Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Radni PiS nie chcą, by miasto płaciło za naukę islamu trójki dzieci

Bartłomiej Romanek
Ulicami wielu polskich miast przeszły marszy antyimigranckie. W Częstochowie wątpliwości radnych PiS budzi konieczność płacenia z miejskich pieniędzy za naukę islamu
Ulicami wielu polskich miast przeszły marszy antyimigranckie. W Częstochowie wątpliwości radnych PiS budzi konieczność płacenia z miejskich pieniędzy za naukę islamu Maciej Gapiński
W Częstochowie trwa dyskusja: czy miasto powinno płacić za naukę islamu trójki dzieci, które są tego wyznania? Radni PiS nie ukrywają, że prawdopodobnie nie poprą uchwały, mimo że nakazuje to prawo.

Częstochowa zapłaci za naukę islamu trójki dzieci. Jutro Rada Miasta najpewniej wyrazi bowiem zgodę na zawarcie porozumienia z Katowicami w sprawie finansowania zajęć prowadzonych przez Ligę Muzułmańską.

Pieniądze będą trafiać do Urzędu Miasta w Katowicach, który będzie zatrudniał nauczyciela islamu. Radni PiS otwarcie zapowiadają, że będą głosowali przeciwko uchwale, mimo że częstochowski magistrat - zgodnie z obowiązującą ustawą o systemie oświaty - musi zapłacić za taką naukę.

Artur Gawroński, radny PiS nie ukrywa, że jest przeciwnikiem płacenia za lekcje islamu z miejskich pieniędzy. - W internecie jest wiele bardzo różnych opinii na temat Ligi - mówi radny Gawroński.

- Na przykład na stronie ABW można znaleźć artykuł z 2011 roku, sugerujący, że Liga Muzułmańska ma związki z islamskimi fundamentalistami - dodaje. - Stoimy po stronie dzieci. Nie zgadzamy się na upolitycznianie tematu - mówi z kolei Marcin Maranda, lider ugrupowania Mieszkańcy Częstochowy.

Liga Muzułmańska odpiera zarzuty. Muzułmanie podkreślają, że włączają się czynnie w wiele akcji społecznych, między innymi w WOŚP. Liga w podstawach programowych zaznacza, że każdy uczeń powinien troszczyć się, by poprawić obraz islamu i jego zasady u wszystkich, którzy go nie znają.

Czy Częstochowa powinna płacić za naukę islamu?
Urząd Miasta tłumaczy, że zgodnie z ustawą o systemie oświaty oraz ministerialne rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, Częstochowa musi zapewnić możliwość nauki religii uczniom o innym wyznaniu niż katolickie. Ale radni PiS uważają, że nauka islamu nie powinna być realizowana za publiczne pieniądze.

Ideologiczny konflikt
Islamu w województwie śląskim uczy Liga Muzułmańska w Katowicach. Odpowiedzialność za utrzymanie nauczycieli spoczywa na Urzędzie Miasta w Katowicach. Miasta i gminy, z których dzieci przyjeżdżają na zajęcia do Katowic, muszą proporcjonalnie pokryć koszty edukacji swoich uczniów. Liga Muzułmańska uczy dzieci z Katowic, Rudy Śląskiej, Pszczyny, Zawiercia, Chorzowa, Łodygowic, Mikołowa, Piekar Śląskich i Zabrza, ale tylko w Częstochowie opłacanie nauki islamu z miejskich pieniędzy. I jest to dyskusja tylko i wyłącznie ideologiczna, bo za nauczanie trójki młodych muzułmanów, Częstochowa będzie musiała płacić miesięcznie nieco ponad 100 zł.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto