Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Uroczystości NNP Królowej Polski na Jasnej Górze z udziałem prymasa i przewodniczącego Episkopatu [ZDJĘCIA]

BR/BPJG
Uroczystości Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. 3 maja 2018 r.
Uroczystości Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. 3 maja 2018 r. Bartłomiej Romanek
Kilka tysięcy wiernych wzięło udział w uroczystościach Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które tradycyjnie odbyły się na Jasnej Górze 3 maja. Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a w uroczystościach wziął również udział prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak.

Jak informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry, jak podkreślają księża biskupi, zgromadzenia na dzisiejszej uroczystości, wymiar jasnogórskiego święta nierozerwalnie wiąże się z odkrywaniem znaczenia wolności, zwłaszcza w obchodzonym roku 100-lecia odzyskania niepodległości.

- Uroczystość NMP Królowej Polski jest jedną z głównych uroczystości jasnogórskich. Ona został wyznaczona też na te kościelne uroczystości ogólnopolskie uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości. Myślę, że słusznie, dlatego że to miejsce pozostaje zawsze symbolem wolności wewnętrznej człowieka, czyli jego wolności od grzechu, od zła – podkreśla abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – Przechodzący przez Jasną Górę pielgrzymi w konfesjonałach zostawiają to, co ich obciąża, to co każe im trzymać się tylko tego pełzania po ziemi – jak mawiał kard. Wyszyński. Tutaj człowiek wzlatuje ku Niebu. I to jest pewnie najważniejsza rola Jasnej Góry i Królowej Polski, dlatego, że jeśli Ona dba o wolność wewnętrzną, wolność duchową Polaków to znaczy, że dba o najistotniejszą część tego, czym może być niepodległość, bo niepodległość bez wolności wewnętrznej nie ma wielkiego znaczenia.

- Jasna Góra jest to miejsce nie tylko tej religijnej, ale i patriotycznej wolności, ponieważ tutaj ludzie prosili również o wolność zewnętrzną. Tu przychodzili przez 123 lata, z tym pragnieniem noszonym w głębi serca, aby ich Ojczyzna odzyskała wolność (…). Jasna Góra jest i będzie w dalszym ciągu tym miejscem głównym, syntezą polskich pragnień wolności i niepodległości - mówi abp Stanisław Gądecki.

„Niewątpliwie tak, jak wszystkie święta które w tym roku chcemy przeżywać w dziękczynieniu za odzyskanie przez Polskę niepodległości, myślę, że ten wymiar jasnogórskiego święta też z jednej strony powoduje i prowokuje nas do tego, aby stanąć przed Bogiem z dziękczynieniem, a z drugiej strony by też usłyszeć to wezwanie, które płynie, że wolność zawsze jest darem i zadaniem, i żeby też starać się dobrze dziś zagospodarowywać to wezwanie do wolności - podkreśla abp Wojciech Polak, Prymas Polski. - Papież nie tylko nam przypomniał, że tu zawsze byliśmy wolni, ale On nam właśnie przypominał, że wolność jest darem i zadaniem, to znaczy, że musimy pamiętać, że odzyskanej wolności także trzeba strzec - nie tylko w sensie militarnym, ale także strzec tej wolności w sobie - żeby nie tylko była rozumiana jako wolność od tego, co nas ogranicza, ale właśnie wolność do wyboru dobra.

- Szczególnym przewodnikiem na tych drogach jest dla nas i pozostaje św. Jan Paweł II, który określił tak bardzo pięknie, że tutaj zawsze byliśmy wolni - mówi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski - I to jest podkreślenie bardzo aktualne, a z kolei jest wielkim zobowiązaniem nie tylko dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń. Chodzi tutaj o szukanie prawdziwego źródła wolności, czyli najpierw tej wolności wewnętrznej, a potem zabezpieczenie tej wolności, która jest na zewnątrz, i która jest suwerennością i niepodległością. Bez tego tytułu Maryi jako Królowej Polski od początku państwowości nie bylibyśmy sobą, i dlatego czcijmy Ją jako Królową Polski i naszej niepodległości. Trzeba tutaj być, trzeba potwierdzać sobą, nie tylko swoją obecnością, ale swoim nawróceniem, zmianą myślenia o tym, co jest prawdziwe, co jest dobre. Bo za dużo dzisiaj zamętu, i dlatego potrzeba nam mocy Ducha Świętego, którą wyprasza nam Maryja codziennie.

Dzień wcześniej w jasnogórskim Arsenale otwarto wystawę „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości 1882-1918”.

Wśród eksponatów są m.in.: fotogramy z jasnogórskiego archiwum – niektóre prezentowane będą po raz pierwszy, biżuteria patriotyczna, ryngrafy, odznaczenia wojskowe z okresu II Rzeczypospolitej, pamiątki pozostawione na Jasnej Górze przez prezydenta Ignacego Mościckiego m.in. Order Orła Białego oraz jego melonik i walizka, a także pamiątki po zesłańcach Sybiru i po więźniach obozów koncentracyjnych z czasu II wojny światowej. Jednym z cenniejszych eksponatów jest oryginalna figura Matki Bożej Niepokalanej, która umieszczona została na placu przed jasnogórskim Szczytem zaraz po tym, jak usunięto stamtąd pomnik cara Aleksandra II.

Na wystawie można obejrzeć tzw. krzyżyk Olszynki Grochowskiej. Należy on do bardzo rzadkich pamiątek – zaledwie kilka podobnych znajduje się w innych kolekcjach muzealnych w kraju. Krzyżyk zrobiony jest z gałązek olszyny, a jego ramiona łączy złote okucie z wygrawerowanym napisem: „25 lutego 1831, z Olszynki”. Jest to data bitwy pod Olszynką Grochowską, do której doszło w czasie powstania listopadowego 1831 r.

Wśród pamiątek po zesłańcach są czapka i but, którego spód wykonany został ze starej, zużytej opony oraz fragment kajdan, w które zakuwani byli Sybiracy. Pamiątki obozowe to m.in. różańce wykonane własnoręcznie przez więźniów ze sznurków i z chleba. Jeden z różańców ozdobiono medalikiem. W kawałku ze szczoteczki do zębów jeden z więźniów wyrył twarz Matki Bożej.

Ekspozycja została przygotowana przez pracowników Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze, wśród nich o. Cyryla Motyla, paulina i Marka Soczyka.

Wystawę można oglądać do końca roku. Wstęp wolny

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto