

22 listopada 1916 – równo tydzień po śmierci Henryka Sienkiewicza, gimnazjum przyjęło jego imię. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości szkoła została przekazana państwu i zmieniła nazwę na Królewsko-Polskie Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie (8 sierpnia 1918), zaś później na I Gimnazjum Państwowe w Częstochowie (listopad 1918).
W okresie 1918–1921 (wojny z bolszewikami), a później w czasie III powstania śląskiego szkołę zamieniono na szpital.
W późniejszych latach nastąpił rozwój kółek zainteresowań (chór i orkiestra Edwarda Mąkoszy), powstały ogrody: zoologiczny (powstały w 1923, w którym znajdowały się m.in. niedźwiedź brunatny i wilki) oraz botaniczny.
W roku szkolnym 1932/1933 gimnazjum przekształcono na czteroletnie gimnazjum i dwuletnie liceum. W latach II wojny światowej szkoła oficjalnie nie działała. Zorganizowano jednak tajne nauczanie, co zaowocowało 200 świadectwami maturalnymi. Oficjalny powrót szkoły do pracy nastąpił po wyzwoleniu 16 października 1945. Trzy lata później przekształcono placówkę w jedenastoletnią Państwową Szkołę Ogólnokształcącą Stopnia Podstawowego i Licealnego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie._

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto