Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie rozpoczęło świętowanie 115. rocznicy powstania

OPRAC.: RED
I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie rozpoczęło świętowanie 115 rocznicy powstania
I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie rozpoczęło świętowanie 115 rocznicy powstania arc I LO im. Juliusza Slowackiego
Popularnie zwane "Słowakiem" I LO im. Juliusza Słowackiego obchodzi w tym roku 115 lat istnienia. Świętowanie już trwa.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się już w czwartek 6 października rozpoczęliśmy. Tego dnia odsłonięto plakietę z wizerunkiem Juliusza Słowackiego, której autorem jest Zygmunt Otto. Rzeźby tego twórcy zdobiły m. in. budynek Zachęty, most Poniatowskiego, Teatr Polski, Dom pod Orłami. Plakieta powstała w 1909 r., w 60. rocznicę śmierci Juliusza Słowackiego. Była wręczana jako nagroda dla wybitnych członków Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.

Odsłonięcia podarowanej liceum plakiety dokonali fundatorzy - Iwona i Jarosław Dawidowie, absolwenci I LO oraz Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy Ryszard Stefaniak.

Podczas uroczystości przecięto również wstęgę na osi czasu, która obrazuje najważniejsze wydarzenia z życia szkoły. Oś czasu powstała z inicjatywy Doroty Stelmach, a ufundowana została przez Jarosława Śliwakowskiego. Odsłonięciu towarzyszyła uroczystość, podczas której dzieje I LO przybliżone zostały dzięki prezentacji zdjęć historycznych.

Uczniowie "Słowaka" przygotowani przez Urszulę Zaleską przedstawili informacje o życiu i osiągnięciach Zygmunta Otto. Pojawiły się również nastrojowe utwory muzyczne zaśpiewane przez uczennice - Laurę Grabarczyk i Marię Krzywańską, przygotowane przez Dorotę Marlińską.

To jednak dopiero początek obchodów. Główne uroczystości odbędą się w sobotę 8 października. Rano pod pomnikiem Słowackiego przy liceum zostaną złożone kwiaty, później (9.30) zostanie odprawiona msza w kościele św. Jakuba. Następnie w teatrze im. Adama Mickiewicza odbędzie się jubileuszowa gala. Będzie też czas na wspólne zwiedzanie szkoły, a wieczorem w hotelu Mercure odbędzie się bal absolwentów i przyjaciół I LO.

Historia I LO im. Juliusza Słowackiego

Korzenie obecnego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego sięgają prywatnego Zakładu Naukowego Żeńskiego Kazimiery Garbalskiej przy ul. Kościuszki 8, który w roku 1907 zamieniono na ośmioletnie gimnazjum żeńskie. Właścicielką i przełożoną szkoły została Wacława Chrzanowska, a dyrektorem Jan Prüfer, późniejszy profesor Uniwersytetu Wileńskiego. W latach 1914-16 państwo Chrzanowscy rozwinęli placówkę, dobudowując między innymi w głębi podwórza budynek, gdzie do dnia dzisiejszego odbywają się zajęcia lekcyjne. W tym czasie dyrektorem prywatnego jeszcze gimnazjum był Mieczysław Dominikiewicz. W roku 1920 szkołę upaństwowiono, tworząc Gimnazjum Żeńskie im. Juliusza Słowackiego. Funkcję jego pierwszego dyrektora objęła Zofia Idzikowska. Dzięki zaangażowanym w jego pracę bogatym obywatelom szkoła odkupiła od państwa Chrzanowskich całą posesję wraz z majątkiem i wyposażeniem gimnazjum.

Podczas II wojny Światowej gmach przy al. Kościuszki 8 zajęli Niemcy. Dyrektorce Idzikowskiej udało się jednak ukryć i przechować cały majątek. W tak dużym stopniu nie dokonała tego żadna szkoła w Polsce. Zorganizowała też tajne nauczenie prowadzone w grupach 2 do 10 osób głównie w domach uczniów.

Po wyzwoleniu przystąpiono niezwłocznie do organizacji normalnej nauki. Od września 1945 w budynku odbywały się zajęcia dla młodzieży z gimnazjum Sienkiewicza, Traugutta oraz Społecznego Stowarzyszenia "Nauka i Praca". Gdy goście otrzymali własne budynki w obiekcie przeprowadzono niezbędne remonty, a w budynku frontowym utworzono internat dla zamiejscowych uczennic.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto