Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia kryminalna (i nie tylko) Częstochowy

Janusz Strzelczyk
janusz strzelczyk
"Z chwilą, gdy w kraju istnieje wyższa szkoła kroju i szycia, sprowadzanie toalet i strojów z zagranicy i wywożenie pieniędzy do Wiednia i do Paryża jest nie tylko zbytecznym ale nawet zdrożnym. Najwybredniejszym bowiem gustom sprostać może krojczyni i krawcowa, która ukończyła wyższą szkołę kroju i szycia pod osobistym kierunkiem mistrzyni cechu warszawskiego i paryskiej akademii nagrodzonej zlotym medalem w stolicy Francji, p. Gniewkowskiej". Szkoła taka mieściła się na rogu drugiej alei Najświętszej Maryi Panny i ulicy Dojazd (dzisiaj ul. Piłsudskiego). Jest to jedna z tysięcy informacji o Częstochowie z początków XX wieku w naszym mieści. A informacje te zebrał i opracował, wykonując iście benedyktyńską pracę Jarosław Kapsa. Tak powstała dwutomowa książka "Częstochowa Życie codzienne i kryminalne w XX w.

- Praca nad tą książką zajęła mi pięć lat - opowiada Jarosław Kapsa. Początkowo zebrane materiały ukazywały się w odcinkach na stronie internetowej. Zamysłem autora, który mu się w pełni powiódł było pokazanie życia codziennego częstochowian. Wydarzenia polityczne, militarne są na drugim planie. W książce znajdziemy wiadomości o repertuarze kina, co serwowano w restauracjach, kawiarniach.
Znajdujemy takie ciekawostki, jak np. ta, że w latach 1906-190 8 komendantem brygady częstochowskiej był przyszły twórca armii czechosłowackiej płk Jarosław Cerwinka.
W gazetach jest dużo informacji kryminalnych, obyczajowych. Jarosław Kapsa podkreśla, że inspiracja do napisania książki wynikała z tego, że to jacy jesteśmy dzisiaj jest dziedzictwem poprzednich pokoleń.
To one formowały nas w oparciu o doświadczenia dnia codziennego.
Jest to również szereg naszych problemów, konfliktów wewnętrznych, wynikających z postaw poprzedniego pokolenia.
Dlatego postanowił zbadać jak wyglądał stan świadomości częstochowian, jakie były ich warunki bytu, jakie były ich normy prawne i zwyczajowe, kształtujące poprzednie pokolenia. Co z nauk poprzedniego pokolenia możemy przenieść na dziś.
W wydaniu książki pomógł Zygmunt Rolat, Honorowy Obywatel Częstochowy. Książkę można kupić w Antykwarni "Niezależna", w oddziałach Domu Książki i placówkach Muzeum Częstochowskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto