Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IPN w Częstochowie. Jak wyglądał początek II wojny światowej w regionie częstochowskim?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Jak wyglądały straty niemieckie w poszczególnych bojach w rejonie Częstochowy, nie tylko 1 września 1939 roku, ale także w kolejnych dniach? Który z nich był najkrwawszy? Która z jednostek zadała przeciwnikowi największe straty? Jakie informacje lub braki zawierają źródła niemieckie? O tych oraz wielu innych mało znanych faktach będziemy mogli dowiedzieć się już w najbliższą środę (25.01.) w Przystanku Historia w Częstochowie!

Wykład w IPN w Częstochowie

Gościem Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie (al. Najświętszej Maryi Panny 52) będzie Adam Kurus, historyk OBEN IPN Katowice. Wygłosi on wykład pt. „Cena agresji. Niemieckie straty osobowe i materialne na częstochowskim odcinku frontu w pierwszych dniach września 1939 roku. Wybrane aspekty”.

W niemieckim planie ataku na Polskę częstochowski odcinek frontu odgrywał szczególną rolę. Przez rejon Częstochowy wiodła bowiem najkrótsza droga z niemieckiej części Górnego Śląska na Warszawę. Był to zatem jeden z kluczowych kierunków niemieckiego uderzenia i to właśnie w tym rejonie nieprzyjaciel skoncentrował siły główne swej najsilniejszej 10 Armii w postaci XVI, IV i XV Korpusu Armijnego, które uderzyć miały właśnie pod Częstochową.

Pierwsze dni wojny na ziemiach częstochowskich

W pierwszych dniach II wojny światowej częstochowski odcinek frontu stał się więc areną niezwykle krwawych zmagań, które kosztowały niemieckiego agresora spore straty.

- Co rzadko jest podkreślane, 1 września 1939 roku, walczące na styku dwóch polskich armii Wołyńska Brygada Kawalerii i 7 Dywizja Piechoty, łącznie zadały nieprzyjacielowi jedne z największych strat w ludziach i sprzęcie, biorąc pod uwagę cały front polsko-niemiecki - mówi Monika Kobylańska, asystent prasowy IPN Katowice.

Jak zatem wyglądały straty niemieckie w poszczególnych bojach w rejonie Częstochowy, nie tylko 1 września 1939 roku, ale także w kolejnych dniach? Jak prezentowały się one na tle ogólnych strat 10 Armii? Ile czołgów straciła niemiecka 4 Dywizja Pancerna pod Mokrą? Który z bojów był najkrwawszy? Która z jednostek zadała przeciwnikowi największe straty? Jakie informacje lub braki zawierają źródła niemieckie? O tych oraz wielu innych mało znanych faktach uczestnicy będą mogli dowiedzieć się właśnie w Przystanku Historia w Częstochowie.

Wydarzenie zaplanowano na środę, 25 stycznia. Początek o godzinie 18.00. Wstęp jest wolny.

Spotkanie stanowić będzie czternasty z cyklu wykładów: II wojna światowa w regionie częstochowskim. Nowe fakty, nieznani bohaterowie, zapomniane epizody.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto