Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do Częstochowy wraca nowoczena kolej ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
W nowym rozkładzie pociagów (od 13 grudnia) wracają regularne połączenia Częstochowy z Lublińcem. Będzie jeżdzić sześć par pociągów. Czas przejazdu wyniesie 30 min. będzie krótszy od przejazdu samochodem. Pociagi (linię mają obsługiwać Koleje Śląskie) będą sie zatrzymywać w Blachowni, Herbach Starych, Lisowie, Kochanowicach.

To nie jedyna dobra informacja kolejowa dla Częstochowy.

- Dzięki realizacji szeregu inwestycji Częstochowa ma obecnie bardzo dobre połączenia z Warszawą, Wrocławiem i Opolem, a przez zrewitalizowaną trasę do Koluszek również z Łodzią - mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe. - W ostatnich latach przekazaliśmy prawie miliard złotych na poprawę linii kolejowych, które wychodzą z Częstochowy.

Z kolei Piotr Malepszak, dyrektor Biura Dróg Kolejowych, zwraca uwagę , że Częstochowa będzie mieć również dobre połączenie z Poznaniem. Pociągi od nowego rozkładu jazdy pojadą ta trasą 3 godz. 20 minut.

- Będą dwie pary pociągów obsługujących trasę Poznań - Częstochowa - Kraków - mówi Piotr Malepszak. - Od nowego rokładu jazdy skróceniu ulegnie jeszcze czas przejazdu z Częstochowy do Krakowa czy Wrocławia. Pojawi się też więcej pociągów w kierunku Warszawy. Część z nich będzie odjeżdżać z dworca Częstochowa - Osobowa. Czas przejazdu z Dworca Głównego w Częstochowie skróci się skróci się do 2 godz. 10 minut. Dzię ki wyremontowaniu tradycyjnego szlaku kolei warszwasko-wiedeńskiej.

Tą właśnie trasą czas przejazdu pociągu z Warszawy do Katowic, przez Częstochowę, Piotrków Trybunalski, Koluszki wyniesie ok. 3 godz. 30 min. To czas już porównywalny z przejazdem Centralną Magistralą Kolejową.

Linia kolejowa Warszawa-Koluszki-Częstochowa-Katowice to jedno z najważniejszych połączeń regionalnego i międzynarodowego ruchu kolejowego.

Helmut Klabis, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Częstochowie zapowiada kolejne inwestycjach na dworcach Stradom i Częstochowa - Osobowa. - Zmieniamy wygląd dworca głównego, malujemy wiaty na szaro, a nawierzchnię peronową przystosowujemy do osób słabowidzących. W przyszłym roku wprowadzimy też zmiany na peronie 1 i 2 - zapowiada Helmut Klabis. - Na dworcu Stradom na Światowe Dni Młodzieży gotowe będzie bezkolizyjne przejście dla pieszych pod torami. Dodatkowo pojawi się zadaszenie. Dzięki temu będzie można bez parasola wyjść z budynku dworca i wsiąść do pociągu.

Przygotowywane jest studium wykonalności na odcinek linii nr 1 od Częstochowy do Zawiercia.

-Ta inwestycja pozwoli na zwiększenie prędkości pociągów ze 120 do 160 km na godzinę , co spowoduje skrócenie czasu przejazdu do Katowic - wyjaśnia.

Inwestycja związana z rewitalizacją odcinka kolejowego od Częstochowy do Zawiercia planowana jest na 2018 rok. Polskie Linie Kolejowe wydadzą do 2023 roku 67 miliard ów zlotych na odnowienie polskich torów.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto