Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowski łazik marsjański w Stanach Zjednoczonych. Studenci rywalizowali w prestiżowym konkursie

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Studenci Politechniki Częstochowskiej po raz kolejny wzięli udział w prestiżowych zawodach w Stanach Zjednoczonych. Stworzony przez nich łazik marsjański musiał sprostać konkursowym konkurencjom na pustyni Utah. Zainteresowanie rywalizacją było ogromne - łącznie startowały 104 drużyny z całego świata. Reprezentantom Częstochowy udało się obronić 11 miejsce z zeszłego roku!

Studenci Politechniki Częstochowskiej w Stanach Zjednoczonych

Studenci Politechniki Częstochowskiej po raz kolejny wzięli udział w prestiżowych zawodach University Rover Challenge, które odbyły się w dniach 1-3 czerwca w Stanach Zjednoczonych.

Na trzydniowe, konkursowe zmagania łazików składały się cztery misje, czyli zadania odpowiadające tym, które przynajmniej potencjalnie mogłyby być realizowane na innej planecie. Do zrealizowania była więc misja serwisowania sprzętu i misja jazdy autonomicznej, a także misja biologiczno-geologiczna i ta związana dostarczenie sprzętu astronaucie. Uczestnicy konkursu musieli między innymi pobrać próbki gleby oraz wykonać fotografie skał, a także przeanalizować czy istnieje tam życie, bądź czy mogło kiedykolwiek istnieć.

Zainteresowanie tegoroczną rywalizacją było ogromne - łącznie startowały 104 drużyny z całego świata. Reprezentantom Częstochowy udało się obronić 11 miejsce z zeszłego roku! Zajęli również drugie miejsce wśród wszystkich drużyn z całej Europy!

- Ponadto osiągnęliśmy aż 98.13/100 z Science Mission ,co jest 3 wynikiem na świecie i jednocześnie najlepszym wynikiem z tej konkurencji w historii naszego zespołu - podkreślali tuż po ogłoszeniu wyników studenci Politechniki Częstochowskiej.

Jako że przygotowanie i operowanie pracą łazika marsjańskiego to praca integrująca kompetencje z kilku dziedzin, w mistrzostwach walczył nowy, interdyscyplinarny zespół w składzie:

  • Cezary Kołodziejek - lider zespołu, łączność;
  • Maciej Kuczyński - V-ce lider zespołu, programowanie, biologia;
  • Antoni Wielgus - elektronika, programowanie;
  • Daniel Kucharski- autonomia, łączność;
  • Damian Szymanek - programowanie;
  • Łukasz Pałuszka - mechanika, mechatronika;
  • Mateusz Tądel - mechanika, mechatronika.

Na miejscu wspierali ich będą prof. Janusz Bobulski oraz dr Paweł Waryś. Z Polski opiekunem projektu jest prof. Dawid Cekus. W tym roku do ekipy dołączyli też nowi członkowie, którzy co prawda nie polecieli do USA, ale bez których pracy praktycznie niemożliwe byłoby przygotowanie łazika do zawodów. W skład nowej ekipy wchodzą:

  • Jakub Moskalik - elektronika;
  • Kacper Kisiołek - autonomia, programowanie;
  • Mateusz Nowak - autonomia, programowanie;
  • Paweł Gorzałka - social media, marketing;
  • Kacper Dziembek - programowanie.

Prestiżowy konkurs w Stanach Zjednoczonych

Prestiżowe zawody University Rover Challenge są organizowane od 2007 roku na pustyni południa stanu Utah – w bazie Mars Desert Research Station w Hanksvill. Zespoły inżynierskie ze wszystkich kontynentów starają się sprostać wyzwaniu zaprojektowania i skonstruowania marsjańskiego łazika przyszłości – takiego, który kiedyś będzie miał okazję sprawdzić się podczas prawdziwej załogowej misji na Marsa u boku astronautów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto