Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Zamkną Gierkówkę? Trwa remont DK91. Możliwy przejazd tylko na osi ul. Jagiellońska - Aleja Pokoju?

OPRAC.: RED
Remont DK91. Trasa może zostać całkowicie zamknięta. Przejazd tylko na osi ul. Jagiellońska - Aleja Pokoju?
Remont DK91. Trasa może zostać całkowicie zamknięta. Przejazd tylko na osi ul. Jagiellońska - Aleja Pokoju? Piotr Ciastek
Dokończenie przebudowy głównej arterii Częstochowy - drogi krajowej nr 91 - jest możliwe przed końcem przyszłego roku, co zapewnia zachowanie 160-milionowego unijnego dofinansowania na tę inwestycję - ocenia prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczak. Wkrótce poznamy szczegółowe informacje o utrudnieniach.

We wtorek konsorcjum spółek NDI i Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie zawarły umowę na dokończenie przebudowy Alei Wojska Polskiego - tzw. starej jedynki, która przed oddaniem do użytku autostrady A1 była głównym szlakiem tranzytowym w mieście. Prace, wraz z odbiorami technicznymi, mają potrwać do końca listopada przyszłego roku. Niedotrzymanie terminu groziłoby utratą unijnych środków.

W kwietniu tego roku Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie odstąpił od umowy z pierwszym wykonawcą prac, oceniając, iż stopień ich zaawansowania był niedostateczny, a postęp niewystarczający. Do nowego przetargu zgłosiły się trzy podmioty, z których wybrano konsorcjum spółek NDI.

"Sam fakt, że do przetargu wystartowały trzy duże firmy, świadczy, że jest do zadanie, które da się zrobić w wyznaczonych terminach. Za chwilę firma wejdzie na plac budowy i mam nadzieję, że w tym czasie, który pozostał do wyznaczonej daty listopada przyszłego roku, prace zostaną zrealizowane. Pewnie nie obędzie się bez różnego rodzaju uciążliwości z tym związanych, ale już na pewno można z większym spokojem patrzeć w przyszłość" - powiedział Matyjaszczyk w porannej rozmowie na antenie Polskiego Radia Katowice.

Przebudowa al. Wojska Polskiego - miejskiego odcinka drogi krajowej nr 91, potocznie zwanej gierkówką - to największa drogowa inwestycja we współczesnej historii Częstochowy. Na jej realizację samorząd pozyskał unijne dofinansowanie z funduszy perspektywy finansowej kończącej się w 2020 roku. W myśl zasady N+3, środki muszą być wydane, a projekt zamknięty i rozliczony, do końca 2023 roku.

"Nastawiamy się na to, że ten termin będzie musiał zostać dochowany. Wszystko jest zorganizowane w ten sposób, aby tak właśnie było (...). Scenariusze w przypadku niepowodzenia są nieciekawe, natomiast liczę na to, że nie będziemy musieli tymi scenariuszami się zajmować, skoro już za chwilę ruszają prace i będą wchodziły ekipy budowlane. Trzymajmy za nich kciuki, żeby to, co jest do zrealizowania, było zrealizowane w wyznaczonym terminie, w dobrej jakości i przy jak najmniejszych uciążliwościach dla mieszkanek i mieszkańców, czego pewnie nie unikniemy" - powiedział prezydent Częstochowy w Radiu Katowice.

Tak jak przypuszczano, żeby zdążyć z budową, trzeba zamknąć al. Wojska Polskiego

Wkrótce mają zostać podane szczegółowe informacje o utrudnieniach, jakie czekają kierowców w związku z przebudową al. Wojska Polskiego. Może ona zostać zamknięta dla ruchu na przebudowywanym odcinku; prawdopodobnie przejazd będzie możliwy jedynie na osi ul. Jagiellońska - Aleja Pokoju. Jak ocenił prezydent Matyjaszczyk, po otwarciu autostrady A1, która przejęła większość ruchu tranzytowego, uciążliwości nie będą już tak dotkliwe.

Pierwszą, wartą 178,8 mln zł umowę na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy odcinka dawnej "gierkówki" częstochowski MZD podpisał w październiku 2018 r. Służby wojewody śląskiego wydały zgodę na realizację inwestycji drogowej na przełomie czerwca i lipca 2021 roku. W sierpniu wdrożono nową organizację ruchu na całym przebudowywanym, blisko sześciokilometrowym odcinku DK91 na terenie miasta.

Przygotowana przez samorząd przebudowa "starej jedynki" w obrębie Częstochowy ma m.in. służyć komunikacji z północnym węzłem autostrady A1 i pozwolić na bezkolizyjny przejazd przez prawie całe miasto w relacji północ-południe. Przewidziano m.in. budowę dwóch nowych dwupoziomowych skrzyżowań, nowej estakady w dzielnicy Raków czy kładek dla ruchu pieszo-rowerowego ponad trasą.

Do czasu otwarcia w grudniu ubiegłego roku autostradowej obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1, przecinającym miasto odcinkiem "starej jedynki" odbywał się główny ruch tranzytowy. Nadal, mimo otwarcia A1, przy kolizyjnych skrzyżowaniach al. Wojska Polskiego tworzyły się korki. (PAP)

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto