Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Szopka jasnogórska w tym roku z oślicą Amelką i przesłaniem Jana Pawła II [ZDJĘCIA]

BR
Częstochowa: Szopka jasnogórska. Tegoroczna szopka na Jasnej Górze w tym roku związana jest z osobą św. Jana Pawła II. Nawiązuje ona również do słów tegorocznego roku duszpasterskiego: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”

Częstochowa: Szopka jasnogórska jest dziełem o. Bronisława

Szopka jasnogórska od lat jest przygotowywana i wykonywana przez o. Bronisława Kraszewskiego, jasnogórskiego dekoratora. W tym roku nawiązuje ona do kanonizacji św. Jana Pawła II i roku 2015, który ma być poświęcony polskiemu papieżowi. Dlatego na wałach jasnogórskich zamieszczono kilkadziesiąt fotografii z pielgrzymek św. Jana Pawła II na Jasną Górę. Szopka dla pielgrzymów zostanie otwarta w święta Bożego Narodzenia, ale dzisiaj została zaprezentowana dziennikarzom.

- Tajemnica świąt Bożego Narodzenia dla każdego z nas wiąże się ze sprawami osobistymi. Każdy przygotowując się do świąt, wspomina dom rodzinny, swoich bliskich, piękne chwile przeżywane w domu. Również dzisiaj stając przy żłobku betlejemskim na Jasnej Górze, wspominam tę tajemnicę jako przypomnienie ciepła i bliskości rodzinnej, ale i przypomnienie o tajemnicy obecności Boga, który rodzi się w Betlejem, aby stanąć blisko człowieka. Tej bliskości Pana życzę każdemu pielgrzymowi jasnogórskiemu oraz tym wszystkim, którzy będą przybywać w tym czasie na Jasną Górę. Bardzo cieszę się, że tegoroczna szopka jasnogórska, dzięki wytężonej pracy o. Bronisława Kraszewskiego i tych, którzy z nim współpracowali, wiąże nas z tajemnicą obecności w kościele św. Jana Pawła II. Przyszły rok będzie poświęcony św. Janowi Pawłowi II i dlatego do szopki jasnogórskiej idziemy z Janem Pawłem II. Pomagają nam w tym piękne zdjęcie umieszczone na wałach jasnogórskich, przypominające jego pielgrzymowanie na Jasną Górę – podkreśla o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Szczegóły przesłania jasnogórskiej szopki zdradził o. Robert Jasiulewicz, rzecznik prasowy Jasnej Góry. - Szopka związana jest z hasłem duszpasterskim kościoła w Polsce: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”. To przesłanie będzie nam towarzyszyło już w przyszłym roku – tłumaczy o. Jasiulewicz.

- Kiedy wchodzimy do szopki jasnogórskiej, widzimy fotogramy przedstawiające św. Jana Pawła II, bo rok 2014 jest rokiem kanonizacji papieża Polaka, a rok 2015 jest również rokiem św. Jana Pawła II. Wkraczamy w ten rok, przywołując jego obecność. Papież pielgrzymując sześciokrotnie na Jasną Górę, nieraz sprawiał, że Chrystus rodził się w naszych sercach, że rodziła się w nas nadzieja. Chcemy, aby to jego słowo, ta moc jego nauczania, mądrość jego wypowiedzi również dzisiaj nam towarzyszyła i pomagała żyć, stając się światłem – mówi o. Jasiulewicz.

Częstochowa: Szopka jasnogórska: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię"

W tegorocznym żłobku znalazło się hasło: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. - To miejsce modlitwy, to miejsce zastanowienia się, kim jestem. Patrząc na szopkę z lewej strony znajdują się intencje modlitewne, które przywołują sytuację współczesnej rodziny, obecnie objętej emigracją lub różnymi, innymi problemami. Idziemy do szopki, do Chrystusa, do Bożej Rodziny, aby tam szukać pomocy. Nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich polskich rodzin – dodaje o. Jasiulewicz.

Po przeciwnej stronie szopki, którą pielgrzymi mijają, wychodząc, znajduje się szczególna dekoracja. Na tle rozgwieżdzonego nieba, trzej królowie wędrujący wg biblijnej tradycji do Betlejem, a ważnymi punktami dekoracji są zegary i lustro.

- Lustro to takie miejsce, gdzie człowiek przypatruje się sobie i widzi, jak wygląda, jak widzą go inni. Takie jest zadanie tych luster, mają one nam pomóc zatrzymać się w pędzie dzisiejszych czasów. Człowiem biegnie szybko, nie ma czasu i nie ma chwili, aby spojrzeć, kim jest, jaki jest i porównać z ideałem, wzorcem, który odnajdujemy w Chrystusie – tłumaczy o. Robert Jasiulewicz. - Zegary przypominają o biegnącym czasie, my biegniemy, ale czas również nie zwalnia, warto zastanowić się, dokąc tak naprawdę zmierzamy. Jeden z napisów przypomina nam, że „czas ucieka, wieczność czeka”.
Dwa z zamieszczonych zegarów mają szczególny wymiar. Zielony zegar znajdujący się w centralnym punkcie, który pokazuje aktualny czas. To „zegar nadziei”. Drugi, czarny zegar znajdujący się w kącie, stoi. On mówi o tym czasie, który kiedyś dla każdego z nas zatrzyma, skończy.

Każdy z pozostałych zegarów pokazuje inny czas. - Bo każdy z nas jest inny, każdy inaczej przeżywa życie, jesteśmy w różnym wieku i różnej sytuacji życiowej – mówi o. Jasiulewicz.

Tradycyjnym elementem szopki jasnogórskiej jest minizoo. Nie zabraknie słynnej oślicy Amelii, która w tym roku kończy 18 lat. Będą również kozy górskie kuce, majestatyczne białe lisy, gołębie, owce, pawie, bażanty, a także pies.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto