Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: władze miast, powiatu i województwa z wizytą w miejscach pamięci

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
W związku z dniem Wszystkich Świętych w miejscach pamięci w Częstochowie i przy żołnierskich grobach pojawili się przedstawiciele samorządów miasta, powiatu i województwa
W związku z dniem Wszystkich Świętych w miejscach pamięci w Częstochowie i przy żołnierskich grobach pojawili się przedstawiciele samorządów miasta, powiatu i województwa Marcin Breczko
W związku z dniem Wszystkich Świętych w miejscach pamięci w Częstochowie i przy żołnierskich grobach pojawili się przedstawiciele samorządów miasta, powiatu i województwa.

Przedstawiciele samorządowych władz Częstochowy, powiatu częstochowskiego oraz województwa śląskiego złożyli wieńce na grobach tych, którzy swoim życiem wnieśli istotny wkład w polską wolność i niepodległość.

Towarzyszyli im częstochowscy strażnicy miejscy, przedstawiciele wojska i służb mundurowych – policji i straży pożarnej, a także młodzi funkcjonariusze kształcący się w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Samorząd miasta reprezentował zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak, a władze wojewódzkie – wicewojewoda śląski Robert Magdziarz. Nie zabrakło przedstawicieli powiatu częstochowskiego i Sejmiku Województwa Śląskiego. Przy kolejnych miejscach pamięci bądź pochówku zasłużonych Polek i Polaków wspominał ich i modlił się kapelan środowisk kombatanckich ks. Stanisław Rospondek.

- Na Cmentarzu Kule złożono wieńce i zapalono znicze na zbiorowej mogile żołnierzy wojny obronnej z września 1939 roku, grobie Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego oraz przy nagrobku Braci Niekrasz – poległego na początku wojny z bolszewikami Remigiusza oraz poległego w III Powstaniu Śląskim Stefana - mówi Marcin Breczk z biura prasowego magistratu. - Delegacje przyszły też przed pamiątkową tablicę oraz pomnik nagrobny Aurelii Woźnickiej – konspiratorki z czasów okupacji hitlerowskiej, żołnierki Armii Krajowej, więźniarki niemieckiego obozu w Ravensbrück i sowieckich łagrów, represjonowanej także po wojnie przez stalinowski reżim - dodaje.

Na kolejnej nekropolii – Cmentarzu św. Rocha – znicze zapłonęły na wojennej kwaterze 17 powstańców śląskich z 1921 roku. Ostatnimi odwiedzonymi miejscami pamięci były Grób Nieznanego Żołnierza oraz pomnik ks. Jerzego Popiełuszki w alei Sienkiewicza.

Nad organizacją całej uroczystości czuwał Urząd Miasta Częstochowy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto