Hodowla larw, to nie jest dobry pomysł uważają mieszkańcy częstochowskiego Gnaszyna, gdzie jest planowana taka inwestycja

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
arc
Firma GREN FOX zwróciła się do Urzędu Miasta w Częstochowie z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej dotyczącej montażu instalacji do przetwarzania odpadów innych niż niebezpieczne - mniej niż 10 ton na dobę. Chodzi o hodowlę larw muchy czarnej na odpadach zwierzęcych, w dzielnicy Gnaszyn, na terenie dawnego zakładu przemysłowego. Taka inwestycja nie podoba się mieszkańcom Gnaszyna.

Mieszkańcy uważają, że lokalizacja ewentualnej hodowli przy ulicy Głównej byłaby zbyt blisko domów, przedszkola.

- Wniosek firmy został przesłany do instytucji państwowych: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Częstochowie oraz Dyrektora Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Sieradzu w celu wydania opinii w kwestii konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie.
Stosowne ogłoszenie zawisło także na tablicy ogłoszeń - w tym w Biuletynie Informacji Publicznej, poinformowano także m.in. Radę Dzielnicy Gnaszyn. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi zarówno teraz, jak i w ciągu całego postępowania dotyczącego decyzji środowiskowej.

Firma GREN FOX przedstawia się jako „polski producent profesjonalnych rozwiązań do uprawy ekologicznych, pełnowartościowych i zdrowych roślin. Zatrudniamy 150-ciu pracowników i każdy z nich, każdego dnia we własnym zakresie stara się, by nasze produkty spełniały wymagania naszych klientów, żeby były niezawodne, najlepsze i najbardziej konkurencyjne na rynku. Nie godzimy się z tym, co oferuje nam dzisiejszy świat... Dlatego dajemy Ci możliwość wyboru między warzywami pełnymi szkodliwej chemii a własnymi, pełnowartościowymi, prawdziwie BIO produktami”.

Do czego mogą być wykorzystywane larwy owadów ? Na przykład o produkcji pasz dla drobiu.

Jak można przeczytać na stronie agroFakt w wielu krajach na świecie owadzie białko w żywieniu drobiu jest powszechnie stosowane. Masowa hodowla owadów odbywa się m.in. w Chinach i USA. To wysokowartościowe białko ma bowiem wyższą zawartość niezbędnych aminokwasów niż np. białko mączki sojowej. Trzeba jednak mieć na względzie, że wartość odżywcza oraz skład mączek owadzich zależy od gatunku owada, stadium rozwojowego, warunków produkcji, składu paszy oraz komponentów podłoża, na którym owady zostały wyhodowane. Jednakże wszystkie stadia rozwojowe owadów wykorzystywanych do produkcji pasz charakteryzuje duża zawartość białka ogólnego i tłuszczu.

Tam też można przeczytać informacje jak taka hodowla larw wygląda. Prowadzona jest na podłożu organicznym, takim jak obornik, resztki roślinne, czy też inne odpady biologiczne, na którym odbywa się rozmnażanie, składanie jaj i wylęganie larw. Cały cykl rozwojowy zachodzi w kontrolowanych warunkach wilgotności, wentylacji i temperatury (ok. 30°C). Następnie larwy much są żywione aż do momentu osiągnięcia odpowiednich rozmiarów (larwy wyżej wymienionych gatunków mogą urosnąć do 2 cm już w 2 tygodnie). Następnie larwy są zbierane, gotowane lub suszone, a potem mielone na mączkę. Samica muchy domowej może znieść nawet 750 jaj na tydzień. Larwy much mogą być podawane żywe bądź w postaci mączki.

Sprostowanie

W nawiązaniu do publikacji otrzymaliśmy sprostowanie nadesłane z pełnomocnictwa firmy Gren Fox S.A.. Poniżej jego treść:

Nieprawdą jest informacja, iż "Chodzi o hodowlę larw muchy czarnej na odpadach zwierzęcych, w dzielnicy Gnaszyn, na terenie dawnego zakładu przemysłowego". Przetwarzane mają być głównie odpady roślinne.
W artykule jest wskazane, iż "samica muchy domowej może znieść nawet 750 jaj na tydzień.", podczas gdy artykuł dotyczy muchy czarnej.

Podatek od psa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie