Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum w Lelowie współpracuje ze szkołą z Niemiec

Dorota Sękala
Gimnazjum w Lelowie realizuje z niemiecką szkołą dwustronny projekt „Tolerancja – nasz wspólny cel”, który ma służyć przełamywaniu istniejących stereotypów o mieszkańcach Polski i Niemiec oraz kształtować wśród młodzieży postawy otwartości, szacunku, akceptacji wobec innych narodowości, a także osób niepełnosprawnych i ludzi starszych.

Gimnazjum w Lelowie bierze udział w Comeniusie

Projekt jest realizowany w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” Comenius – Partnerskie Projekty Szkół. Koordynatorem projektu trwającego 2 lata (od 1 sierpnia 2013 r. do 31 lipca 2015 r.) jest Gimnazjum w Lelowie, a partnerem szkoła Maria-Ward-Gymnasium w Altötting w Niemczech (Bawaria), mieście który ma bardzo bliskie kontakty z Częstochową. Językiem komunikacji dla obu partnerów jest język niemiecki.

Gimnazjum w Lelowie.
Projekt ma kształtować wśród młodzieży postawy otwartości, szacunku i akceptacji wobec naszych zachodnich sąsiadów, innych narodowości, osób niepełnosprawnych oraz ludzi starszych. Dotyczy istotnych kwestii społecznych, z którymi spotykamy się na co dzień.

Wzajemne poznanie się nastolatków z obu krajów partnerskich będzie służyć przełamywaniu istniejących stereotypów o mieszkańcach Polski i Niemiec. Poznanie sytuacji osób niepełnosprawnych oraz ludzi starszych wpłynie na dostrzeganie ich problemów i barier oraz na kształtowanie osobowości i uczenie młodzieży odpowiedzialności za innych.

Współpraca ze szkołą partnerską zwiększy motywację młodzieży do nauki języków obcych, podniesie ich umiejętności językowe a także umożliwi zawieranie międzynarodowych przyjaźni. Okazją do tego będą dwie 10-dniowe wizyty grup uczniowskich liczących ponad 20 uczniów i 4 nauczycieli w obu partnerskich szkołach.

Wyjazd naszych uczniów do Niemiec planowany jest w terminie od 27 kwietnia do 7 maja 2014 r., rewizyta grupy niemieckiej odbędzie się od 17 do 27 września 2014 r.

Dotychczas w ramach projektu „Tolerancja – nasz wspólny cel” zostało przygotowane, m.in., przedstawienie teatralne pt. „Mały Książę” na podstawie książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego i wystawione w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bogumiłku (3 grudnia 2013 r.), Domu Pomocy Społecznej w Lelowie (11 grudnia 2013 r.) i na zebraniu ogólnym z rodzicami w lelowskim gimnazjum (12 grudnia 2013 r.).

Uczniowie, którzy wezmą udział w wymianie młodzieży nawiązali kontakt z nastolatkami niemieckimi poprzez maile oraz Facebook i są z nimi w stałym kontakcie.

Ponadto odbył się koncert Music makes tolerance dla rodziców (16 stycznia 2014 r.) i uczniów (17 stycznia 2014 r.), został przedstawiony projekt Jaką rolę pełnią ludzie starsi w społeczeństwie? dla uczniów i nauczycieli na forum szkoły (17 stycznia 2014 r.) oraz miało miejsce spotkanie jasełkowe z dziećmi i młodzieżą w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bogumiłku (11 lutego 2014 r.).

Młodzież gimnazjum miała możliwość wzięcia udziału w trzech konkursach projektowych:
- na wykonanie kartek na Boże Narodzenie z przeznaczeniem dla szkoły partnerskiej,
- na zaprojektowanie symbolu graficznego projektu – logo oraz
- w quizie językowym.

Wykonane zostały także kalendarze adwentowe przez klasę IIIa i podarowane szkole partnerskiej Maria-Ward-Gymnasium w Altötting, młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bogumiłku i mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Lelowie.

Większość uczniów gimnazjum brała udział w opracowaniu słowniczka polsko-niemiecko-angielskiego na temat życia codziennego i szkoły, który jest umieszczony na stronie internetowej szkoły. Została przygotowana prezentacja o
Gimnazjum w Lelowie w języku niemieckim przez uczennice kl. II a – Julitę Giermalę, Wiktorię Gul i Agnieszkę Pawlik oraz prezentacja o tradycjach bożonarodzeniowych w Polsce w języku angielskim, wykonana przez Kingę Sosnowską i Kingę Woch z kl. II b. Obie prezentacje przesłano do szkoły partnerskiej.
Działania projektowe wspiera i przygotowuje wraz z uczniami nauczycielski zespół Comenius w składzie: Dorota Sękala – szkolny koordynator projektu, Elżbieta Węgrzyniak – p. o. dyrektora gimnazjum, Marta Lubaś – pedagog szkolny, Jolanta Randak, Ewa Kłopot, Agnieszka Kowalik i Małgorzata Deska. Duży wkład w realizację projektu wnoszą inni nauczyciele, m.in. pani Renata Wawer i pan Janusz Kowalik.

Zapraszamy do zapoznania się z wszystkimi informacjami na temat projektu, opisami realizowanych działań, prezentacjami multimedialnymi, dokumentacją fotograficzną i filmową na stronie internetowej Gimnazjum w Lelowie: www.gimlelow.szkolnastrona.pl w zakładkach Projekt Comenius.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto