Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wynalazki czasów pandemii. Jak zaraza wzmaga kreatywność? Oto najciekawsze pomysły

Julia Karasiewicz
Julia Karasiewicz
Pandemie od wieków są momentem, który - wbrew pozorom - posuwa ludzkość do przodu. W jakim sensie? Otóż ciężkie czasy stają się zazwyczaj matką wielu wynalazków. Podobnie rzecz ma się z konfliktami zbrojnymi - nie podróżowalibyśmy dziś samolotami i nie używali komputerów, gdyby nie II Wojna Światowa. Jakie wynalazki przyniosła pandemia koronawirusa? Niektóre propozycje "home made" potrafią rozbawić.

Potrzeba matką wynalazku

Od wieków czasy konfliktu lub zarazy sprzyjały wynalazkom. Okazuje się, że gdyby nie epidemia dżumy, być może Isaac Newton nie odkryłby prawa powszechnego ciążenia! Jak to możliwe? Historia ze spadającym jabłkiem na głowę uczonego jest nie do końca prawdziwa - otóż Newton mógł obserwować spadające jabłka, jednak z okna swojego gabinetu. Z powodu nawrotu czarnej śmierci, która nawiedziła siedemnastowieczną Europę, fizyk był bowiem zamknięty w domu, co - jak widać - sprzyjało rozmyślaniu.

Szybki postęp technologiczny nieodmiennie "zawdzięczamy" wojnie. Szczególnie II Wojna Światowa przyniosła rozwiązania, które wciąż pozostają w powszechnym użyciu. Mowa tu wynalazkach takich jak radar czy... komputer. Ten drugi miał pierwotnie służyć łamaniu niemieckich przekazów kodowanych. Pierwsze tego typu urządzenie o nazwie Colossus powstało w 1943 roku, szybko jednak doczekało się następcy. Bez nich nasz dzisiejszy świat mógłby wyglądać zupełnie inaczej.

Podobnie rzecz ma się z energetyką atomową, nad którą wojna znacząco przyspieszyła prace. Oczywiście w latach 40. energia jądrowa posłużyła jako broń masowej zagłady, dziś jednak jesteśmy w stanie wykorzystywać ją w znacznie lepszym celu. Ciężko jakkolwiek pozytywnie wypowiadać się na temat konfliktów zbrojnych, jednak fakty pozostają faktami. Faktem jest także to, że obecna pandemia przyniosła już kilka wynalazków, które mogą okazać się niezwykle przydatne w przyszłości.

Renesans druku 3D

Pierwszy prototyp drukarki 3D powstał w 2006 roku, zaś w 2013 można już było zakupić zestaw do drukowania w domu. Przez dekadę jednak technologia ta była traktowana nieco po macoszemu. Oczywiście, bez wątpienia przysłużyła się medycynie - to dzięki niej z powodzeniem można wytwarzać idealnie dopasowane protezy różnych części ciała. Okazuje się jednak, że prawdziwy potencjał drukowania przestrzennego pozwoliła docenić dopiero pandemia koronawirusa.

To dziś na drukarkach 3D powstają przyłbice dla personelu medycznego, niedostępne w sprzedaży filtry czy też adaptery do masek. Z łatwością można wydrukować części do respiratorów, rurki do intubacji oraz wiele innych elementów osprzętu medycznego. Co ważne, technologia jest powszechnie dostępna, szybka oraz stosunkowo tania.

Jakie jeszcze wynalazki powstały w odpowiedzi na koronawirusa?

Pandemia z przymrużeniem oka

Nie wszystkie pomysły uratują życie tysiącom pacjentów: są też takie, które wprowadzają niezbędny nam dziś - szczególnie po długiej izolacji - element humorystyczny.

Pomagające zachować dystans czapki pojawiają się w Niemczech oraz na głowach dzieci w chińskich szkołach. Jakie jeszcze patenty sprzyjają dobremu samopoczuciu, przypominając zarazem o nowych zasadach bezpieczeństwa?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wynalazki czasów pandemii. Jak zaraza wzmaga kreatywność? Oto najciekawsze pomysły - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto