Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawna gierkówka w Częstochowie zamknięta. Pierwszy dzień zmian w organizacji ruchu. Jak się jeździ przez centrum miasta?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Dawna gierkówka - jedna z najważniejszych dróg w lokalnym ruchu - od czwartkowego świtu (3 listopada) jest nieprzejezdna. Objazd poprowadzony jest między innymi przez ścisłe centrum miasta. I mimo że wszyscy spodziewali się gigantycznych korków, o poranku i w godzinach dopołudniowych drogowego armagedonu na szczęście nie było. Największe utrudnienia były w dzielnicach Zawodzie i Raków.

Przypomnijmy, 3 listopada zamknięty został dla ruchu kołowego w obu kierunkach duży fragment przebudowywanej DK 91. Objazd w kierunku Katowic przebiega przez samo centrum miasta. Jest prowadzony alejami i ulicami: Jana Pawła II, Dąbrowskiego, Nowowiejskiego, Bohaterów Monte Cassino, Jagiellońską, Orkana, 11 listopada, Jesienną, Rakowską aż do alei Wojska Polskiego. Z kolei objazd w kierunku Warszawy wiedzie po skręcie w lewo w ul. Krakowską ulicami: Kanał Kohna, Nadrzeczna przez Rondo Trzech Krzyży do alei Jana Pawła II i węzła.

Zdecydowana większość kierowców spodziewała się w ścisłym centrum miasta gigantycznych korków o świcie. Tych o dziwo właściwie nie było.

- Ruch może jest nieco zwiększony, ale liczyłem się z większym oblężeniem - przyznaje pan Mariusz pracujący w ścisłym centrum Częstochowy. - Właściwie droga z Tysiąclecia zajęła mi mniej więcej tyle samo czasu, co każdego poranka. Oby tak zostało - dodaje.

Przez centrum przejeżdża też większa liczba samochodów ciężarowych, ale wszystko wskazuje na to, że wielu zawodowych kierowców stara się - przynajmniej na razie - omijać centrum Częstochowy.

Z naszych informacji wynika, że największe utrudnienia występowały w dzielnicach Zawodzie oraz Raków. Tam rzeczywiście kierowcy swoje musieli odstać. Korki były też w pobliżu ronda Trzech Krzyży oraz na ulicy Warszawskiej, a także na alei Wolności i Kościuszki, ale akurat w tych miejscach nie jest to żadna nowość.

Zamieszanie na ulicy Nowowiejskiego

Na czas zwiększonych utrudnień wprowadzono kilka rozwiązań, które mają pomóc w bezpiecznym i w miarę sprawnym poruszaniu się po mieście. Przy trzech przejściach w centrum została wprowadzona nowa sygnalizacja świetlna. Konkretnie chodzi o przejścia przez ulice: Dąbrowskiego (na wysokości Jasnogórskiej), Kanał Kohna (przejście na wysokości wejścia do Galerii Jurajskiej) i Nowowiejskiego (na wysokości Szymanowskiego). I to właśnie to ostatnie wywołuje największe zamieszanie. Tuż przed przejściem dla pieszych kierowcy zatrzymują się, bo widzą stojących przy pasach pieszych. Ci nie przechodzą, bo mają czerwone światło, a siedzący za kierownicą zastanawiają się dlaczego. Wielu z nich jeździ bowiem na pamięć i nie zwraca uwagi na nową sygnalizację świetlną. W efekcie tworzą się chwilowe utrudnienia.

Co jeszcze zmieniło się w centrum miasta? Istotny jest na pewno fakt zlikwidowania przejścia dla pieszych przez ul. Nowowiejskiego na wysokości ul. Waszyngtona. Zmieniła się również organizacja ruchu: na ul. Jasnogórskiej - na odcinku od ul. Dąbrowskiego do ul. Żwirki i Wigury - od 3 listopada jest to ulica jednokierunkowa oraz na ul. Racławickiej, gdzie na odcinku od Żwirki Wigury do Dąbrowskiego także obowiązuje jeden kierunek. Poza tym zmieniło się pierwszeństwo na skrzyżowaniu Katedralnej i Ogrodowej, gdzie od 3 listopada ulica Katedralna stała się drogą podporządkowaną.

Zmieniły się także zasady parkowania - nie można już zostawiać swoich pojazdów na miejscach wyznaczonych „w jezdni” przy ulicach: Dąbrowskiego (miejsca na chodnikach pozostaną czynne) oraz Nadrzecznej.

Najlepszym rozwiązaniem dla płynności przejazdu zarówno w stronę Warszawy, jak i Katowic jest kierowanie się na autostradową obwodnicę Częstochowy (A1) i ominięcie całego miasta lub ewentualne skorzystanie z jednego z czterech węzłów prowadzących do poszczególnych rejonów Częstochowy (Częstochowa Północ, Częstochowa Jasna Góra, Częstochowa Blachownia i Częstochowa Południe). Dla kierowców poruszających się po kraju na osi północ - południe informacje o prowadzonych w mieście pracach w postaci tablic informacyjnych zostały ustawione daleko przed granicami miasta (węzeł północny A1 i od południa węzeł w miejscowości Podwarpie).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto