Dziesięć rzeczy o ekonomii społecznej

Artykuł sponsorowany
Dziesięć rzeczy o ekonomii społecznej, które każdy wiedzieć powinien O ekonomii społecznej mówi się coraz więcej. Bardzo łatwo zagubić się jednak w gąszczu pojęć: ośrodki wsparcia ekonomii społecznej, spółdzielnie socjalne, reintegracja społeczna i zawodowa. Na pierwszy plan wysuwają się dwie kwestie: o co właściwie chodzi i czy są z tego jakieś pieniądze? Żeby to wyjaśnić przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu rzeczy o ekonomii społecznej, które każdy wiedzieć powinien.

1. Co to jest ekonomia społeczna?

Ekonomia społeczna to rodzaj działalności gospodarczej, który łączy w sobie cele ekonomiczne i społeczne. Podmiotem działającym w sferze ekonomii społecznej jest na przykład przedsiębiorstwo, które prowadzi kawiarnię i zatrudnia w niej osoby z niepełnosprawnościami.

2. Dla kogo ta ekonomia?

Ekonomia społeczna jest dla każdego. Nieważny jest wiek, płeć, poglądy polityczne ani poziom wykształcenia. Tym, co liczy się w ekonomii społecznej jest chęć działania. To może być chęć do pracy, ale też chęć do tego, żeby nowe miejsca pracy tworzyć.

3. Czy ekonomia społeczna da mi pracę?

Tak, chociaż nie bezpośrednio. Miejsca pracy tworzą spółdzielnie socjalne, a te trzeba najpierw założyć. W całej Polsce jest już ponad 1000 spółdzielni socjalnych, z czego 160 działa w Wielkopolsce. To najwięcej w kraju.

4. O co chodzi z tą spółdzielnią?

Spółdzielnia socjalna to właśnie podmiot ekonomii społecznej. Jest przedsiębiorstwem, które prowadzi działalność gospodarczą, ale też działa społecznie na rzecz zatrudnionych w nim osób. Spółdzielnię może założyć już pięć osób albo dwie organizacje posiadające osobowość prawną – na przykład stowarzyszenia.

5. Skąd mam wiedzieć, jak założyć spółdzielnię?

Nie musisz tego wiedzieć. W twojej okolicy działa zapewne Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej. Są tam ludzie, którzy wiedzą, jak zarejestrować spółdzielnię.

6. Są na to jakieś pieniądze? Skąd je wziąć?

Są. Na wspieranie ekonomii społecznej przeznaczone są fundusze z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Skontaktuj się w tej sprawie z najbliższym Ośrodkiem Wspierania Ekonomii Społecznej – tam będą wiedzieć. Warto zapytać też w Powiatowym Urzędzie Pracy.

7. Dlaczego społeczna?

No cóż, u podstaw ekonomii społecznej leży przekonanie, że to człowiek, a nie zysk jest najważniejszy. Nie dzielimy ludzi na lepszych i gorszych, przydatnych i nieprzydatnych. Dla ekonomii społecznej każdy jest wartościowy.

8. Nie można po prostu założyć firmy?

Można, ale to akurat nie każdy potrafi. Spółdzielnie socjalne zostały z kolei tak pomyślane, żeby ułatwić start osobom, które niekoniecznie odnajdują się w tradycyjnie rozumianym biznesie. Dlatego właśnie spółdzielnie socjalne mogą liczyć na tak szerokie wsparcie.

9. Działam w organizacji pozarządowej. Czy ekonomia społeczna to coś dla mnie?

Tak. Organizacje pozarządowe również są podmiotami ekonomii społecznej i również mogą liczyć na wsparcie Ośrodków. Chociaż najnowsze wytyczne Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej podkreślają potrzebę ekonomizacji organizacji pozarządowych. Może warto o tym pomyśleć?

10. Czy w okolicy działają jakieś spółdzielnie socjalne?

O tak, w Koninie jest ich całkiem sporo. Konińska Spółdzielnia Socjalna Spektrum prowadzi przedszkole z oddziałami dla dzieci z autyzmem Pinokio, w Kraśnicy kupujecie być może pierogi, do Grodzkiej chodzicie na obiady. W Blues Hostelu nocują odwiedzający Konin turyści. A może ktoś z was był w Turku i odwiedził bar mleczny Powrócisz Tu? To też spółdzielnia socjalna.

No dobrze i co dalej?

Jeśli myślisz o założeniu spółdzielni, organizacji pozarządowej albo po prostu chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszamy na drzwi otwarte ekonomii społecznej, które odbędą się 9 listopada 2015 roku w siedzibie KOWES przy ulicy 3 maja 26 w Koninie. Wezmą w nich udział pracownicy Wielkopolskiego Ośrodka Ekonomii Społecznej – specjaliści z zakresu prawa, finansów, doradztwa biznesowego i marketingu. Start już o godzinie 10.00. Zapraszamy gorąco!

Anna Dranikowska, Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej

Więcej informacji na stronie: www.spoldzielnie.org oraz www.kowes.spoldzielnie.org

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto