Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa w Złotej Księdze opieki nad seniorami

js, bpum
Częstochowa z projektem dedykowanym seniorom „Bezpiecznie we własnym domu ‒ usługi teleopiekuńcze w mieście” znalazła się wśród laureatów trzeciej edycji konkursu „Złota Księga Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych”.

Dzięki projektowi ,,Bezpiecznie we własnym domu - usługi teleopiekuńcze w mieście'' seniorzy mogą zgłaszać się o pomoc do „lokalnej sieci pomocowej”, w skład której wchodzą sąsiedzi, opiekunowie, członkowie rodziny podopiecznego, pielęgniarka. Celem jest przedłużenie okresu samodzielności i niezależności seniorów we własnym domu.

- Staramy się, aby nasze wsparcie dla seniorów miało charakter kompleksowy, stąd program Częstochowa Wspiera Seniorów, w który wpisuje się też projekt teleopieki. W tym roku uruchomiliśmy także m.in. aplikację alarmową na smartfony „Czuj się bezpiecznie”, Biuro Obsługi Seniora czy wprowadziliśmy emerytalny roczny bilet MPK w bardzo promocyjnej cenie – przypomina prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Uczestnicy programu teleopieki otrzymują urządzenia teleinformatyczne (bransoletka lub wisiorek) pozwalające, po wciśnięciu jednego przycisku, na 24-godzinny kontakt z pracownikami Centrum Alarmowego. Ci udzielają pomocy nie tylko w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia podopiecznych, ale także w przypadku objawów podwyższonego stresu, nasilania się lęku czy poczucia samotności. Bez względu na porę dnia i nocy, w Śląskim Centrum Alarmowym czekają na wezwania wykwalifikowani opiekunowie i asystenci senioralni. W godzinach dziennych pracuje także psycholog.

Projekt „Bezpiecznie we własnym domu…” został skierowany do 200 mieszkańców Częstochowy, których aktywność jest ograniczona - ze względu na podeszły wiek, niepełnosprawność czy stan zdrowia. Jest realizowany od lipca ubiegłego roku do połowy 2019 r. - z dofinansowaniem unijnym (wartość całego projektu to 1,4 mln zł).

"Przedsięwzięcie zostało wyróżnione za wprowadzenie do publicznego systemu ratownictwa dodatkowego komponentu, adresowanego specjalnie do osób przewlekle chorych, po urazach lub w podeszłym wieku – mieszkających samotnie" - czytamy w uzasadnieniu wpisania inicjatywy do "Złotej Księgi Dobrych Praktyk". - "Możliwość uzyskania pomocy po naciśnięciu jednego guzika na urządzeniu alarmowym, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa beneficjentów zarówno w sytuacji wymagającej interwencji medycznej, jak i wsparcia psychicznego czy usług opiekuńczych. Łączy bowiem działania profesjonalistów z Centrum Alarmowego z pomocą osób tworzących tzw. lokalną sieć pomocową (rodzina, sąsiedzi, pielęgniarka). Praktyka jest możliwa do skopiowania w innym miejscu pod warunkiem formalnego zaangażowania władz lokalnych, odpowiedzialnych za system ratownictwa. Niezbędne jest ponadto posiadanie środków na za­kup specjalistycznych urządzeń alarmowych."

Dyplom związany ze wpisaniem projektu do „Złotej Księgi…” odebrał w Warszawie naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM Częstochowy Adrian Staroniek.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto