Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Jurajska i Nadleśnictwo Złoty Potok przy wsparciu Biedronki, firmy REMONDIS i CUK Ubezpieczenia wymieniały surowce wtórne na drzewka

Jakub Szołdra-Laszczyk
Galeria Jurajska i Nadleśnictwo Złoty Potok przy wsparciu Biedronki, firmy REMONDIS i CUK Ubezpieczenia wymieniały surowce wtórne na sadzonki drzew i kwiatów.
Galeria Jurajska i Nadleśnictwo Złoty Potok przy wsparciu Biedronki, firmy REMONDIS i CUK Ubezpieczenia wymieniały surowce wtórne na sadzonki drzew i kwiatów. Jakub Szołdra-Laszczyk
W ramach ogólnopolskiej akcji „Drzewko za surowce wtórne” Galeria Jurajska, Nadleśnictwo Złoty Potok i Dziennik Zachodni przy współpracy z Biedronką, firmą REMONDIS i CUK Ubezpieczenia wymieniali surowce wtórne w postaci drobnych elektrośmieci, makulatury i plastików na jedną z sadzonek drzew iglastych i liściastych oraz kwiatów.

Na parkingu Galerii Jurajskiej w Częstochowie od strony Bulwarów Jurajskich wrażliwi ekologicznie mieszkańcy Częstochowy i okolicznych miejscowości wymieniali zalegające im w domach elektrośmieci, plastikowe butelki i nakrętki, a także makulaturę na przygotowane przez Galerię Jurajska i Nadleśnictwo Złoty Potok sadzonki drzew występujących w polskim ekosystemie oraz kwiatów, które idealnie dopasują się do warunków panujących na balkonach.

- Dzisiaj mieszkańcy Częstochowy i okolic mogą wymieniać surowce na sadzonki drzew leśnych. Jeszcze rano byliśmy w stanie uszczęśliwić naszych klientów sadzonkami roślin rabatowych, ale te rozeszły się błyskawicznie - wyjaśnia Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej.

Aby otrzymać jedną sadzonkę drzewka iglastego bądź liściastego lub rośliny rabatowej należało przynieść minimum 2 kg makulatury, lub jedną sztukę zużytego sprzętu elektryczno-elektronicznego (drobne elektrośmieci) lub 10 butelek plastikowych (niezależnie od rozmiaru) lub 20 nakrętek.

- Świętujemy Dzień Ziemi i w ramach obchodów tego dnia przeprowadzamy akcję „Drzewko za surowce wtórne”. Galeria Jurajska od zawsze angażuje się w działania proekologiczne i działania prowadzone na rzecz ziemi. W ten sposób pokazujemy świadomość tego kim jesteśmy, dlaczego tu jesteśmy i komu tę planetę zostawimy, więc naturalnie jak tylko otrzymaliśmy propozycję tworzenia tego wydarzenia natychmiast wyraziliśmy zgodę - mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk z Galerii Jurajskiej. - Jesteśmy również zaangażowani w akcję sprzątania bulwarów nadwarciańskich połączonym z grą miejską, która odbywa się równolegle do rozdawania sadzonek – dodaje.

Wszystkie surowce wtórne, które zostały przyniesione 22 kwietnia celem wymiany na sadzonkę zostały posegregowane przez pracowników firmy REMONDIS, która na co dzień świadczy usługi z zakresu zbierania i przetwarzania wszelkiego rodzaju odpadów, które najczęściej od sortowni REMONDISU rozpoczynają proces recyklingu, dzięki któremu wracają do konsumentów w całkiem nowej formie. Proces segregacji i ponownego recyklingu odpadów jest bardzo prosty, o czym mówi Agnieszka Relidzyńska, kierownik działu logistyki REMONDIS Częstochowa.

- Każdą frakcję odpadów deponujemy do osobnych pojemników, w które gospodarstwo domowe wyposaża gmina bądź które nabywają przedsiębiorcy. Do dedykowanych pojemników są wrzucane odpowiednie frakcje odpadów, które dzielimy na: odpady zmieszane, bio, plastik, makulaturę czy też szkło. W Częstochowie posiadamy instalację segregującą odpady i z tej instalacji po wstępnym przesegregowaniu odpady przekazujemy dalej do firm przeprowadzających recykling, które wykorzystują je np. do produkcji granulatów, worków plastikowych czy butelek.

Mimo iż akcja rozpoczęła się równo o 10:00, to na chodniku prowadzącym na parking Galerii Jurajskiej od strony Bulwarów Jurajskich już kilkanaście minut wcześniej zebrała się długa kolejka osób zainteresowanych wymianą zbędnych surowców wtórnych na sadzonki drzew i kwiatów.

- Nie ukrywam, że Państwa akcja trochę zmotywowała mnie do porządków w piwnicy i stąd mam dzisiaj ze sobą zarówno makulaturę, jak i tak antyczne urządzenie jak ten Walkman – śmieje się pan Marcin, który swoje surowce wtórne przywiózł z Kłobucka. - Akcja wyświetliła mi się na jednej z polubionych przeze mnie stron na Facebooku, a sadzonki jeszcze dzisiaj posadzę u teściów na działce, więc będę mógł na bieżąco patrzeć, jak rosną – dodaje.

Czynny udział w ochronie środowiska bierze sieć sklepów Biedronka, która jest jednym z partnerów wydarzenia. Aktywnie działając na rzecz naszej planety, sklepy Biedronki stosują w swoich chłodniach gazy naturalne, takie jak CO2 i propan, oświetlają sklepy światłem LED, stosują pompy ciepła, a latarnie na ich parkingach coraz częściej korzystają z energii słonecznej. Dodatkowo coraz więcej sklepów Biedronki zasilana jest energią pochodzącą z fotowoltaiki.

Biedronka edukuje również najmłodszych w temacie bioróżnorodności. W ramach akcji lojalnościowej „Gang Swojaków” wydano książkę pt. „Chrońmy zagrożone gatunki”, a cały przychód z tej publikacji – 2,5 mln złotych – został przekazany na wsparcie działań Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”. Coraz częściej stosowane w firmie opakowania projektowane są zgodnie z zasadami eko, a Biedronka jest członkiem/założycielem Polskiego Paktu Plastikowego, którego wizją jest obieg zamknięty dla opakowań z tworzyw sztucznych będący wyrazem odpowiedzialnej gospodarki odpadami. Przy pomocy aktualnie wykorzystywanych opakowań i aplikacji Biedronka stara się również edukować klientów w zakresie segregacji odpadów.

Wymień makulaturę, plastik i elektrośmieci na sadzonkę

Organizowana cyklicznie akcja „Drzewko za surowce wtórne” nieprzypadkowo jest przeprowadzana właśnie 22 kwietnia. To właśnie tego dnia wypada Międzynarodowy Dzień Ziemi, który rok do roku ma za zadanie promować postawy proekologiczne w społeczeństwie oraz uświadamiać ludziom jak kruchy jest ekosystem i dlaczego warto o niego dbać. O roli sadzonek oraz dorosłych drzew w naszym życiu opowiadała Katarzyna Szostak z Nadleśnictwa Złoty Potok:

- Sadzenie drzew uczy przede wszystkim ekologii i właściwego podejścia do natury. Drzewa jak zapewne każdy z nas wie, dostarczają nam tlen, ale są także niezbędnym dla człowieka surowcem, czy to energetycznym, czy budowlanym. Ponadto las jest znakomitym miejscem do relaksu, z którego każdy z nas może skorzystać.

Sadzenie drzew nawet w przydomowych ogródkach jest bardzo istotne i pozwala wspólnie spowolnić niekorzystne zmiany klimatyczne, które zachodzą w naszym środowisku. Według uśrednionych statystyk podawanych przez fińskich badaczy jedno drzewo pochłania rocznie około 6-7 kilogramów CO2, a jeden hektar lasu równoważy emisję spalin czterech samochodów osobowych. Na wszystkie pytania dotyczące lasów i drzew skrupulatnie odpowiadali pracownicy Nadleśnictwa Złoty Potok.

W akcję „Drzewko za surowce wtórne” zaangażowała się również firma CUK Ubezpieczenia, która oferuje swoim klientom ubezpieczenia komunikacyjne, ubezpieczenia nieruchomości oraz ubezpieczenia na życie i na czas podróży. Ponadto korzystający ze strony internetowej firmy CUK Ubezpieczenia mają dostęp do szybkiej porównywarki ofert od towarzystw ubezpieczeniowych.

- Jako firma z sektora zajmującego się szeroko rozumianym bezpieczeństwem czujemy się odpowiedzialni za jakość otoczenia, w którym funkcjonujemy, dlatego akcje społeczne i proekologiczne są dla nas bardzo ważne. Jako firma CUK Ubezpieczenia bierzemy udział w takich akcjach jak „Drzewko za surowce wtórne”, ponieważ chcemy działać na rzecz środowiska i zrównoważonego rozwoju – mówi o udziale firmy CUK Ubezpieczenia w akcji Joanna Pompa, regionalny kierownik sprzedaży.

Celem akcji „Drzewko za surowce wtórne” była nie tylko pomoc w segregacji i utylizacji odpadów, które zalegają ludziom w domach, ale również zwiększenie świadomości ekologicznej szczególnie najmłodszych uczestników akcji. Z tego też powodu pracownicy Nadleśnictwa Złoty Potok wyjaśniali dzieciom i młodzieży charakterystykę lasu oraz pokazywali, jak należy się w nim zachowywać, a pracownicy Biedronki przeprowadzali praktyczną lekcję segregacji śmieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto