Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Druga edycja obywatelskiego katalizatora zmian

UMC
15 grudnia w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyła się konferencja podsumowująca drugą edycję projektu będącego cyklem szkoleń z zakresu wolontariatu, dziennikarstwa obywatelskiego i organizowania społeczności lokalnej dla osób po 60. roku życia.

Od września do grudnia w ramach projektu Obywatelski Katalizator Zmiany II odbywały się zajęcia ,,Akademii Wolontariatu”, ,,Akademii Dziennikarstwa Obywatelskiego” oraz ,,Akademii Aktywnego Lokalnego Lidera.”

Pod hasłem ,,Akademia Wolontariatu” odbyły się szkolenia i warsztaty przygotowujące do podejmowania działań m.in. dla osób potrzebujących, chorych i niesamodzielnych. Akademia obejmowała m.in. zajęcia dotyczące komunikacji, zachowań asertywnych, pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami starszymi, planowania i realizacji działań na rzecz innych.

Tematami warsztatów w ramach ,,Akademii Dziennikarstwa Obywatelskiego” były m.in. podstawy prawa prasowego, sposoby pracy redakcyjnej, retoryka i gatunki dziennikarskie, kwestie wykorzystania internetu – w tym mediów społecznościowych – w dziennikarstwie obywatelskim. Powstał też portal ,,Gazeta Obywatelska”, na którym uczestniczki i uczestnicy Akademii zamieszczali swoje teksty.

Podczas zajęć ,,Akademii Lokalnego Aktywnego Lidera” mówiono natomiast o działaniach na rzecz aktywizacji, integracji i rozwoju społeczności lokalnych.

Każdy uczestnik przeszedł pełny cykl szkoleniowy, obejmujący m.in. dwudniowe wyjazdowe warsztaty integracyjne i szkolenia stacjonarne. Rozmawiano m.in. o roli budżetu obywatelskiego w działaniach w przestrzeni lokalnej, sposobach aktywizowania mieszkańców, pozyskiwania sojuszników dla swoich działań czy wykorzystywania mediów do promocji lokalnych inicjatyw.

Podczas konferencji zaprezentowano efekty zajęć ,,Akademii Aktywnego Lokalnego Lidera”, m.in. film poświęcony Jerzemu Kulejowi, inicjatywę stworzenia tarasu widokowego na Złotej Górze, cmentarza dla zwierząt domowych.

Wręczono także nagrody (tablety) laureatom konkursu „Sprawnym piórem”. Przyznaną przez Komisję nagrodę główną otrzymała Elżbieta Swiłło; nagrodę czytelników - Anna Łukaczyńska; a za aktywność - Karina Pala.

Projekt ,,Obywatelski Katalizator Zmiany II” – dofinansowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 -2020 realizowany był przez Polski Instytut Mediacji i Integracji Społecznej w partnerstwie z Urzędem Miasta Częstochowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto