Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Częstochowska będzie sfinansowana kosztem OPK Gaude Mater

Bartłomiej Romanek
Urząd Miasta ma plan ratunkowy dla Filharmonii Częstochowskiej, która po zakończeniu remontu musi spełniać określone standardy, bo w innym przypadku Częstochowa musiałaby zwracać dotację.

Szkoda tylko, że ten ratunek odbędzie się kosztem zasłużonego Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater, którego rola po planowanej reorganizacji będzie znikoma. O tym, że ten scenariusz jest bardzo prawdopodobny świadczy decyzja prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, który wszczął procedurę odwoławczą dyrektorki OPK Gaude Mater.

Prezydent wystąpił już o opinię w sprawie odwołania dyrektorki do związków zawodowych OPK i do stowarzyszeń twórczych, choć pominął przy tym Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater, a je także warto byłoby zapytać o opinię w tej sprawie.

Częstochowa starając się o dotację na modernizację Filharmonii zobowiązała się, że po remoncie instytucja będzie tętnić życiem.
Większość tych "obiecanek" była jednak grubo przesadzona. Miasto zobowiązało się do zatrudnienia dodatkowych 36 osób oraz 380 imprez, 100 wynajęć sali i sprzedaży 52 tysięcy biletów rocznie.

Dlatego miasto chce powierzyć filharmonii organizację Międzynarodowego Festiwalu Muzyku Sakralnej Gaude Mater, który dotychczas był organizowany sprawnie i z wielkim rozmachem przez OPK. Można byłoby w ten sposób szybko poprawić jeden ze wskaźników - liczbę sprzedanych biletów (w tym roku sprzedano 5 tysięcy wejściówek).

Ten pomysł negatywnie ocenia m.in. o. Nikodem Kilnar, członek Rady Programowej Festiwalu. Urząd nie wyklucza, że i Noc Kulturalna, która co roku przyciąga kilka tysięcy osób, znalazłaby się pod opieką filharmonii.

Władze chciały w ubiegłym roku powierzyć Małgorzacie Nowak posadę dyrektorki filharmonii, ale nie dogadano się co do warunków umowy. Później proponowano jej, żeby przeniosła się do filharmonii w roli szefowej festiwalu, na co także nie przystała.

- Małgorzata Nowak jest doświadczonym menedżerem kultury i miałaby szansę wzmacniać markę festiwalu, jednocześnie pomagając filharmonii w sprostaniu nowym wyzwaniom. Pani dyrektor nie złożyła jednak jasnej deklaracji dotyczącej zmiany - tłumaczy Wło-dzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

Do filharmonii przeniesionych zostałoby także kilku pracowników z OPK, którzy brali udział w przygotowaniach festiwalu. Władze twierdzą, że ośrodek po reorganizacji ma spełniać inną rolę, ale nie precyzują jaką.

Małgorzata Nowak nie chce komentować sprawy. Jeżeli przyjmie ofertę miasta, procedura odwoławcza zostanie wstrzymana.


Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater powstał 5 grudnia 1991 roku, powołany przez Radę jako pierwsza samorządowa instytucja kultury.

Pierwszym dyrektorem był Krzysztof Pośpiech, którego w 1995 roku zmieniła Małgorzata Nowak. Początkowo mieścił się on w Teatrze im. A. Mickiewicza, ale w 1993 r. został przeniesiony na ulicę Dąbrowskiego.

OPK stworzył program, który każdego roku proponuje ponad 100 imprez. Najbardziej znane to Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater, największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur oraz Noc Kulturalna.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto