Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile mieszkańcy Trójmiasta płacą za ogrzewanie? Wyliczenia są zaskakujące

Jacek Klein
Archiwum
Sezon grzewczy w pełni, zima się zbliża nieuchronnie. Włączone kaloryfery dają komfort w zimne dni, ale rachunki za ciepło wiele osób przyprawiają o ból głowy. Ogrzanie dwupokojowego mieszkania o powierzchni 50 m kw. w nowym budownictwie rocznie nie powinno kosztować więcej niż 1000 zł - wyliczają analitycy z Home Broker. Utrzymanie jednak ciepła w mieszkaniu 30-letnim może kosztować nawet 2,6 tys. zł w ciągu roku.

- Przeciętnie ogrzewanie 30--letniego mieszkania dwupokojowego może kosztować rocznie 1,4 tysiąca złotych więcej niż w przypadku współczesnego budownictwa - zauważa Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości z Home Broker. - Warto wspomnieć, że zapotrzebowanie na ciepło odpowiada w Polsce za 71 procent zużycia energii w mieszkalnictwie.

Okazuje się, że w wielu przypadkach za wysokie rachunki odpowiadają sami mieszkańcy. Z badania TNS OBOP, przeprowadzonego dla Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, wynika, że wielu mieszkańców Trójmiasta utrzymuje w swoich pokojach dziennych zbyt wysoką temperaturę: aż 17 proc. deklaruje 24 stopnie Celsjusza, a 11 proc. - 22-23 stopnie C.

Czytaj też: **Jak można zaoszczędzić na ogrzewaniu?**

Szczególnie ciepłolubni są mieszkańcy Gdańska, gdzie w salonie 24 stopnie C lub więcej ma aż 21 proc., odpowiednio w Gdyni jest to 19 proc., a w Sopocie tylko 15 proc. W kwestii prawidłowej temperatury mieszkańcy Sopotu także wykazują się największą świadomością ekologiczną, gdyż aż 63 proc. mieszkańców ma w swoich salonach prawidłową temperaturę 20-21 stopni C, na drugim miejscu jest Gdańsk - 56 proc., a w Gdyni jest to 54 proc.

- Zalecana temperatura, dobra dla zdrowia i ekonomiczna, to 20-21 stopni C. Wyższe temperatury mogą powodować na przykład ospałość czy nadmierne wysuszenie powietrza - mówi Adam Uszalewski, ekspert ds. technicznych GPEC. - Często konsekwencją utrzymywania w mieszkaniu zbyt wysokiej temperatury jest uchylanie okien na kilka godzin dziennie, zamiast przykręcenia termostatów. W ten sposób tracimy cenne ciepło - mówi Adam Uszalewski.

Wyjątkiem jest łazienka oraz pomieszczenia, w których przebywają małe dzieci lub osoby starsze - rekomendowana w nich temperatura powinna wynosić około 23 stopnie C.

Codziennie rano najświeższe informacje z Trójmiasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto