Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzielnica Trzech Wieszczów w Częstochowie. Na Skwerze Sokołów był kiedyś staw

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Dzielnica Trzech Wieszczów w Częstochowie. Na Skwerze Sokołów był kiedyś staw
Dzielnica Trzech Wieszczów w Częstochowie. Na Skwerze Sokołów był kiedyś staw Piotr Ciastek
Najmniejsza dzielnica Częstochowy - Trzech Wieszczów, niekoniecznie ma do zaoferowania mniej niż inne dzielnice miasta. Choć to głównie osiedle mieszkalne jest tu sporo miejsc, na które warto zwrócić uwagę. Szczególnie przykuwają ją bloki zbudowane w latach 50. XX wieku, które są przedstawicielami architektury socrealistycznej - monumentalnej, przeskalowanej i surowej.

Najmniejsza dzielnica Częstochowy

Dzielnica Trzech Wieszczów to jedna z centralnych dzielnic Częstochowy. Położona jest pomiędzy Śródmieściem, Stradomiem i dzielnicą podjasnogórską. Nazwa dzielnicy wywodzi się od znajdujących się tu ulic Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego.

Jak podaje encyklopedia Częstochowy w początkach XX w. był to teren z luźną zabudową, przez który przebiegała od 1902 linia Kolei Herby–Częstochowa, z dworcem (budynek został zachowany, ale przebudowany) przy zbiegu ulic Teatralnej (al. Wolności) i Herbskiej (później ul. Biegańskiego, obecnie Boya-Żeleńskiego). Teren dzielnicy był pierwotnie podmokły w okolicach ulic Humbertowskiej (ul. Pułaskiego), Nowej (ul. Sobieskiego) i Dzikiej (ul. Słowackiego). Mieścił się w niej duży staw, a dziś w jego miejscu znajduje się skwer „Sokołów”. Od końca lat 20. do połowy lat 80. XX w. dzielnica nosiła nazwę - Herbska.

Socrealistyczne osiedle

W 1950–55 według projektu Ireny i Czesława Kotelów na 11 ha (w ramach budownictwa Zakładu Osiedli Robotniczych) wzniesiono 28 budynków mieszkalnych (przy ul. Sobieskiego, Ogińskiego i Słowackiego), przedszkole, świetlicę, budynek biurowy oraz dziesięć sklepów. W latach 70. i 80. budownictwo na terenie osiedla realizowała Śródmiejska Spółdzielnia Mieszkaniowa (budynki mieszkalne przy ulicach Słowackiego i Bohaterów Monte Cassino, Krasińskiego, Zana), a w latach 80. i 90. Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa „Górnik” (bloki przy ul. Skłodowskiej i Mickiewicza).

W dzielnicy położone są budynki Starostwa Powiatowego, Urzędu Wojewódzkiego, sztuczne lodowisko, hala sportowa, kościół przy ulicy Słowackiego, Wojewódzki Zakład Opieki Zdrowotnej nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą, Regionalny Ośrodek Kultury, Dom Księcia, czy willa architekta Augusta Allerta. Na terenie dzielnicy znajdują się też pozostałości po dawnej letniej pływalni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto