Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Statuetki starosty, dzisiaj gala finałowa. Zobacz nominowanych

BR
Dzisiaj (23 lutego) o godz. 17 w Filharmonii Częstochowskiej wręczone zostaną Statuetki Starosty Częstochowskiego. Do nagrody nominowanych jest 18 osób (zespołów). Zobaczcie listę nominowanych.

Kategoria OŚWIATA
Zuzanna Winnicka – Kowalik
Dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Szafera w Złotym Potoku

We wrześniu 2009 roku Starosta Częstochowski powierzył Pani Zuzannie Winnickiej – Kowalik stanowisko dyrektora Zespołu Szkół im Wł. Szafera w Złotym Potoku.
Pod kierownictwem Pani Dyrektor szkoła znacząco poszerzyła swoją ofertę dydaktyczną i kulturalno-sportową. Powstały nowe koła zainteresowań oraz Uczniowski Klub Sportowy „Orle Gniazdo”.
Zuzanna Winnicka – Kowalik dba również o poprawę bazy szkoły stwarzając coraz lepsze warunki do nauki i pracy oraz poszukuje nowych kierunków kształcenia i wzmacnia już istniejące. Na jej wniosek w szkole wprowadzono nowe zawody, tj.: florysta, sprzedawca, technik obsługi turystyki, technik informatyk.
Starania Pani dyrektor przyczyniły się również do powstania kompleksu boisk „Orlik – 2012”. Dzięki jej zaangażowaniu zorganizowano od podstaw dwie pracownie z tablicami interaktywnymi, zmodernizowano pracownię żywienia i gospodarstwa domowego, unowocześniono pracownię architektury krajobrazu i przeprowadzono wiele innych istotnych dla szkoły modernizacji. Zuzanna Winnicka – Kowalik dała się poznać jako osoba kreatywna, dzięki której szkoła uczestniczyła bądź nadal jest uczestnikiem kilku programów finansowanych przez Unię Europejskiej, takich jak: „Dobry uczeń – dobry pracownik”, „Dobre przygotowanie – lepszy start”, „Mam zawód – mam pracę w regionie. Szkoła kierowana przez Zuzannę Winnicką – Kowalik należy do Ogólnopolskiego Towarzystwa Szkół Twórczych.

Kategoria KULTURA
Jolanta Madej

Jolanta Madej-artysta plastyk, pedagog. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Propagatorka walorów regionu w wymiarze artystycznym. Tematem jej twórczości w zakresie malarstwa, rysunku i projektowania jest po prostu piękno. Od lat wierna pejzażom Jury Krakowsko-Częstochowskiej, przedstawianych jako wyraz osobistych emocji i subiektywnych doznań wynikających z codziennej obserwacji natury. Realistyczne prace pełne harmonii i spokoju ukazują okoliczne zamki, skały, dwory, pola, kapliczki przydrożne, kompozycje kwiatowe.
Współorganizatorka imprez środowiskowych: 700 - lecie Złotego Potoku, 300-lecie Janowa. Wykonała projekt odbudowy studni w Janowie, który zapoczątkował podobne rekonstrukcje na terenie gminy. Wielokrotnie prezentowała swoje prace na wystawach krajowych
Kształtuje aktywną twórczość swoich uczniów poprzez ich udział w licznych konkursach, akcjach, przeglądach, plenerach. Współtworzyła projekty "Poznaj, pokochaj, chroń", "Ocalić od zapomnienia" dotyczące historii i współczesności naszej okolicy.
W 2007 roku artystka dostała I Nagrodę Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej w Ogólnopolskim Konkursie na Turystyczną Pamiątkę z Regionu. Jej twórczość została doceniona również przez Częstochowska Organizację Turystyczną, która przyznała jej certyfikaty za projekty pamiątek z regionu: Pudełeczka z Legendą – 2005, Miniatury na Kamieniach – 2007, Jurajskie Symbole – 2011.
Biografia Jolanty Madej znalazła się w księdze „Złote Myśli Ludzi Wielkiego Umysłu, Talentu i Serca – Twórcy Wizerunku Polski”(2004).

Zespół Śpiewaczy „Kościelanki” z Kościelca, gmina Rędziny
Zespół „Kościelanki” działa od 30 lat, obecnie pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Rędzinach. Liczy 9 osób. W swym repertuarze posiada starodawne pieśni, piosenki i przyśpiewki ludowe, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Kultywując folklor, zespół godnie reprezentuje powiat częstochowski w wielu konkursach na szczeblu wojewódzkim i ogólnokrajowym, odnosząc znaczące sukcesy, m.in. w 2012 r. III nagroda na XIX Festiwalu „Złoty Kłos”, II nagroda na XXIII Wojewódzkim Przeglądzie „WICI”, I nagroda na XI Festiwalu Jurajskim, udział w Ogólnopolskich Dożynkach na Jasnej Górze, I miejsce i dyplom Starosty Częstochowskiego za wieniec dożynkowy. W 2012 r. zespól obchodził jubileusz 30-lecia istnienia. Z tej okazji została nagrana płyta zespołu i przygotowany nowy repertuar. Dzięki determinacji w propagowaniu kultury wsi przez Zespół Kościelanki współczesny odbiorca może sobie wyobrazić klimat minionych czasów, a dzieci mają możliwość poznania zwyczajów i kultury swoich przodków.

Zespół Pieśni i Tańca „Przyrowskie Nutki”, gm. Przyrów
Zespół powstał przy Gminnym Ośrodku Kultury w Przyrowie w październiku 1998 roku.Pomysłodawcą utworzenia i opiekunem śpiewaczo-tanecznej grupy był Dariusz Grabowski -dyrektor GOK. Zespół skupił w swoich szeregach dzieci i młodzież szkolną z terenu gminy Przyrów. Od początku swego istnienia funkcjonował w trzech grupach wiekowych prowadzonych przez profesjonalnych choreografów. Zespół promuje region częstochowski i gminę podczas wielu koncertów w kraju i za granicą. „Przyrowskie Nutki” współpracują z Zespołem Pieśni i Tańca ”PIERWIOSNEK” z Ukrainy, działającym w Rejonie Śniatyńskim ( samorządowym partnerem Powiatu Częstochowskiego). „Przyrowskie Nutki” w swoim dorobku zgromadziły sporo nagród i wyróżnień. Są to między innymi: II nagroda w kategorii zespołów dziecięcych na VI Jurajskim Festiwalu Folklorystycznym, II nagroda w kategorii zespołów dziecięcych i młodzieżowych w I Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Artystycznych Powiatu Częstochowskiego "Złota Lilia 2002", udział w XV Jubileuszowych Spotkaniach Folklorystycznych „Z daleka i bliska” w lipcu 2012 r.
W roku 2004 zespół został zaproszony na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Pod Zwicinem" do miejscowości Lazne Belohrad w Czechach, gdzie od tamtejszych mediów i organizatorów uzyskał najwyższe notowania. Kierownikiem zespołu jest Dariusz Grabowski, opiekunem i szefem kostiumerii Barbara Wierciochowicz, choreografem grupy starszej Piotr Morawski.

Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”, gm. Poczesna
Zespół powstał w 1998 roku z inicjatywy Zarządu OSP we Wrzosowej. Swoją nazwę przyjął z chęci podkreślenia więzi z rodzinną miejscowością, jak również z faktu, iż większość członków zespołu pochodziło z Wrzosowej i okolic. Obecnie zespół liczy 120 osób. Są to mieszkańcy gminy Poczesna, ale nie brakuje przedstawicieli sąsiednich miejscowości. W swoim bogatym repertuarze zespół posiada wszystkie tańce narodowe oraz tańce i pieśni regionów: częstochowskiego, krakowskiego lubelskiego, łowickiego, rzeszowskiego i śląskiego. Wrzosowianie swój program artystyczny prezentują na licznych występach krajowych, jak i zagranicznych. Do najważniejszych możemy zaliczyć: udział w XIX Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w folklorze” (III miejsce w kategorii zespoły taneczne), I miejsce (w kategorii gimnazja) i III miejsce (szkoły ponadgimnazjalne) na VII Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Wokalistów Powiatu Częstochowskiego. W roku 2012 Wrzosowianie reprezentowali gminę i powiat w rejonie solecznickim na Litwie podczas realizacji projektu „Tanecznym krokiem do przyjaźni”. Zespół działa w czterech kategoriach wiekowych, a dodatkowo w 2011 roku powstała 5-osobowa kapela. Kadrę zespołu stanowią: Justyna Wilk – choreograf, Katarzyna Kaźmierczak – młodszy choreograf, Dorota Wiśniewska-Klekot - instruktor śpiewu oraz Anna Jaśkiewicz – instruktor muzyczny. Opiekę merytoryczną nad zespołem sprawuje dyrektor Centrum Kultury Anita Imiołek.

Zbigniew Łapaj
Zbigniew Łapaj jest nauczycielem w szkole podstawowej i gimnazjum w Starczy oraz animatorem działalności kulturalnej na terenie gminy.
Pracę z dziećmi i młodzieżą rozpoczął w 1990 roku. Prowadzone przez niego z pasją, ogromnym zaangażowaniem i profesjonalizmem zajęcia edukacyjne z muzyki rozwijają dzieci i młodzież oraz aktywizują rodziców. Jako nauczyciel rzetelnie i twórczo realizuje zadania i obowiązki wynikające z podstawowych funkcji szkoły: dydaktycznej, wychowawczej oraz opiekuńczej. Rozwija zainteresowania uczniów, stosuje indywidualizację procesu nauczania poprzez uwrażliwianie na muzykę oraz rozwijanie talentów muzycznych i wokalnych. Dzięki jego staraniom uczniowie z wiejskiej gminy mogą zetknąć się z koncertami prezentowanymi przez Filharmonię Częstochowską w ramach projektu "Szkoła na Parnasie". Jego ogromne zaangażowanie w pracę z uczniami sprzyja promocji obu szkół w środowisku lokalnym, w powiecie i województwie, a w ostatnim roku szkolnym także w kraju w ramach konkursu piosenki Agnieszki Osieckiej.
Dzięki inwencji Zbigniewa Łapaja, jego kreatywności i dobrym relacjom z tancerzami Zespołu Pieśni i Tańca" Śląsk w 2005 roku powstał, działający do dziś i cieszący się dużym zainteresowaniem dzieci i rodziców, zespół folklorystyczny" Starczanie", który od początku istnienia zdobywa liczne nagrody i zaznacza obecność gminy Starcza na kulturalnej mapie powiatu.

Kategoria SPORT I TURYSTYKA
Henryk Srokosz
Kierownik SSM w Siedlcu, gm. Janów

Henryk Srokosz pracuje na stanowisku kierownika Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Siedlcu od roku 1991. Od 2008 r. w schronisku mieści się Gminny Punkt Informacji Turystycznej, w którym znaleźć można filmy, slajdy oraz inne materiały promujące gminę Janów i powiat częstochowski. Schronisko posiada własną stronę internetową. W 2012 roku Punkt Informacji Turystycznej w Siedlcu został doposażony w audio przewodniki. SSM w Siedlcu w Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych trzy razy otrzymywało Honorowe Wyróżnienie, a w 2011 roku zdobyło Ogólnopolski Tytuł Złotego Schroniska. W rankingu przeprowadzonym w 2011r. przez Śląska Organizację Turystyczną punkt w Siedlcu zdobył pierwsze miejsce w województwie śląskim jako najlepszy punkt informacji turystycznej. Henryk Srokosz jest autorem i budowniczym ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej, która liczy dziesięć przystanków tematycznych i prowadzi po ciekawych przyrodniczo miejscach w Siedlcu. Odpowiada za organizację imprez turystycznych dla dzieci i młodzieży, do których należy zaliczyć Jurajskie Marsze na Orientację oraz Zloty Szkolnych Kół Turystycznych. W 2007 r. za całokształt pracy w dziedzinie turystyki na rzecz gminy, powiatu i Jury otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP. Jako kierownik systematycznie podnosi standard schroniska. 26 października 2012 r. ponownie otwarto obiekt po kompleksowej termomodernizacji z wymianą źródła ciepła i montażem instalacji solarnej. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Wiesław Matyga
Wiesław Matyga – nauczyciel z ponad 30-letnim stażem oraz trener lekkiej atletyki i piłki siatkowej. W pracy wykazuje się wyjątkowym zaangażowaniem i kreatywnością. Efekty jego działalności znajdują potwierdzenie w sukcesach odnoszonych przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Edwarda Reszke w Borownie. Wielokrotnie zdobywali oni tytuły mistrzów i wicemistrzów powiatu częstochowskiego: w piłce siatkowej i siatkówce plażowej (w latach 2002-2012), tenisie stołowym (2007, 2010), biegach przełajowych (2007), czwórboju lekkoatletycznym (2008), szachach (2009).
Od 2008 r. dziewczęta trenowane przez Wiesława Matygę odnoszą sukcesy również na szczeblu wojewódzkim. W 2008 r. zdobyły mistrzostwo Śląska w trójkach i wicemistrzostwo w dwójkach siatkarskich. W 2010 r. jako najlepsza trójka siatkarska z województwa śląskiego na Mistrzostwach Polski wywalczyły VII miejsce. W 2011 i 2012 r. w minisiatkówce dziewcząt zajmowały I miejsce w województwie oraz V i XV miejsce w Polsce, a w kategorii dwójek chłopców i czwórek dziewcząt uplasowały się w województwie na IV miejscu.
Dzięki tym sukcesom, mała szkoła z Borowna stała się znanym ośrodkiem szkolenia w minisiatkówce. Pomimo skromnej bazy sportowej okazała się lepszą od znacznie większych, zasobniejszych szkół województwa śląskiego.
Oprócz zajęć w szkole od 2006 r. pełni funkcję sekretarz Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego, a od 2010 r. jest wiceprezesem i skarbnikiem Powiatowego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Częstochowie, organizując zawody i rozgrywki w powiecie częstochowskim.

Kategoria SAMORZĄDNOŚĆ
Andrzej Kubat
Radny Powiatu Częstochowskiego

Andrzej Kubat jest absolwentem Wydziału lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Były dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. PCK w Częstochowie. Od 1981 roku pracuje w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Starczy.
17 października 1992 roku została uchwalona tzw. Mała Konstytucja. Według niej samorząd terytorialny stał się podstawową formą organizacji lokalnego życia publicznego. Od tego momentu Andrzej Kubat aktywnie uczestniczył w życiu społeczności lokalnej, która powierzyła mu mandat radnego gminy. Radnym był przez dwie kadencje. Gdy w 1998 r. powołano do życia powiaty A. Kubat został radnym powiatu częstochowskiego. W tym okresie nieprzerwanie pełni funkcję przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego rady powiatu. Jego działalność społeczna jest bardzo rozległa. Działa w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej, jest także członkiem gminnego klubu „Czarni” Starcza, gdzie pełni funkcję wiceprezesa i współpracuje z lokalnym Kołem Gospodyń Wiejskich. Andrzej Kubat jest fundatorem stypendium dla najzdolniejszych uczniów w szkole podstawowej i gimnazjum w Starczy. Jego działania w radzie powiatu doprowadziły do realizacji szeregu inwestycji nie tylko w Starczy, ale także w gminach ościennych: Poczesnej i Kamienicy Polskiej.

Doktor Kubat od lat angażuję się również we współpracę zagraniczną powiatu częstochowskiego. Każdego roku z jego inicjatywy grupa lekarzy z zaprzyjaźnionego rejonu śniatyńskiego na Ukrainie odbywa staż zawodowy w częstochowskich szpitalach.

Tomasz Kucharski
Wójt Gminy Olsztyn

Tomasz Kucharski cieszy się dużym zaufaniem mieszkańców gminy Olsztyn, którzy już po raz drugi powierzyli mu stanowisko wójta. Działalność Tomasza Kucharskiego zaowocowała w ostatnich latach dynamicznym rozwojem gminy na wielu płaszczyznach. Wspomnieć należy, iż to dzięki staraniom wójta wyremontowano budynek , w którym uruchomiono Komisariat Policji oraz Rejonową Stację Jurajskiej Grupy GOPR. Dzięki środkom pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zostały przeprowadzone termomodernizacje budynków szkół w Olsztynie, Zrębicach i Kusiętach oraz Gminnego Przedszkola w Olsztynie.
W ostatnich latach nastąpił także znaczący rozwój bazy sportowej poprzez oddanie do użytku nowej hali sportowej w Olsztynie, kompleksu boisk „Orlik” oraz sal gimnastycznych przy Zespołach Szkół w Zrębicach i Kusiętach. Na wsparcie ze strony wójta mogą liczyć również Ochotnicze Staże Pożarne z terenu gminy. Właśnie na ich potrzeby zakupiono nowe samochody pożarnicze i przeprowadzono remonty budynków strażnic w Turowie, Biskupicach i Olsztynie. Rozwój gospodarczy gminy to dla Tomasza Kucharskiego priorytet, w który wpisują się takie działania jak utworzenie spółki Przedsiębiorstwa Komunalnego „Olsztyńska geotermia” i coroczne konferencje Ogólnopolskiego Forum Gospodarczego. Prezentowane przedsięwzięcia inwestycyjne i inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności mogły zostać zrealizowane dzięki dobrej współpracy wójta z Radą Gminy.
Tomasz Kucharski to ambitny, kompetentny i bardzo pracowity człowiek, który posiada wszelkie cechy dobrego samorządowca.

Krzysztof Ujma
Wójt Gminy Poczesna

W samorządzie Gminy Poczesna pracuje od 1994 roku. Od 2006 jest jej gospodarzem. W swoich działaniach ogromną wagę przywiązuje do edukacji młodego pokolenia. W 2012r. w Poczesnej oddano zespół edukacyjno–sportowy, za który Gmina otrzymała Jurajski Produkt Roku 2012. Z inicjatywy wójta powstała Sportowa Liga Podstawówek i Gimnazjów. Dzięki jego staraniom, rok temu w Poczesnej odbyły się Dni Olimpijczyka.
Ważna w działaniach jest także kultura. Systematycznie doposażone są w zespoły artystyczne działające na terenie Gminy, które aktywnie uczestniczą w wydarzeniach i uroczystościach niejednokrotnie na szczeblu międzynarodowym.
Dla Krzysztofa Ujmy priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców. Dba o chodniki, drogi. Stara się aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo przy pokonywaniu trasy DK1, która daje Gminie również wiele korzyści. Wójt zadaje sobie sprawę, że bezpieczeństwo to także dobrze wyposażone jednostki OSP i wyszkoleni strażacy.
Krzysztof Ujma inwestuje w ekologię. Od 2007 roku organizowany jest system selektywnej zbiórki odpadów, rok później wprowadzono na terenie gminy Poczesna Program Ograniczenia Niskiej Emisji, który skutkował wymianą tradycyjnych kotłów na ekologiczne. W 2013 roku Poczesna niezwykle intensywnie będzie pracować nad projektem o nazwie „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe doliny Warty na terenie gmin: Poczesna, Kamienica Polska, Poraj. To priorytet po powodzi z 2010 roku. O tym, że wójt potrafi umiejętnie wykorzystać fundusze unijne świadczy fakt o sklasyfikowaniu Gminy na wysokiej 17 pozycji w rankingu „Rzeczpospolitej” dotyczącym wykorzystania środków unijnych przez samorządy.

Kategoria PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Elżbieta Chmielarz – Prezes Gminnej Spółdzielni ”Samopomoc Chłopska”

Elżbieta Chmielarz – od 1989 roku pracuje jako Prezes Zarządu Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Dąbrowie Zielonej.
Dzięki jej energii i poświeceniu Spółdzielnia powróciła do dobrej kondycji finansowej i produkcyjnej. Gruntownie wyremontowano i zmodernizowano placówki handlowe Spółdzielni w tym piekarnie, które zdobyły renomę dzięki tradycyjnym wypiekom opartym na dobrych i sprawdzonych recepturach. Elżbieta Chmielarz była inicjatorką przystąpienia do projektu „Razem na wyżyny z produktem lokalnym”. Udostępnia zakład piekarniczy dla wycieczek i przeprowadzania lekcji dla uczniów miejscowej szkoły. Dzieci nie tylko oglądają piekarnię, ale mają okazję poznać technologię wypieku chleba i specyfikę pracy piekarza. Spółdzielnia efektywnie współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy – Gminnym Centrum Pracy w Koniecpolu, zatrudniając na czas stażu osoby bezrobotne i przyucza do zawodu sprzedawcy lub piekarza. Z inicjatywy p. Prezes wyremontowano na cele handlowe nieużytkowane pomieszczenia w budynkach GS-u. Spółdzielnia wspiera także imprezy lokalne takie jak: dożynki gminne, festyny kulturalne, stoły wielkanocne, regionalne przeglądy orkiestr dętych itp. Sponsoruje akcje o zasięgu ogólnopolskim, do których należą: „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” czy „Cała Polska Biega”. Elżbieta Chmielarz dzięki swojemu zaangażowaniu, spokojnemu i skutecznemu zarządzaniu oraz mobilizowaniu załogi potrafiła stworzyć firmę, nadając jej rangę i nowy kształt, dostosowany do potrzeb i oczekiwań klientów.

Marian Jamrozik – Usługi Strzecharskie COM-DACH Import-Export
W roku 1988 Pan Marian Jamrozik wyjechał do Anglii, gdzie ukończył kurs nauki krycia dachów trzciną wodną. Kurs okazał się świetnią inwestycją. Po jego ukończeniu praktykował między innymi w Niemczech i Holandii. W 1996 roku zdał egzamin na mistrza dekarstwa i rozpoczął własną działalność gospodarczą. Przedsiębiorstwo Pana Jamrozika było jednym z pierwszych w kraju, które specjalizowało się w kryciu dachów trzciną.Produktem pracy jego firmy są dachy ekologiczne, co ma duże znaczenie dla naszego środowiska. Firma COM – DACH wykorzystuje naturalne zasoby trzciny na terenie gminy. Ponadto firma prowadzi skup trzciny dając bezrobotnym mieszkańcom gminy źródło dochodu. Przedsiębiorca umiejętnie sięga po unijne środki pomocowe. Korzystał ze środków programu SAPARD oraz PROW. Na początku działalności prace wykonywał głównie za granicą, w Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Szwecji, Danii i Ukrainie. Obecnie, również w Polsce jest coraz większe zapotrzebowanie na tego typu usługi. Firma Pana Mariana Jamrozika za swą działalność otrzymała gratulacje i puchar od Marszałka Województwa Śląskiego. W roku 2010 w X jubileuszowej edycji konkursu „Sposób na Sukces”, którego celem było upowszechnienie i promocja przykładów wielofunkcyjnego rozwoju wsi i pozarolniczych źródeł dochodów, firma „COM-DACH” otrzymała I nagrodę wśród firm indywidualnych, reprezentując jednocześnie województwo śląskie jak i powiat częstochowski.

KOST – BET Krzysztof Matyja, Paweł Matyja Sp. J.
Firma KOST-BET powstała w 1998 roku. Siedziba firmy mieści się w miejscowości Aleksandria, w gminie Konopiska. W ofercie firmy znajdują się produkty wysokiej klasy
– w tym: kostki dekoracyjne, płyty tarasowe, kostki przemysłowe, elementy uzupełniające, elementy łupane, galanteria betonowa oraz ogrodzenia, które spełniają najwyższe normy polskie oraz europejskie. W roku 2003 zakład produkcyjny został objęty Systemem Zarządzania i Kontroli jakości ISO 9001. Firma KOST-BET w ramach swojej oferty proponuje także odbiorcom profesjonalne wykonanie projektów nawierzchni z kostki brukowej, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb oraz gustu klienta. W 2008 roku firma KOST-BET uruchomiła najnowocześniejszą w Polsce linię produkcyjną niemieckiej firmy MASA, światowego lidera produkcji maszyn do wyrobu kostki brukowej i galanterii budowlanej. Nowa linia produkcyjna wzbogaciła ofertę firmy o ulepszoną kostkę brukową o niespotykanych dotąd właściwościach wytrzymałościowych. Linię obsługuje wykwalifikowana, przeszkolona w Niemczech pod kątem najnowocześniejszych urządzeń i technologii w tej branży kadra pracowników. Aktualna wydajność zakładu wynosi ponad 17 tysięcy m2 na dobę, co powoduje, że KOST-BET jest zaliczany do czołowych polskich producentów kostki brukowej. Firma stale się rozwija, a jej nadrzędnym celem jest najwyższa jakość wyrobów.

Kategoria ZDROWIE I OPIEKA SPOŁECZNA
Dariusz Nowicki

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Częstochowie
Absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu . Z dniem 1 sierpnia 2008 r. został powołany
na stanowisko Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Częstochowie.
W czasie swej wieloletniej pracy Dariusz Nowicki dał się poznać jako inicjator wielu przedsięwzięć dotyczących wdrażania programów unijnych o tematyce przestrzegania prawa z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również systemu bezpieczeństwa żywności.
W roku 2005 został uhonorowany odznaczeniem Ministra Zdrowia „ Za zasługi dla ochrony zdrowia”.
Podejmowane działania na rzecz bezpieczeństwa sanitarnego Powiatu Częstochowskiego doprowadziły do znacznego ograniczenia zachorowań na choroby zakaźne oraz poprawę stanu sanitarnego nadzorowanych obiektów. Dr Nowicki podejmuje szereg działań na rzecz promocji zdrowia, a w szczególności nadzoruje i wspiera wszelkie inicjatywy związane ze szczepieniami ochronnymi. Z końcem 2012 roku w kierowanej przez
Dariusza Nowickiego Powiatowej Stacji utworzono Międzynarodowy Punkt Szczepień z certyfikatem przyznanym przez Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.
Doktor Nowicki działa również społecznie jako aktywny członek Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Anna Pogorzelska
Dyrektor Gminnego Ośrodka Zdrowia w Konopiskach

W marcu 2004 roku Anna Pogorzelska została powołana na stanowisko Dyrektora Gminnego Ośrodka Zdrowia w Konopiskach. W tym samym roku Pani doktor za swoją pracę zawodową z dziedziny ginekologii i położnictwa została nagrodzona tytułem „Lekarz przyjacielem kobiety” nadanym przez czytelniczki miesięcznika „Twój Styl”.
Przez lata pełniąc funkcję Dyrektora - menagera, sukcesywnie realizuje plan rozwoju placówki podnosząc jej standard oraz poziom świadczonych usług medycznych. Była inicjatorką powstania w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Konopiskach Poradni Rehabilitacyjnej. Już w pierwszym roku działalności przyjęto 1114 pacjentów.
W roku 2005 Anna Pogorzelska rozpoczęła starania o fundusze unijne udostępnione dla placówek ochrony zdrowia, w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. W ramach projektu pt: „Wyposażenie w sprzęt medyczny i komputerowy SP ZOZ GOZ w Konopiskach” zakupiono sprzęt komputerowy i medyczny dla Gminnego Ośrodka Zdrowia. Drugim dużym przedsięwzięciem realizowanym z inicjatywy Anny Pogorzelskiej była modernizacja i doposażenie gabinetu fizjoterapii, co przyczyniło się do wzrostu kwoty kontraktu z NFZ prawie o 100% . Dzięki tej inwestycji mieszkańcy gminy i powiatu częstochowskiego od 2009 roku mogą korzystać z usług nowocześnie wyposażonego gabinetu fizjoterapii.
W roku 2010 przeprowadzono modernizację gabinetów Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a 2012 roku rozpoczęto proces wdrażania informatyzacji w gabinetach lekarskich, przygotowując Ośrodek Zdrowia w Konopiskach do prowadzenia dokumentacji w formie elektronicznej.
Anna Pogorzelska w swojej pracy zawodowej kieruje się głębokim zaangażowaniem i poświęceniem, stając się inspiracją i wzorem dla otoczenia.

Kategoria INNE SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA
Stowarzyszenie „Partnerstwo Północnej Jury”
www.jura-ppj.pl

Stowarzyszenie „Partnerstwo Północnej Jury”(PPJ) jest stowarzyszeniem działającym jako Lokalna Grupa Działania. Powstało 25 września 2005 roku i obejmuje swoim działaniem 9 gmin zamieszkałych przez 72 tys. mieszkańców. Powołane w celu realizacji programu LEADER, którego celem jest szeroko rozumiany, zrównoważony rozwój obszarów wiejskich, kierowany oddolnie przez lokalne społeczności. Działania Partnerstwa Północnej Jury są oparte o budżet ponad 10 milionów złotych, wpisany w Lokalną Strategię Rozwoju, w ramach której zostało zrealizowanych kilkadziesiąt projektów m.in. Święto Pstrąga w Złotym Potoku, Zakup strojów dla KGW Mstów i Zarębice, powstała ścieżka geologiczna w Olsztynie, place zabaw (Kusięta), Punkt Informacji Turystycznej w Olsztynie, zagospodarowano stawy (Turów). Powstały place zabaw, świetlice, siłownie zewnętrzne, ścianki wspinaczkowe, boiska sportowe (Mokrzesz) i wiele obiektów użyteczności publicznej. Z pomocy PPJ skorzystali rolnicy na różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, przedsiębiorcy na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, gminy na odnowę wsi, a także osoby fizyczne i organizacje pozarządowe na Małe Projekty. W ramach swojej działalności stowarzyszenie zrealizowało wiele projektów, m. in.: „Jurajscy Liderzy”, „Patent na przyszłość. Lokalne Centrum Edukacji”, „Wiedza na wagę życia! Nie bój się udzielić pierwszej pomocy” Projekt współpracy „EKOLC Ekologia – kogo obchodzą losy cywilizacji?”, został zrealizowany wspólnie z 3 innymi stowarzyszeniami i objął 27 gmin. Stowarzyszenie „Partnerstwo Północnej Jury” realizuje działania, które wpływają na rozwój powiatu częstochowskiego. Budują pozytywny obraz przemian zachodzących w tym regionie, promują go jako obszar o wspaniałej kulturze, ogromnym potencjale ludzkim i doskonałych walorach turystycznych.

Jerzy Peszke
Jerzy Peszke jest wykładowcą akademickim i pracownikiem naukowym, przez wiele lat związanym z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie. Posiada stopień doktora nauk chemicznych. Ma na swym koncie szereg osiągnięć naukowych w dziedzinie chemii i nanotechnologii oraz patentów i innowacji przemysłowych. Od kilku lat zajmuje się nanomateriałami wykazującymi działania antyseptyczne, w szczególności srebrem. Ich efektem jest opracowanie preparatów na bazie srebra, które umożliwiają wytworzenie warstwy biobójczej na różnych powierzchniach. Jest autorem i współautorem ponad 20 publikacji z dziedziny nanotechnologii i nanomateriałów w polskich i zagranicznych periodykach naukowych, a także współpracuje z zagranicznymi ośrodkami naukowymi.
Dr Jerzy Peszke przybliża świat tajemnic chemii nie tylko studentom, ale również uczniom Gimnazjum im. Bohaterów Września oraz słuchaczom Liceum dla Dorosłych funkcjonujących w jego rodzinnej miejscowości – Kruszynie. Angażuje się w działalność społeczną. Jest wieloletnim członkiem Towarzystwa Przyjaciół Kruszyny – organizacji społecznej, której głównym celem jest propagowanie lokalnej historii i ochrony dziedzictwa narodowego. Jest jednym z założycieli Fundacji „Szerokie Horyzonty”, która od kilku lat z powodzeniem zajmuje się propagowaniem aktywnych form wypoczynku i zdrowego stylu życia. Osiągnięcia dr Jerzego Peszke i osób z nim współpracujących były szeroko komentowane w mediach, co przyczyniło się do kształtowania pozytywnego wizerunku regionu i jego promocji.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto