Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom doktora Biegańskiego-Historia niezwykła [ZDJĘCIA]

Janusz Strzelczyk
Władysław Biegański, najstarszy z ośmiorga rodzeństwa był nie tylko lekarzem, ale też filozofem, społecznikiem, propagatorem higieny. Ten dom mijamy idąc na dworzec kolejowy lub na plac "Na Czerwonym...". Nie zwracamy uwagi na wytartą tablicę na ścianie, z napisem, kto w tym domu mieszkał. W oczy rzuca się reklama bilardu. A jest to przecież dom doktora Biegańskiego, wielkiej postaci w historii nie tylko częstochowskiej, ale i polskiej medycyny.

- Dom ten, Mieczysława Biegańska w swojej książce o mężu wspomina: "Dom swój lubił bardzo. Nigdzie na świecie nie czuł się tak dobrze i rześko, jak w tym swoim domu. Chętnie każdemu o tem opowiadał" - mówi Władysław Ratusiński, artysta plastyk, z którym wędrujemy po Częstochowie.

Do tego domu wracał po pracy w szpitalu dr Władysław Biegański. Tu przyjmował pacjentów. Tu czekała na niego pamiętana do dziś przez częstochowian żona Mieczysława. Budynek znajduje sie przy alei Wolności 16, dawniej ul. Teatralna, naprzeciw dworca kolejowego. W 1880 r. Karol Henryk Rosenfeld zbudował późno-klasycystyczny parterowy dom w typie pałacyku, wolnostojący, otoczony dużym ogrodem.

Dom ten stał się później własnością jego zięcia, dr. Władysława Biegańskiego, który tu mieszkał z rodziną w latach 1888 - 1917. Zaglądamy na podwórko. Dom zaprojektowano na planie litery C, z parą oficyn. W przedłużeniu prawej, północnej oficyny dostawiono w 1897 roku piętrową kamieniczkę o charakterze póź-noklasycystycznym, z dekoracyjną elewacją z kamienia wapiennego i cegły. Na ścianie północnej oficyny znajdował się zdrój podwórkowy w ozdobnej żelaznej obudowie i kranem w kształcie głowy lwa.

Zdrój został skradziony i zastąpiony nowym o takim samym charakterze. Budynek od strony ul.Wolności ma pośrodku przejściową sień z zachowaną w dobrym stanie stuletnią posadzką i podłogą. Pokoje mają układ amfiladowy. Oryginalne są też drzwi dwuskrzydłowe. Pamiątki po Władysławie Biegańskim: księgozbiór , jego czasopisma, rękopisy, meble są w posiadaniu Głównej Biblioteki Lekarskiej w Warszawie.
Przyszły doktor Władysław Biegański urodził się 28 kwietnia 1857 r. w miejscowości Grabów w Poznańskiem. Jego ojcem był Tomasz Biegański, włościanin i ślusarz, a matką Bibianna Danielewicz, córka rządcy. Władysław był najstarszy z ośmiorga rodzeństwa. W 1870 r. Biegańscy osiedlili się pod Piotrkowem Trybunalskim, w którym Władysław ukończył gimnazjum. W1875 zapisał się na wydział lekarski Uniwerystetu Warszawskiego. Na piątym roku studiów napisał pracę na konkurs z organizowany przez Wydział Filozofii pt. "Porównanie nauki o ideach Locka i Leibniza". Praca otrzymała wyróżnienie. Do Częstochowy trafił po praktykach w Pradze, Berlinie w 1883 r. Pracował jako lekarz w szpitalu Najświętszej Maryi Panny, na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Na pierwszym zebraniu Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan Władysław Biegański został wybrany jego prezesem. Był prezesem Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, inicjatorem i pierwszym prezesem Oddziału Częstochowskiego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, a także popularyzatorem zagadnień higieny. Założył Towarzystwo Higieniczne. Tworzył Bibliotekę Miejską.
Zmarł 29 stycznia 1917 na dusznicę bolesną. Został pochowany na cmentarzu Kule.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto