Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Internet szerokopasmowy w Częstochowie, powiatach kłobuckim, myszkowskim. Kiedy będzie?

Janusz Strzelczyk
J. Strzelczyk
350 kilometrów światłowodów, na terenie trzech powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego oraz Częstochowy, da dostęp wszystkim chętnym do internetu szerokopasmowego.

A w szkołach zmieni system nauczania. Kiedy tak będzie? Teoretycznie w przyszłym roku. Wtedy kończy się termin programu unijnego rozpisanego na lata 2011-2013.

Chodzi o program e-region dotyczący Częstochowy, która jest jego liderem, oraz powiatów częstochowskiego, myszkowskiego i kłobuckiego.

- Czekamy na notyfikację Komisji Europejskiej - mówi Grzegorz Sikorski, kierownik Biura Funduszy Europejskich w częstochowskim Urzędzie Miasta. - Odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania. Myślę, że w tym roku będziemy gotowi do przygotowania przetargu, a w przyszłym ruszmy z kopyta.

Komisja Europejska chciała wiedzieć między innymi, czy nie jest udzielana pomoc publiczna projektowi, a jeśli tak, to sprawdzi, w jakim zakresie. Trzeba też było przedstawić raport oddziaływania inwestycji na środowisko.

E-region to program niekomercyjny w zakresie budowy internetu szerokopasmowego. Jego operator zostanie wybrany w drodze przetargu.

To jest ogromna inwestycja. Prywatna firma nie podjęłaby się takiego wyzwania - przyznają w Urzędzie Marszałkowskim. Urząd Marszałkowski podoła, bo ma unijne pieniądze. Z programu likwidowania białych plam w dostępie do internetu skorzysta także południowa część województwa.

Urząd Marszałkowski ma do wydania w całym województwie 70 mln złotych. To wystarczy na pokrycie 85 proc. kosztów. Resztę dołożą gminy. Ale sieć na ich terenie będzie ich własnością. Średnio gmina wyda 130 tys. zł, a jej majątek zyska 830 tys. zł. Dostęp do sieci na równych prawach będą mieli wszyscy operatorzy.

Program był zagrożony, gdy wycofała się z niego gmina Niegowa w powiecie myszkowskim. Jednak po analizie przeprowadzonej przez Urząd Marszałkowski okazało się, że projekt może być realizowany.

Program po raz drugi był zagrożony, gdy o rezygnacji z niego zaczęto mówić w gminie Lipie w powiecie kłobuckim. Tam jednak decyzje nie zapadły. Gmina czeka na decyzje Komisji Europejskiej.

Dostęp do internetu szerokopasmowego w szkołach zmieni system nauczania.

W tym roku do trzech częstochowskich szkół pilotażowo zostaną wprowadzone tablety. Radni przyznali w budżecie na ten cel 150 tys. złotych. Urządzenia trafią do 90 uczniów gimnazjów. Po gimnazjach w tablety mają być wyposażone podstawówki. Częstochowa dokłada się zakupem tabletów do programu wdrażania e-learningu w częstochowskich szkołach


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto