Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa z lotu ptaka: Tysiąclecie, Parkitka, Śródmieście - zobacz, jak z góry wyglądają największe częstochowskie dzielnice

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa z lotu ptaka. Tysiąclecie, Parkitka, Śródmieście
Częstochowa z lotu ptaka. Tysiąclecie, Parkitka, Śródmieście Amadeusz Czarnota
Częstochowa z kilkudziesięciu metrów wygląda miejscami naprawdę intrygująco - geometryczne bryły blokowisk, linia tramwajowa, niebieski komin Politechniki. Zobaczcie, co jeszcze udało nam się uchwycić.

Częstochowa z lotu ptaka. Tak wyglądaTysiąclecie

Dzielnicę zabudowano blokami w latach 60. XX wieku – dekadzie, w której przypadała tysięczna rocznica chrztu Polski, obchodzona jako Tysiąclecie Państwa Polskiego. Wcześniej nazywana była Zawadami, od nazwiska Karola Zawady (1860–1916), pomologa, do którego należały znajdujące się tu podmiejskie ogrody i pola.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Na początku XX wieku na części gruntów Zawada zbudował koszary, wykorzystywane przez rosyjskie 7 i 8 pułk strzelców oraz 2 brygadę strzelców. W II RP stacjonował tu 27 Pułk Piechoty. Podczas II wojny światowej koszary zamieniono na obóz „Nordkaserne” (część stalagu 367), gdzie więziono sowieckich, a potem także włoskich jeńców wojennych (wśród nich był pisarz Giovanni Guareschi). Po wojnie w budynkach mieścił się sowiecki lazaret, a od końca lat 40. XX wieku zajmuje je Politechnika Częstochowska.

Częstochówka-Parkitka

Dzielnica położona na północny zachód od centrum miasta. Przez dzielnicę przebiegają drogi krajowe nr 46 oraz 43. Składa się z dwóch jednostek osadniczych: Częstochówki i Parkitki. Czasem wyodrębnia się również osiedle „Słoneczne”. Obszar dzielnicy wyznaczają ulice: Traugutta, Łódzka, Szajnowicza-Iwanowa, Popiełuszki, 3 Maja, Kubiny, Klasztorna, Wyszyńskiego, Jadwigi, św. Rocha, Zakopiańska.

Parkitka położona na wzgórzu o tej samej nazwie. Nazwa funkcjonuje od XIX wieku. O wykorzystaniu tego terenu do zabudowy mówiły już plany międzywojenne, jednak ostateczne decyzje o zabudowie przyniosły lata 80. XX wieku. Bloki wybudowano w następnej dekadzie. Na terenie osiedla znajduje się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP zbudowany w latach 1982–2000.

Śródmieście

To centralna dzielnica Częstochowy, w której znajduje się większość urzędów i zabytków. Biegnie tędy główny deptak miasta - Aleje NMP, a centralne miejsce zajmuje plac Biegańskiego z dawnym Ratuszem, który obecnie pełni funkcje muzealne. Także tutaj znajdują się dwa duże murale Tomasza Sętowskiego - "Wieża Babel" oraz "Strażnik czasu".

Częstochowa z lotu ptaka. Tysiąclecie, Parkitka, Śródmieście

Częstochowa z lotu ptaka: Tysiąclecie, Parkitka, Śródmieście...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto