Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Spacer Alejami. Te miejsca zna każdy mieszkaniec - zobacz zdjęcia

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Ruszamy na spacer Aleją Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie
Ruszamy na spacer Aleją Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie Katarzyna Gwara
W zdecydowanej większości miast i miasteczek w całej Polsce w ścisłym centrum znajdziemy rynek na planie prostokąta, od którego odbiega wiele bocznych uliczek prowadzących do urokliwych, spokojnych zakątków. W Częstochowie jest nieco inaczej – jednym z najważniejszych miejsc jest Aleja Najświętszej Maryi Panny, przy której znajdują się między innymi zabytkowe kamienice, budynki handlowo-usługowe, czy lokale gastronomiczne. To właśnie tutaj przycupnęli sobie na ławeczkach Halina Poświatowska, Marek Perepeczko, Piotr Machalica i Władysław Biegański, którzy dyskretnie przyglądają się przechodniom. Nie pozostaje zatem nic innego, jak i Was zaprosić na spacer główną arterią miasta.

Trochę historii

Aleja Najświętszej Maryi Panny jest główną, reprezentacyjną arterią komunikacyjną Częstochowy. Ma około 1,5 kilometra długości. To również główny trakt pielgrzymkowy wiodący bezpośrednio do klasztoru na Jasnej Górze.

Powstała na początku XIX wieku, jako droga łącząca Częstochowę i Nową Częstochowę. Miasta administracyjnie zostały połączone 19 sierpnia 1826 roku. Zaprojektował ją inżynier wojskowy Jan Bernhard na zlecenie władz rosyjskich. Jej wytyczanie rozpoczęto w 1819. Z kolei w latach 1848–1850 wykonano nawierzchnię bitą oraz rynsztoki. W latach międzywojennych ułożono kostkę granitową.

Remont całej alei

W ostatnich latach przeprowadzono remont całej Alei Najświętszej Maryi Panny. Wszystko rozpoczęło się od jej ostatniej części. Przebudowa trzeciej alei ruszyła w 2006 roku, z rocznym opóźnieniem w stosunku do pierwotnych planów. Kosztowała 14,4 mln zł. Pieniądze pochodziły z miejskiego budżetu. Inwestycja zakończyła się też z opóźnieniem - w 2007 r. Trafiła nawet do sądu, bo efekt prac pozostawiał wiele do życzenia. Północną jezdnię trzeba było rozebrać i na nowo ułożyć kostkę, która wypadała niemal tuż po zakończonej rewitalizacji, w 2007 roku.

Po przebudowie ruch samochodów w tym miejscu był mocno ograniczony. Początkowo udostępniono jedynie wąską, jednokierunkową drogę na północnej jezdni. W roku 2012 zdecydowano się udostępnić obie jezdnie, ale pozostawiono ograniczenie wjazdów i wyjazdów z niej na zasadzie prawoskrętów.

Pozostałe części alei również zostały zmodernizowane. I w tym przypadku przebudowa rozpoczęła się z opóźnieniem. I to nie byle jakim, bo… aż dwuletnim! Roboty na placu Biegańskiego rozpoczęto pod koniec 2010 roku. Trzeba się było jednak bardzo spieszyć z realizacją inwestycji, aby nie stracić 34 mln zł unijnej dotacji. Remont ostatniego odcinka alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie zakończył się w 2013 roku.

Drzewa w alei

Początkowo I aleja obsadzona była nieznanego gatunku topolami, które rosły źle i szybko zamarły. W 1828 roku zagospodarowano ją kasztanowcami zwyczajnymi i robiniami akacjowymi, które rosły do początku XX wieku. W 1910 roku wzdłuż I alei posadzono klony zwyczajne, które do końca XX wieku w większości obumarły lub wegetowały w złym stanie zdrowotnym. W 2006 roku I aleja została obsadzona lipami srebrzystymi odmiany Varsaviensis.

Do 1935 roku II aleja była obsadzona kasztanowcami zwyczajnymi, po czym zastąpiono je klonami: zwyczajnymi, jaworami i srebrzystymi. W 2013 roku klony zamieniono na lipy srebrzyste odmiany Brabant.

Podobnie jak II aleja, III aleja do 1935 roku była obsadzona kasztanowcami zwyczajnymi. Zastąpiono je topolami berlińskimi, które rosły tam do 1998 roku. W latach 1998-2013 III aleję sukcesywnie obsadzono lipami holenderskimi w odmianie Pallida.

Trzy niezależne części

Aleja składa się z dwóch jezdni, które są przedzielone biegnącym pomiędzy nimi bulwarem. Jest on przeznaczony przede wszystkich dla pieszych i rowerzystów.

Wzdłuż alei znajdziemy sporo kamienic klasycystycznych i późnoklasycystycznych. Jest też zabudowa współczesna. W poszczególnych lokalach prowadzona jest działalność handlowa, usługowa, finansowa, kulturalna, a także gastronomiczna. Znajdują się tam również mieszkania.

Wśród mieszkańców funkcjonuje tradycyjny podział na trzy niezależne części alei. Pierwsza zaczyna się od placu Daszyńskiego i biegnie do wiaduktu nad linią kolejową. Druga zaczyna się na owym wiadukcie i prowadzi aż do placu Biegańskiego. Trzecia z kolei zaczyna się na placu Biegańskiego i prowadzi do jasnogórskich parków – tam zmienia się w aleję Henryka Sienkiewicza.

Przycupnęli na ławeczkach

W Alei Najświętszej Maryi Panny przycupnęli sobie na ławeczkach Halina Poświatowska, Marek Perepeczko, Piotr Machalica i Władysław Biegański, którzy dyskretnie przyglądają się przechodniom.

Pierwsza powstała ławeczka Haliny Poświatowskiej. Było to w roku 2007. Rzeźba znajduje się na początku III alei. Została wykonana z brązu przez Roberta Sobocińskiego. Odsłonięcie ławeczki uświetniło obchody 40. rocznicy śmierci poetki. „Haśce” towarzyszy kot.

Ruszamy na spacer Aleją Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie

Częstochowa. Spacer Alejami. Te miejsca zna każdy mieszkanie...

Później – w 2008 roku – została odsłonięta ławeczka pomnikowa z posągiem Władysława Biegańskiego. Znajdziemy ją w II alei w pobliżu zabytkowej kamienicy nr 20. Autorem pomnika wykonanego z brązu jest rzeźbiarz krakowski Wojciech Pondel. Odsłonięcie ławeczki zakończyło obchody 150. rocznicy urodzin i 90. rocznicy śmierci Biegańskiego, nazywanego częstochowianinem stulecia.

W Częstochowie swoją ławeczkę ma również aktor Marek Perepeczko, który przez lata był związany z naszym miastem. Był dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Ławeczka na jego cześć została odsłonięta 31 października 2014. Rzeźba znajduje się na początku III alei, w pobliżu placu Władysława Biegańskiego, naprzeciw ławeczki Haliny Poświatowskiej. Jej autorem jest Wojciech Pondel.

Kilka miesięcy temu – dokładnie 1 lipca 2022 roku – została odsłonięta ławeczka upamiętniająca innego, znanego aktora Piotra Machalicę, który w latach 2006-2018 był dyrektorem artystycznym Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Rzeźba również znajduje się w III alei – w pobliżu Ośrodka Kultury Filmowej „Iluzja”.

W III alei znajdziemy też - w sąsiedztwie siedziby kurii metropolitalnej - fontannę w kształcie amonitu. Została ona wykonana z piaskowca Długopole i jest podświetlana po zmierzchu. Działa od 2010 roku.

W pasażu środkowym III alei mamy również inną fontannę – dziewczynę z gołębiami. Została wykonana z brązu. Uruchomiona ją 25 maja 2009 roku. Autorem koncepcji plastycznej fontanny jest Władysław Ratusiński, częstochowski artysta malarz. Dziewczynkę wyrzeźbiła Ewa Maliszewska, autorka figurek do nagrodzonego Oscarem filmu Piotruś i wilk.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto