Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: ukraińskie dzieci integrowały się z polskimi rówieśnikami. Był czas na naukę, zabawę i wspólne wycieczki

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Pół tysiąca dzieci wzięło udział w projekcie "Stronger Together – Silniejsi Razem". W jego ramach w ośmiu częstochowskich szkołach uczące się tam ukraińskie dzieci miały okazję lepiej poznać swoich polskich rówieśników. Był czas na naukę, zabawę i wspólne wycieczki. Przy tej okazji ukraińscy uczniowie poznali też język polski, ale w sposób nieco inny niż ten tradycyjny. O nudzie na pewno nie mogło być mowy!

Projekt trwał między 12, a 23 września. Do udziału zostały zaproszone następujące placówki: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 oraz szkoły podstawowe nr 8, 31, 38, 39, 41, 49.

Zajęcia odbywały się po południu, w dni robocze, w blokach po cztery godziny. Spośród pół tysiąca dzieci-uczestników zajęć, 70 proc. stanowiły dzieci ukraińskie. Czasu na nudę, czy bezczynność nie było! Zajęcia z języka polskiego były oparte na grach, zabawach i aktywności w terenie.

W programie były między innymi wyjście do częstochowskiego kina, czy wycieczka do Łodzi – tam dzieci obejrzały spektakl w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Młodych "Folkowe Inspiracje", poznając folklor różnych nacji, także spoza Europy, i wartość porozumienia międzykulturowego. Z kolei w zagrodzie edukacyjnej "Stefanówka" uczestnicy karmili zwierzęta hodowlane, spróbowali swoich sił w dojeniu, wzięli udział w "lawendowych warsztatach", a ich polski zasób słów poszerzył się o nazwy zwierząt domowych i zagrodowych. Z kolei w centrum rekreacyjno-sportowym na dzieci czekały kręgle i zmagania ze ścianką wspinaczkową.

Na tym jednak nie koniec! W parku wodnym przy ul. Dekabrystów pod okiem ratowników dzieci rozwijały nie tylko pływackie umiejętności, ale i posługiwanie się polską mową – potem o wrażeniach z wodnych szaleństw opowiadały już na zajęciach w szkole…

W Muzeum Kresowym w Częstochowie dzieci obejrzały m.in. animację "Antek Srebrny – Obrona Grodna", opartą na komiksie edukacyjnym z serii "Wojenna odyseja Antka Srebrnego". Informacje o historycznych związkach Polski i Ukrainy były przekazywane w obu językach. W kontekście dramatycznej sytuacji wywołanej agresją Rosji, dzieci miały okazję uświadomić sobie, że Ukraina i Polska to dziś dwa wspierające się kraje i narody, dobrzy sąsiedzi, i że tak powinno już zawsze pozostać…

Ostatni dzień projektu, w którym brał również udział Rafał Piotrowski – prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska, a zarazem naczelnik miejskiego Wydziału Edukacji, upłynął pod znakiem podsumowań, a także wspólnych gier i zabaw.

Projekt realizowany był we współpracy częstochowskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska, fundacji "Wolność i Demokracja" oraz globalnej organizacji humanitarnej i rozwojowej działającej na rzecz dzieci – UNICEF.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto