18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eurocon 2010: Dwoje mieszkańców Śląska Laureatami Nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla

Materiały prasowe/pkon
Anna Kańtoch odbiera nagrodę.
Anna Kańtoch odbiera nagrodę. fot. A. Mateja.
Anna Kańtoch i Robert E. Wegner zostali laureatami Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla, najważniejszej polskiej nagrody w dziedzinie fantastyki. Statuetki zostały wręczone już po raz 26 w historii w sobotę 28 sierpnia, w czasie uroczystej gali zamykającej Europejski Konwent Miłośników Fantastyki Eurocon-Tricon 2010 w Cieszynie.

Nominację do nagrody im. Janusza A. Zajdla, otrzymało pięć powieści i trzy opowiadania opublikowane w 2009 r. W tej pierwszej kategorii zwyciężyła Anna Kańtoch pierwszym tomem powieści „Przedksiężycowi” (wydawnictwo Fabryka Słów).

Urodzona w Katowicach Anna Kańtoch zadebiutowała w 2004 roku opowiadaniem „Diabeł na wieży” na łamach miesięcznika „Science Fiction”. W tym samym roku ukazała się jej pierwsza powieść „Miasto w zieleni i błękicie”, splatająca wątki kryminalne i fantastyczne z motywami powieści wiktoriańskiej. Popularność przyniosły jej dwa tomy opowiadań o Domenicu Jordanie, doktorze nauk medycznych, egzorcyście i detektywie: „Diabeł na wieży” oraz „Zabawki diabła”. Autorka ma już na swoim koncie jedną statuetkę prestiżowej nagrody. Zdobyła ją w ubiegłym roku za opowiadanie „Światy Dantego” opublikowane w antologii „Epidemie i zarazy”. Wcześniej uzyskała dwie nominacje: w 2005 r. za opowiadanie „Długie Noce” i w 2007 r. za swoją drugą powieść: „13. anioł”.

Spośród krótkich form na największe uznanie zasłużyło opowiadanie Roberta M. Wegnera pt.: „Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami ze zbioru „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ – Południe” (wydawnictwo Powergraph). Autor debiutował w 2002 r. w miesięczniku „Science Fiction” opowiadaniem „Ostatni lot Nocnego Kowboja”. Zbiór, z którego pochodzi zwycięski utwór, jest jego pierwszą książką. Autor mieszka i pracuje na Śląsku.

Nagroda im. Zajdla, nazywana czasem „fantastyczną Nike”, jest jedną z najstarszych przyznawanych w Polsce nagród literackich. Dłuższy rodowód mają tylko Nagrody Kościelskich przyznawane od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich w Genewie i Śląkfa – wręczana od 1984 r. nagroda literacka Śląskiego Klubu Fantastyki. Po raz pierwszy została wręczona w 1985 r. Od tego czasu jest przyznawana co roku autorom najlepszych polskich utworów literackich w dziedzinie szeroko rozumianej fantastyki. Wśród jej laureatów są m.in. prof. Edmund Wnuk-Lipiński, Andrzej Sapkowski, Rafał A. Ziemkiewicz, Anna Brzezińska, Jacek Dukaj, Marek S. Huberath, Tomasz Kołodziejczak, Jarosław Grzędowicz, Rafał Kosik.

Patron nagrody Janusz A. Zajdel (1938-1985) – z zawodu fizyk, przez długie lata zajmował pozycję lidera wśród polskich twórców gatunku. Jego najgłośniejsze książki: „Limes interior”, „Cylinder van Troffa” i „Paradyzja” na trwałe weszły do kanonu klasycznej polskiej fantastyki i social fiction.

Europejski Konwent Miłośników Fantastyki Eurocon 2010 był również okazją do wręczenia nagród międzynarodowych przyznawanych przez Europejskie Stowarzyszenie Miłośników Science-Fiction. Wśród laureatów znalazło się trzech Polaków. Nagrodę Hall of Fame w kategorii tłumacz otrzymał kolejny katowiczanin - Piotr Cholewa, autor cenionych przekładów powieści Terry’ego Pratcheta, Rogera Zelaznego, Williama Gibsona i Ursuli Le Guin.

Wyróżnienie Encouragement Award dla przyznawane młodym, dobrze zapowiadającym się autorom uzyskał Maciej Guzek, autor zbioru opowiadań „Królikarnia” i powieści: „Trzeci świat”. Nagrodę specjalną European Grand Master otrzymał Andrzej Sapkowski.

Pozostałymi laureatami nagrody Hall of Fame zostali:
- Najlepszy autor: Stephen Baxter (Wielka Brytania)
- Najlepszy artysta: Martina Pilcerowa (Słowacja)
- Najlepszy magazyn: „SRSFF” (Rumunia)
- Najlepszy wydawca: New Press (Wielka Brytania)
- Najlepszy promotor: Robert Zittnan (Słowacja)

Nagrody Spirit of Dedication otrzymali:
- Artysta: Lars Jacobsson (Szwecja)
- Najlepsza prezentacja dramatyczna: Fredrik Edin, Martin Hultman, Stig Larsson i Talik Saleh za „Metropię” (Szwecja)

Encouragement Awards dostali:
W kategorii autor:
• Natalia Szczerba (Ukraina)
• Karina Szajnia (Rosja)
• Tamás Csepregi (Węgry)
• Michał Ivan (Słowacja)
• Luciana Brîndusa Grosu (Rumunia)
• Adrian Lazarovski (Bułgaria)
• Blanka Jiruškova (Czechy)
Oraz Dmitrij Możajew (Ukraina) – w kategorii promotor/wydawca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto