Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowskie radne apelowały o bezpieczną strefę dla łabędzi i specjalne tablice edukacyjne

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Gwara
Częstochowskie radne w trosce o los ptaków żyjących w parku wypoczynkowym "Lisiniec" wystosowały dwie interpelacje do prezydenta. Jedna dotyczyła wydzielenia na akwenach strefy bezpiecznej dla łabędzi i innego ptactwa, a druga montażu tablic edukacyjnych dotyczących prawidłowego dokarmiania ptaków.

O wydzielenie strefy bezpiecznej dla łabędzi i innego ptactwa zaapelowała radna Małgorzata Iżyńska (Klub Radnych Lewicy). - Obecnie wykluły się młode łabędzie i kaczki, które nie mogą w spokoju wychowywać potomstwa ze względu na pływające łódki. Proszę o wydzielenie takiej strefy ciszy, nawet niewielkiej szczególnie w tym czasie - zwróciła się do władz miasta.

Strefy jednak nie powstaną. Dlaczego? Jak poinformował zastępca prezydenta Piotr Grzybowski, wypożyczalnia sprzętu pływającego działa już od kilku lat. Równolegle, w tym czasie, na terenie parku żyło i rozmnażało się dzikie ptactwo. Zdaniem władz bliski kontakt ptaków z ludźmi nie stanowi zatem problemu. - Wobec powyższego, nie ma potrzeby wyznaczania sugerowanych stref ciszy, szczególnie mając na względzie, że nie ma żadnej gwarancji, iż w wyznaczonych miejscach chciałoby przebywać dzikie ptactwo - uzasadnił zastępca prezydenta.

Z kolei radna PiS zaapelowała o pilne przygotowanie i umieszczenie w parku "Lisiniec" tablic edukacyjnych dotyczących prawidłowego dokarmiania ptaków. - Na wskazanym terenie od lat można było obserwować wiele gatunków dzikich ptaków, niestety obecnie jest ich już znacznie mniej a niewłaściwe ich dokarmianie może przynieść jeszcze gorsze skutki - zauważyła częstochowska radna. - W ostatnich tygodniach, szczególnie w pobliżu plaży i kąpieliska, można zaobserwować nagminne karmienie łabędzi i kaczek szkodzącymi im produktami (ciastka, pieczywo, pizza itp.). Pokarm ten nie tylko zagraża zwierzętom, ale również zanieczyszcza wodę, ponieważ wrzucany jest bezpośrednio do wody, tuż przy wydzielonym kąpielisku - dodała. Jej zdaniem umiejscowienie na terenie parku tablic edukacyjnych i informacyjnych z pewnością poprawi bezpieczeństwo ptaków oraz zwiększy świadomość osób tam wypoczywających.

Miasto rzeczywiście przychyliło się do tej prośby. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie – administrator tego terenu - dostrzegając problem niewłaściwego dokarmiania dzikiego ptactwa przez osoby odwiedzające zlecił w połowie lipca wykonanie stosownych tablic edukacyjno – informacyjnych. Zostały one zamontowane 25 lipca. W sumie w parku "Lisiniec" pojawiło się ich pięć.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto