MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

II Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny

Katarzyna Kokoszka
Jury w składzie: prof. Jerzy Piwowarski oraz Piotr Wachecki wybiera najlepsze prace I Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Światła nocy”.
Jury w składzie: prof. Jerzy Piwowarski oraz Piotr Wachecki wybiera najlepsze prace I Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Światła nocy”.
Młodzieżowy Dom Kultury w Częstochowie organizuje II Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny - "Częstochowa to dobre miasto", będący częścią projektu artystycznego pt. "Ojczyzny naszych przyjaciół".

Młodzieżowy Dom Kultury w Częstochowie organizuje II Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny - "Częstochowa to dobre miasto", będący częścią projektu artystycznego pt. "Ojczyzny naszych przyjaciół".

Jego celem jest poznanie kultury, historii i obyczajów innych narodów oraz współpraca międzynarodowa.

Pierwsza edycja projektu była realizowana w 2003 roku wspólnie z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Portugalii oraz Colegio Luso International w Porto. Zorganizowano wówczas Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży: "Portugalia w oczach dzieci i młodzieży polskiej- Polska w oczach dzieci i młodzieży portugalskiej", a tematem prac były historyczne i aktualne obrazy obu krajów z uwzględnieniem ich folkloru, tradycji, obyczajów, piękna krajobrazu i architektury.

Tym razem nasza młodzież będzie współpracować z rówieśnikami z Nowej Zelandii. W 2005 roku nawiązaliśmy kontakt z Konsulem Polskim w Nowej Zelandii- Janem Royem- Wojciechowskim. Dzięki niemu poznaliśmy wojenną historię Polonii Nowozelandzkiej i los dzieci z obozu w Pahiatua - miejsca, które dla polskich sierot, półsierot oraz personelu, przesiedlonego z Syberii do Nowej Zelandii, stało się małą Polską - mówi Maciej Lipiec zastępca dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie. - Patriotyczne motywy pojawiały się tam wszędzie: obozowe ulice nosiły nazwiska wielkich Polaków, ich portretami ozdabiano szkolne klasy. W 1944 roku wszyscy wierzyli, że wrócą do Polski. Niestety większość ziem polskich, które zamieszkiwały wcześniej dzieci z Pahiatua po wojnie została wcielona do ZSRR. Dlatego też mieszkający w Nowej Zelandii potomkowie "dzieci z obozu", pragną przypomnieć sobie te obrazy poprzez fotografię.

Celem fotograficznej współpracy jest pokazanie nowozelandzkiej Polonii współczesnej Częstochowy i przybliżenie naszej młodzieży Nowej Zelandii widzianej oczami potomków dzieci z Pahiatua.

Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów, a każdy uczestnik może nadesłać nie więcej niż 10 prac. Fotografie mogą być wykonane dowolną techniką. Zakwalifikowane prace pokazane będą na wystawie pokonkursowej. W Polsce - w Młodzieżowym Domu Kultury w Częstochowie oraz Galerii Twórczości Plastycznej i Fotograficznej "Panopticum" w Warszawie a w Nowej Zelandii - w tamtejszych galeriach. Termin nadsyłania prac upływa 30 grudnia. Więcej informacji pod numerem telefonu: 034 323 12 79 lub na stronie internetowej:

www.mdk.ids.czest.pl.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto