Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do 4 marca można się starać o pieniądze na odnowę śląskich zabytków

Katarzyna Domagała
Obrazy, rzeźby, zamki i osiedla robotnicze. Jednym słowem bogactwo zabytków województwa śląskiego ma szansę na renowację. W urzędzie marszałkowskim trwa konkurs o dotacje m.in. na prace czy badania konserwatorskie lub restauratorskie.

Do rozdania jest okrągły milion złotych. Osoby chętne do wzięcia udziału w konkursie w pierwszej kolejności muszą spełniać trzy warunki. Po pierwsze i oczywiste, muszą być właścicielami lub posiadaczami zabytku. Po drugie musi się on znajdować w województwie śląskim. A po trzecie musi być wpisany do rejestru zabytków.

Zdaniem Barbary Klajmon, śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, ich właściciele, powinni chętnie brać udział w konkursie, bo... kto nie próbuje, ten szansy nie ma.

- Choć pieniędzy na pewno nie starczy na pokrycie wszystkich wniosków, a nuż to nasz projekt zostanie wybrany do dofinansowania - mówi pani konserwator.

- W odróżnieniu od dotacji unijnych, wypełnienie wniosku konkursowego jest o wiele łatwiejsze - dodaje.

Zapytaliśmy Henryka Mercika, architekta i konserwatora zabytków z Chorzowa, co on w pierwszej kolejności wyremontowałby, gdyby dysponował milionem złotych. Oto jego typy.

1. Dokończenie renowacji chorzowskiego drapacza chmur zaprojektowanego przez Stanisława Tabeńskiego. Obiekt od kilku lat jest remontowany, z zachowaniem dawnych materiałów i technologii. Jego zdaniem efekty już są imponujące i warte każdego wsparcia.

2. Rozpoczęcie kompleksowych prac renowacyjnych w elektrowni "Szombierki" w Bytomiu, zaprojektowanej przez sławnych architektów, Georga i Emila Zillmannów. To wyjątkowy zabytek przemysłowy, którego wnętrza zachwycą niejednego turystę. Z powodzeniem można w nim organizować wydarzenia kulturalne.

3. Renowacja nagrobka prof. Wilhelma Wagnera słynnego chorzowskiego neurochirurga i społecznika, zlokalizowany na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Chorzowie.

Skąd pomysł właśnie na takiego typu obiekty? Przypłynął wprost z Gdyni, która swoją strategię promocyjną oparła na zabytkach modernizmu, np. śródmieście, które znalazło się na liście zabytków.

- Skupiłbym się na obiektach, które wyróżniają górnośląską i zagłębiowską przestrzeń urbanistyczno-architektonicz- ną - mówi architekt.

- To one sprawiają, że to co nas otacza jest wyjątkowe w skali kraju. Są to przede wszystkim zabytki związane z przemysłem i modernizm dwudziestolecia międzywojennego. Tym bardziej, że modernizm najwyższej klasy spotkamy też w Zabrzu, Bytomiu czy Sosnowcu - dodaje.

Pierwszy termin składania wniosków mija 4 marca. Drugi 30 czerwca. Więcej informacji na stronie internetowej województwa śląskiego.

Oto plon zeszłorocznego konkursu w regionie
W zeszłym roku dzięki konkursowi udało się wyremontować 11 zabytków. Na ten cel marszałek wydał wtedy ok. 908 tys. złotych. A jak efekty prac? Najlepiej wsiąść w samochód i wybrać się na wycieczkę śladami konkursu.

Możemy zacząć od Sławkowa, gdzie w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego pieniądze pomogły przy konserwacji pomnika przyściennego Bp. Kajetana Sołtyka. Dalej Dąbrowa Górnicza. W Bazylice pw. Matki Boskiej Anielskiej udało się odrestaurować polichromie na ścianach i sklepieniach kościoła z około 1920 r. Ich autorami są Piotr Niziński i Jan Nyga Młodszy.

W Bytomiu pieniądze pozwoliły na rozpoczęcie pierwszego etapu prac remontowych przy wieży wyciągowej szybu Krystyna dawnej kopalni węgla kamiennego Szombierki w Bytomiu z 1929 r.

Jaki zabytek w Twoim mieście trzeba odnowić?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto