18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fragment tupolewa w sukni Matki Bożej

Beata Marciniak
Nowa sukienka wzbudziła wielkie zainteresowanie.
Nowa sukienka wzbudziła wielkie zainteresowanie. fot. Waldemar Deska.
Królewski płaszcz - tak nazywa się nowa sukienka na Cudowny Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Od wczoraj dzieło można oglądać w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. 4 września Czarna Madonna zostanie przystrojona w nowy strój.

W sukience ważącej 17 kilogramów umieszczono maleńki fragment samolotu Tu-154, który 10 kwietnia rozbił się pod Smoleńskiem.

Autorem projektu i wykonawcą koron oraz sukni jest Mariusz Drapikowski, bursztynnik z Gdańska. Nad kolejnym dziełem dla Czarnej Madonny pracował dwa lata.

- Umieściłem fragment tu-polewa pod szatą Jezusa, bo ludzie, którzy zginęli w tej katastrofie są w Bożym miłosierdziu - wyjaśnia artysta. - Także złote korony na skronie Jezusa i Maryi posiadają głęboką symbolikę. Trzy gwiazdy znajdujące się w centralnym miejscu korony oznaczają trzy stany Matki Bożej, że była dziewicą przed, w trakcie i po narodzeniu Jezusa. W tych gwiazdach umieszczone są trzy niezwykłe materiały - meteoryty planetarne. W centralnej części jest meteoryt z Księżyca, obok z Marsa i Merkurego, z wszelkimi potwierdzeniami z instytutów naukowych, w tym z NASA. Są to wyjątkowo rzadko spotykane materiały. Do wykonania sukni Czarnej Madonny też użyto meteorytów. Suknia jest w barwach: niebieskiej, granatowej i delikatnym odcieniu szafiru. W znacznej części wykonana jest z opali, labradorytów, szafirów i tysięcy brylantów. Natomiast suknia Jezusa - z koralowca. Nowe korony dla obrazu były gotowe już kilka miesięcy temu, na początku marca pobłogosławił je w Watykanie papież Benedykt XVI.

Wotum znajduje się w specjalnej gablocie. Pilnują go strażnicy jasnogórscy. Ci wyjaśniają ciekawskim pątnikom, gdzie na królewskim płaszczu znajduje się kawałek tupolewa. - Jest w prawym dolnym rogu - odpowiada na pytania jeden ze strażników.

- To szczególna sukienka i bardzo piękna, dobrze, że upamiętnia smoleńską katastrofę - twierdzi pątniczka Anna Janik.

Ofiary na stworzenie sukienki składali pielgrzymi z Polski i zagranicy. To nie tylko datki pieniężne, ale i biżuteria, monety, pamiątki rodzinne. Znaleziony w pobliżu miejsca katastrofy smoleńskiej kawałek blachy ze skrzydła tupolewa przywiozła na Jasną Górę polska zakonnica.

To już dziewiąta sukienka, którą paulini zdobią Cudowny Obraz. Drugą natomiast, którą wykonał Drapikowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto