Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria wstydu. Te plakaty i banery wyborcze już nie powinny wisieć w miastach! [ZDJĘCIA]

Redakcja
Plakat wyborczy Pawła Jabłońskiego przy ul. Chrobrego na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach, 13.11 2019
Plakat wyborczy Pawła Jabłońskiego przy ul. Chrobrego na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach, 13.11 2019 Reporterzy DZ
W miastach województwa śląskiego wciąż w niektórych miejscach możemy zauważyć plakaty i banery wyborcze. A dziś, 13 listopada 2019, zgodnie z prawem, już nie powinno ich być. W przeciwnym razie grozi grzywna do 500 złotych, a w szczególnych przypadkach nawet do 5 tys. zł. Zobacz zdjęcia zrobione przez reporterów DZ dzisiaj, 13 listopada, rano. Zauważyliśmy nawet banery z wyborów samorządowych, które odbyły się rok temu!

Minęło już 30 dni od wyborów parlamentarnych 2019. To oznacza, że plakaty wyborcze kandydatów muszą zniknąć z polskich miast, także tych w województwie śląskim. Jak się jednak okazuje, nie wszędzie tak się stało, a to - zgodnie z prawem - oznacza kary dla osób za to odpowiedzialnych. Za nieusunięcie w 30-dniowym terminie materiałów wyborczych lub uszkodzenie miejsc, w których je powieszono, grozi bowiem wysoka kara.

ZOBACZCIE PLAKATY WYBORCZE, KTÓRE WISZĄ NIELEGALNIE

Grzywna nawet do 5 tys. zł

Pełnomocnik wyborczy, tj. przedstawiciel komitetu wyborczego, może zostać ukarany grzywną do 500 złotych. W szczególnych przypadkach, jeśli powieszono plakat czy baner bez zgody właścicieli nieruchomości, grzywna może sięgnąć nawet 5 tys. złotych.

Warto pamiętać o tym, że włodarze miast i gmin mogą sami zdecydować o usunięciu plakatów wyborczych kandydatów po upływie 30 dni od wyborów, a następnie obciążyć komitety kosztami przeprowadzonych prac. Obowiązek usuwania tego typu plakatów po terminie spoczywa również na policji lub straży miejskiej, jeśli umieszczenie materiałów może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi. Wówczas kosztami także zostają obciążone komitety.

Są jednak sytuacje wyjątkowe, kiedy kandydaci nie muszą usuwać plakatów w tym terminie. Wśród nich wyliczamy:

  • Plakat wyborczy wisi na nieruchomości niebędącej własnością Skarbu Państwa, państwowych i komunalnych firm czy samorządów (tj. jeśli ktoś powiesił baner np. na prywatnej posesji czy płocie za zgodą właściciela)
  • Reklamy wielkoformatowe/billboardy, jeśli zostały zakupione na okres dłuższy niż 30 dni

W każdej innej sytuacji, jeśli banery wiszą np. na słupach ogłoszeniowych czy lampach miejskich, muszą one zostać po tym terminie usunięte. Inaczej komitetom grożą wysokie grzywny. Każdy przypadek można zgłosić służbom porządkowym, a one będą sprawdzać, czy kandydat lub kandydatka powinni takowe plakaty już usunąć.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto