Częstochowa zdała egzamin z dostępności usług samorządowych dla osób z niepełnosprawnościami

Redakcja
Częstochowa zdała egzamin z dostępności usług samorządowych dla osób z niepełnosprawnościami
Częstochowa zdała egzamin z dostępności usług samorządowych dla osób z niepełnosprawnościami PC
Jak wynika z raportu Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej „Bona Fides” Częstochowa przez ostatnie lata zrobiła wiele, by ułatwić mieszkańcom z niepełnosprawnościami dostęp do usług samorządowych. Chodzi nie tylko o urzędy, ale i miejskie kino, teatr czy filharmonię.

W poniedziałek 4 marca Anna Nawrot ze Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej BONA FIDES przekazała na ręce prezydenta Częstochowy, Krzysztofa Matyjaszczyka, raport dotyczący monitoringu dostępności usług samorządowych dla osób z niepełnosprawnościami. Jak zapewnił prezydent, miasto nie wydało na opracowanie raportu ani złotówki. Był ona sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu POWER.

- Raport bada poziom wdrożenia konwencji ONZ na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Badane są jednostki scentralizowane na poziomie rządowym, a także w każdym województwie po około 50 wylosowanych jednostek. Przystąpienie do tego programu było dobrowolne - mówiła Anna Nawrot ze Stowarzyszenia Bona Fides.

Zespół monitoringowy badał aż 24 różne obszary, m.in. dostosowanie form informacji do potrzeb osób z niepełnosprawnościami; działania na rzecz ich zatrudnienia; działania informacyjne ukierunkowane na zwalczanie stereotypów, podnoszenie świadomości dotyczącej praw i godności osób z niepełnosprawnościami; konsultacje społeczne; dostępność usług i urządzeń; dostępność wydarzeń z zakresu kultury, rekreacji, wypoczynku i sportu; działania na rzecz dostępności transportu publicznego; działania na rzecz zabezpieczenia praw osoby z niepełnosprawnością oraz podnoszenia świadomości prawnej tych osób; organizacja oświaty; usługi socjalne i odpowiednie warunki życia; instrumenty rynku pracy; dostępność budynków. Sprawdzano dokumenty, przeprowadzano wywiady z osobami z niepełnosprawnościami różnego rodzaju, różnych kategorii wiekowych, także z rodzicami dzieci z niepełnosprawnościami.

Jak wynika z raportu Częstochowa nie ma się czego wstydzić. - Częstochowa to jedno z najlepszych miast, które badaliśmy. Odniosłam wrażenie, że w Częstochowie jesteśmy na poziomie wymagań skandynawskich - oceniła Anna Nawrot. Audyt pokazał, że w Częstochowie postawiono sobie ambitne plany i nie trzeba już uświadamiać nikogo, że bariery dla niepełnosprawnych istnieją, ale jak je skutecznie pokonać, bądź ograniczyć. Nie jest jednak tak, że barier nie ma w ogóle, ale pracuje się w Częstochowie nad ich systematycznym niwelowaniem.

- Od czasu zakończenia monitoringu wiele udało nam się jeszcze zrobić – powiedział Krzysztof Matyjaszczyk. – Od ubiegłego roku mamy społecznego rzecznika osób z niepełnosprawnością, bezpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego działającą przy MOPS, przygotowujemy standardy związane z pomocą osobom z niepełnosprawnościami.

Raport Stowarzyszenia „Bona Fides” wskazuje też rekomendacje dotyczące rozwoju usług i wprowadzanie innowacji, które będą bardziej przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami.

- W Częstochowie widzieliśmy bardzo wiele dobrych praktyk, ludzie mają tu większą świadomość niż w innych miastach, gminach, mają dobry dostęp do różnego rodzaju informacji – mówiła Anna Nawrot. – To wyzwanie, bo kiedy jest taka świadomość, większe są także wymagania.

Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Bona Fides” jest organizacją pożytku publicznego z siedzibą w Katowicach. Od 15 lat buduje i wspiera grupy mieszkańców oraz lokalnych aktywistów, uczy samorządowców prowadzenia otwartego i skutecznego dialogu z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi oraz umożliwia młodym osobom zdobycie nowego doświadczenia poprzez wolontariat. Jego misja ma na celu uczynienie polskich wsi i miasteczek przyjaznymi miejscami do życia, otwartymi na potrzeby ich mieszkańców.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dymisja dyrektor IFO
Dyrekcja Instytutu Filologii Obcych UJD w Częstochowie za pomocą wyrzuciła na bruk chorego pracownika i pozbawiła go środków do życia w okresie ochronnym
Dodaj ogłoszenie