Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa walczy z atakiem zimy. Wielkie odśnieżanie ulic i chodników

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Od późnego popołudnia w środę 14 grudnia w Częstochowie przez kilka godzin padał nieustannie śnieg. Rano na częstochowian czekało odśnieżanie samochodów, chodników i ulic.

Obfite opady śniegu w środowy wieczór sprawiły, że warunki drogowe w Częstochowie nie były najlepsze. Z godziny na godzinę to się jednak poprawia. Główne drogi w mieście są czarne, gorzej jednak na mniejszych ulicach i uliczkach osiedlowych, gdzie zalega jeszcze spora warstwa śniegu.

W czwartkowy poranek większość kierowców musiała wydostać swoje pojazdy spod warstwy białego puchu. Część chodników nie udało się jeszcze odśnieżyć, dlatego fragmentami idzie się po w miarę odsłoniętym chodniku, a w innych miejscach wydeptanymi przez ludzi ścieżkami.

W nocy trudna sytuacja panowała na autostradzie A1 i obwodnicy Częstochowy, ale jak zapewnia GDDKiA drogi krajowe i autostrady są przejezdne. Śnieżyca sprawiła kłopoty na DK 46 między Kłobuckiem a Częstochową, gdzie ciężarówki miały trudności z podjechaniem pod zaśnieżone wzniesienia.

Kto odśnieża drogi publiczne?

Najłatwiejsza sytuacja jest z drogami – tymi zajmuje się właściciel lub zarządca drogi. To oznacza, że drogi publiczne są odśnieżane (w różnej kategorii odśnieżania oznaczającej szybkość reakcji, jaką musi wykazać się zarządca) bez udziału właścicieli nieruchomości, przy których są wytyczone. Inaczej ma się sprawa z chodnikami.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach na właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek odśnieżania chodnika, jeśli jest on bezpośrednio przyległy do tej nieruchomości. Kluczowe jest tutaj sformułowanie „bezpośrednio przyległy", jeśli bowiem chodnik od nieruchomości dzieli na przykład pas zieleni, to obowiązek utrzymania go w czystości spada już na gminę (lub na spółdzielnię mieszkaniową, jeśli trakt leży na jej terenie).

Ponadto właściciel nieruchomości nie jest zobowiązany do odśnieżania chodnika w sytuacji, gdy dopuszczono na ulicy płatny postój (np. gmina uruchomiła tam system płatnego parkowania). Wtedy obowiązek ten ciąży na zarządcy drogi.

Kary za nieodśnieżony chodnik

Co dzieje się, gdy mimo prawnego obowiązku właściciel nieruchomości się z niego nie wywiązuje? Wszystko zależy do tego, gdzie znajduje się dany chodnik. Jeśli są to trakty piesze w centrach miast, tam gdzie przechodniów jest najwięcej, można spodziewać się błyskawicznej interwencji straży miejskiej. O wiele łatwiej zdyscyplinować jest właścicieli czy zarządców budynków wielorodzinnych (którzy doskonale zdają sobie jednak sprawę z ciążących na nich obowiązkach). Nieco trudniej jest z właścicielami domów jednorodzinnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto