18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego na maturze kiepsko wypadają przedmioty ścisłe?

Agata Pustułka
arc.
Co czwarty uczeń nie zdał matury. Głównie z powodu matematyki. Średni wynik z tego przedmiotu w liceach ogólnokształcących to 57,27 proc., natomiast w liceach uzupełniających zaledwie 22,95 proc. Dlaczego uczniowie są tak słabi z matematyki i w ogóle z przedmiotów ścisłych? Bo chemię i biologię, zwłaszcza w rozszerzeniu, maturzyści mogli zdać znacznie lepiej.

- Źródeł niepowodzenia maturalnego trzeba szukać nie tylko w gimnazjum, ale w szkole podstawowej, zgodnie z zasadą - czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał - wyjaśnia Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Jego zdaniem zawodzi też system kształcenia nauczycieli.

- Są świetnymi teoretykami, ale żeby skutecznie uczyć, muszą się zniżyć do poziomu ucznia - ocenia Dziedzic.

Okazuje się, że dziś maturzystów jest o połowę więcej niż przez dwudziestoma laty. Większość zdawała egzamin z matematyki. Czy byli lepsi od dzisiejszych maturzystów? Nie.

- Po prostu matematykę było najłatwiej ściągnąć - wyjaśnia dyrektor OKE.

Z tego też powodu, gdy matematyka nie była obowiązkowa na maturze, wybierali ją najsłabsi uczniowie. - Nie biologię czy historię, bo tych egzaminów nie da się przepisać od kolegi - mówi Dziedzic.

Od 1980 roku liczba studentów wzrosła z 400 tys. do dwóch milionów. Czy to oznacza, że mamy coraz zdolniejszą młodzież? I tak, i nie! Liczby są imponujące, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że wielu absolwentów wyższych uczelni powiększy grono bezrobotnych, a o indeks stara się po to, by odsunąć moment poszukiwania pracy. Z drugiej strony brakuje nam rzemieślników, dobrze wykwalifikowanych robotników.

- Każdy egzamin jest egzaminem selektywnym. Nie wszyscy muszą go zdać - dodaje Dziedzic. Tymczasem wielu rodziców przyznaje, że bez korepetycji z matematyki czy z chemii ich dzieci miałyby problem.

Teraz szczegółowe wyniki egzaminów maturalnych będą analizowane równie drobiazgowo, by na poziomie każdej szkoły znaleźć winowajcę - nauczyciela przedmiotu czy też nieprzerobiony na czas materiał.

Wielu dyrektorów szkół po naukę powinno się udać do kolegów w powiecie lublinieckim, gdzie matura wypadła rewelacyjnie, podobnie zresztą jak w cieszyńskim, Bielsku-Białej, czy Częstochowie, choć akurat w powiecie częstochowskim średnia z matur była najgorsza w województwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto