Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dar wotywny Jerzego Dudy Gracza dla jasnogórskiego sanktuarium

VIOLETTA GRADEK
Jasnogórską Golgotę zawieszono w przybudówce kaplicy Matki Bożej. Obrazy poświęcił abp Józef Kowalczyk. 	ZDJĘCIE: JACENTY DĘDEK
Jasnogórską Golgotę zawieszono w przybudówce kaplicy Matki Bożej. Obrazy poświęcił abp Józef Kowalczyk. ZDJĘCIE: JACENTY DĘDEK
W kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze odsłonięto i poświęcono w sobotę Golgotę Jasnogórską pędzla Jerzego Dudy Gracza. - To wspaniałe dzieło. Artysta widzi w nim całą trudną rzeczywistość, przeżywa dramaty współczesnego ...

W kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze odsłonięto i poświęcono w sobotę Golgotę Jasnogórską pędzla Jerzego Dudy Gracza. - To wspaniałe dzieło. Artysta widzi w nim całą trudną rzeczywistość, przeżywa dramaty współczesnego świata - ocenia abp Damian Zimoń, metropolita katowicki.

Golgotę Jasnogórską stanowi cykl 18 obrazów o wymiarach 185 na 117 cm. Przedstawiają 14 stacji Drogi Krzyżowej, a także dodatkowo Zmartwychwstanie Jezusa, spotkanie z niewiernym Tomaszem, rozesłanie apostołów oraz Wniebowstąpienie. Największy obraz - o wymiarach 185 na 234 cm - to stacja XII, która przedstawia Ukrzyżowanie Jezusa na tle 30 postaci polskich świętych. Centralną postacią obrazów jest cierpiący Chrystus niosący krzyż. W głębi widzimy: królową Jadwigę, Rafała Kalinowskiego, św. Wojciecha, powstańców z 1863 r., polskich zesłanców, prymasa Stefana Wyszyńskiego, papieża Jana Pawła II. Widać naszą tradycję i współczesność. Piłat, przed którym staje Jezus na I stacji, jest ubrany w prokuratorską togę. Jest ślepy, ma przewiązane chustą oczy. Fakt sądu nad Jezusem budzi medialną sensację. Otacza go sznur mikrofonów. Matka, którą spotyka Jezus, nosi strój polskiej wieśniaczki z okolic Biłgoraja. W piątym obrazie Szymonem Cyrenejczykiem, który pomaga dźwigać krzyż Jezusowi jest sam artysta - Jerzy Duda Gracz. Na stacji XI Chrystus sam kładzie się na krzyżu. Gwoździami, które go przybijają, są ludzki ból, cierpienie więźniów obozów i łagrów. Męczeństwo symbolizują pomnik pomordowanych na Wschodzie i zdjęcie ks. Popiełuszki. Niewierny Tomasz nosi współczesne okulary. Wśród apostołów, którym Chrystus wydaje dyspozycje, widać paulinów i księży.

- Usiłuję w epoce cywilizacji obrazkowej pokazać i unaocznić sens ofiary Chrystusowej - wspomina słowa Jerzego Dudy Gracza o. Jan Golonka, kustosz zbiorów wotywnych na Jasnej Górze we wstępie do albumu autorstwa malarza "Kalendarium Golgoty Jasnogórskiej". - Zależy mi, aby Golgota Jasnogórska nie była historią obrazkową sprzed 2000 lat, którą z dobrym samopoczuciem (że to nie myśmy krzyżowali) sprawujemy w wielki piątek. Ta Golgota jest dzisiaj, teraz i tutaj, w katolickiej Polsce.

Pomysł namalowania Golgoty Jasnogórskiej dojrzewał w świadomości artysty prawie 20 lat. Obrazy malował od sierpnia 2000 do marca 2001 roku. Poeta Ernest Bryll napisał 18 wierszy nawiązujących do nich.

- Nie pisałem na zamówienie pod obrazy Dudy Gracza, ani on nie malował pod moje teksty. Postanowiliśmy pójść różnymi drogami, które miały się spotkać - mówi Ernest Bryll. - Okazało się, że napisałem to, co było we mnie i w nim.

Cykl obrazów, który Duda Gracz uważa za najtrudniejszą pracę swojego życia, zawieszono w przybudówce - górnej kondygnacji wejściowej kaplicy Matki Bożej. W sobotę poświęcił je abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski. Uroczystość uświetniły recytacje wierszy Ernesta Brylla i koncert dzieł Wojciecha Kilara w bazylice jasnogórskiej. Jerzy Duda Gracz otrzymał od ojców paulinów Medal Konfederacji Przyjaciół Jasnej Góry.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto