Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hołd przed pomnikiem zamordowanych częstochowskich Żydów [ZDJĘCIA]

janusz strzelczyk
Przed pomnikiem upamiętniającym zamordowanych przez hitlerowców częstochowskich Żydów hołd ich pamięci oddali uczestnicy 4. Zjazdu Żydów Częstochowian i ich Potomków, a także delegacje częstochowskich szkół i władze miasta.

Zagłada częstochowskich Żydów zaczęła się 9 kwietnia 1941 r. W tym dniu utworzono getto częstochowskie na obszarze Starego Miasta i I alei NMP.
Kierowano tam także ludność z sąsiednich miast, miasteczek i wsi. Były także transporty z Płocka i Łodzi. W getcie osadzono około 40 tys. osób. W 1943 r. w nocy z 22 na 23 września żołnierze niemieccy z jednostką łotewską rozpoczęli likwidację getta. Do początku października 1943 r. 20 pociągów, po 60 wagonów każdy, wywoziło ludzi do Treblinki. Wymordowano na miejscu i wywieziono do obozu zagłady ok. 30 tysięcy osób. Pozostałych przy życiu ok. 6 tys. zgromadzono w tzw. małym getcie - obozie koncentracyjnym między ul. Jaskrowską, Mostową, Senatorską i Nadrzeczną. Wyzwolenia doczekało 1518 osób narodowości żydowskiej, stale zamieszkałych w Częstochowie. Uczestnicy zjazdu złożyli kwiaty także na cmentarzu przy ulicy Kawiej. Tam grzebano umierających w nieludzkich warunkach w getcie Żydów, rozstrzeliwano podejrzanych o sabotaż, bojowników, którzy zginęli w bunkrze z amunicją przygotowywaną do wszczęcia buntu w getcie. To miejsce spoczynku tych, których zamordowano jeszcze przed ostateczną likwidacją getta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto