Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grób Jezusa Chrystusa w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Wierni mogą przy nim czuwać do wieczornej Liturgii Wigilii Paschalnej ZDJĘCIA

PW, BP Jasna Góra
Grób Jezusa Chrystusa w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze 20.04.2019.
Grób Jezusa Chrystusa w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze 20.04.2019. PW
Mieszkańcy i pielgrzymi wspólnie z paulinami mogli już czuwać przy Grobie Pańskim przez całą noc z piątku 19 kwietnia na sobotę 20 kwietnia. - Na zakończenie Liturgii Wielkiego Piątku Najśw. Sakrament został umieszczony w monstrancji, okrytej welonem, i uroczyście przeniesiony do Kaplicy Matki Bożej, do Bożego Grobu - informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Jak co roku przy Grobie stoją straże. Tym razem wartę honorową pełnią m.in. kadeci i strażacy Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie oraz harcerze, a także jasnogórska Straż Maryjna.

Zgodnie z tradycją Grób Pański przygotowano w centralnej części Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej, u stóp Cudownego Obrazu. Pośrodku znajduje się figura Jezusa Chrystusa - pod biało-czerwonym płótnem. Umieszczono przy niej bukiety kwiatów, głównie białych róż, których jest ponad 2 tysiące. Pod grobem znajduje się napis: „Na krzyżu dokonał się sąd nad światem, i zajaśniała potęga Chrystusa Ukrzyżowanego” (prefacja o Męce Pańskiej).

- W tym roku dekoracja Grobu nawiązuje do 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża św. Jana Pawła II do Polski i na Jasną Górę. Stąd umieszczony przy dekoracji grobu wizerunek papieża - Polaka na tle wieży sanktuarium jasnogórskiego, napis 1979-2019 i słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II 2 czerwca 1979 r. na Placu Zwycięstwa w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. Ze stojącego obok krzyża - pamiątki VI Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze w 1991 r., poświęconego przez papieża Jana Pawła II - spływa biało-czerwona flaga. Jedna z plansz zawiera słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia: „Kto nienawidzi, już przegrał - wyjaśnia Biuro Prasowe Jasnej Góry.

O. Bronisław Kraszewski już od 14 lat jest odpowiedzialny za udekorowanie jasnogórskiego sanktuarium z okazji Świąt Wielkiej Nocy.

- W dekoracji znajdziemy znak, który często widzimy - Alfa i Omega, początek i koniec, które wspominamy w Liturgii Wielkiej Soboty, początek i koniec czasu – wyjaśnia o. Bronisław Kraszewski - Mamy również wątek związany z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który w tym roku obchodzi 40. rocznicę przyjazdu do Polski i na Jasną Górę. Cały Grób Pański jest przepięknie udekorowany kwiatami, przekazanymi z całego serca przez ofiarodawców - dodaje.

Mieszkańcy i pielgrzymi mogli wraz z paulinami czuwać przy Grobie Chrystusa przez całą noc. W Wielką Sobotę mogą to robić przez cały dzień, aż do wieczornej Liturgii Wigilii Paschalnej. Grób Pański jest tego dnia nawiedzany przez wiele osób, które do Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej zaglądają przy okazji święcenia pokarmów w Bazylice Jasnogórskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto