Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Industriada pełna atrakcji

js, bpum
janusz strzelczyk
Z okazji Industriady (to już jutro, 10 czwerwca) częstochowskie muzea przygotowały specjalny program. A w nim m.in. górnicza ,,Maszyna wynalazek” dla dzieci, przejazd zwykle niedostępnymi torowiskami czy muzyka grana z użyciem szlifierki i stworzonych z odpadów instrumentów.

W 8. edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego wezmą udział trzy częstochowskie placówki muzealne, które dokumentują przemysłową przeszłość naszego miasta i regionu – Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Muzeum Historii Kolei i Muzeum Produkcji Zapałek.

W Muzeum Górnictwa Rud Żelaza ubrani w stroje galowe górnicy-seniorzy będą opowiadać, jak kiedyś wydobywało się ten surowiec. Będzie można też własnoręcznie sprawdzić, jak rytm górniczej pracy nadawało ,,smyczenie kibla” – czyli najstarsza w tych stronach metoda transportu poziomego, polegająca na przemieszczaniu drewnianego wiadra z urobkiem po zwilżonej połowicy drewnianego smyka. A do tej czynności potrzeba była dwóch osób…

Młodsi uczestnicy będą mieli natomiast okazję zapoznać się z konstrukcją zbudowanej z bezpiecznych materiałów ,,Maszyny wynalazku”, która stanie w plenerze nieopodal budynku muzeum w Parku Staszica. Tę nawiązującą do dawnych maszyn kopalnianych, składającą się z licznych przekładni, śrub i tłoków instalację będzie można przebudować podczas specjalnie zorganizowanych warsztatów.

Szukający pożytecznej rozrywki młodsi i starsi uczestnicy będą mogli także wypróbować stare narzędzia górnicze – choćby krusząc sferosyderyt przy użyciu tzw. „żelazka” – a własnoręcznie odłupany kawałek rudy zabrać ze sobą na pamiątkę. Dla spragnionych faktografii odbędzie się wykład Pawła Kopydłowskiego z częstochowskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, byłego sztygara z kopalni „Szczekaczka”, pod tytułem „Górnictwo rud żelaza w regionie częstochowskim w latach 1945–1982”.

O dźwiękową stronę Industriady zatroszczy się zespół ,,All Sounds Allowed”, w którego muzyce rzeczywiście wszystkie dźwięki są dozwolone – jak w latach 80. w twórczości zespołów sceny industrial. Grupa używa złożonych z odpadów, własnoręcznie skonstruowanych instrumentów – ale także szlifierki czy piły – których fabryczne brzmienie dopełnia elektronika, gitara basowa i głos.

Rytm maszyn jeżdżących po torach z pewnością poczują ci, którzy przyjdą do Muzeum Historii Kolei przy dworcu PKP na Stradomiu i wezmą udział w specjalnym kursie trakcjami na co dzień niedostępnymi dla składów pasażerskich czy przejażdżce drezyną. Symulator lokomotywy będzie czekał na tych, którzy choć raz chcą zasiąść na fotelu motorniczego. Oprócz tego w towarzystwie przewodnika zwiedzimy nastawnię, którą steruje jeden z najnowocześniejszych systemów w kraju oraz obejrzymy kolejowe modele w skali TT czy parowóz-pomnik TKt48-151, który zakończył służbę w roku 1992, a dwa lata później trafił do naszego miasta. Parowozy przy pracy zobaczymy natomiast na zaprezentowanych w muzeum zdjęciach i filmach.

W Muzeum Produkcji Zapałek zobaczymy linię technologiczną z lat 20. i 30. ubiegłego wieku, wystawy stałe oraz film ,,Pożar zapałczarni” autorstwa pionierów częstochowskiego i polskiego kina – braci Krzemińskich – z 1913 r. W placówce przy ul. Ogrodowej zostanie też zaprezentowany wyczerpujący rejestr wkładu Polaków w rozwój przyrodoznawstwa i techniki, czyli 4-tomowy Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki, wydany dwa lata temu przez PAN i IPN.

Do poszczególnych placówek zwiedzających będą dowozić zabytkowe autobusy ,,Jelcz”. Ze szczegółowym programem Industriady w Częstochowie można zapoznać się na stronach http://www.industriada.pl , http://www.czot.pl oraz http://www.muzeumczestochowa.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto