Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Rada Miasta podjęła dwie uchwały wymierzone w budowę instalacji paliw alternatywnych. Radni byli jednogłośni

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Częstochowscy radni przyjęli jednogłośnie dwie uchwały Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Częstochowscy radni przyjęli jednogłośnie dwie uchwały Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Radni jednomyślnie uchwalili przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w dzielnicach Błeszno i Stradom, w rejonie ulic Jagiellońskiej, Królewskiej i Dojazdowej.

Radni przyjęli też stanowisko zalecające wszystkim organom administracji publicznej szczególną uwagę przy rozpatrywaniu wszelkich wniosków dotyczących planów lokalizacji w Częstochowie instalacji związanych z przetwarzaniem odpadów.

Przyjęte uchwały to pokłosie wstępnych planów firmy Fortum uruchomienia przy ul. Dojazdowej instalacji produkcji paliw alternatywnych (RDF). Sprawa jest na etapie starań potencjalnego inwestora o decyzję środowiskową. Inwestor nie ma jeszcze tytułu prawnego do nieruchomości, nie posiada warunków zabudowy ani pozwolenia na budowę.

Przygotowany na wniosek miasta raport o oddziaływaniu na środowisko będzie opiniowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, Sanepid oraz Marszałka Województwa. Jak twierdzą przedstawiciele Fortum, firma nie podjęła też jeszcze ostatecznej decyzji dotyczącej realizacji inwestycji.

Ale już same plany uruchomienia takiej instalacji wywołały protesty mieszkańców dzielnic Stradom i Błeszno. W akcję zaangażowali się radny Piotr Wrona i szef Częstochowskiego Alarmu Smogowego, ale później włączyli się to radni z innych klubów, Lewica wydała specjalne oświadczenie w tej sprawie, a Koalicja Obywatelska już przed sesją zwołała konferencję prasową, podczas której zapowiedziała zgłoszenie pod obrady stanowiska Rady przeciwko tego typu inwestycjom.

– Złożyliśmy takie stanowisko, bo Dojazdowa to nie jest jedyny taki problem w Częstochowie. Takich problemów wkrótce pojawi się jeszcze więcej, dlatego jako Rada Miasta chcemy, żeby wszyscy, którzy są zainteresowani takimi inwestycjami w Częstochowie, informowali o tym Radę Miasta wcześniej, abyśmy mieli czas się przygotować i dowiedzieć więcej o tych instalacjach i technologii, abyśmy nie byli tym zaskakiwani i musieli protestować wraz z mieszkańcami – mówił podczas konferencji szef klubu KO, Łukasz Banaś.

Uchwałę w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego zgłosili radni PiS, a została ona poszerzona na wniosek Lewicy. Wspólne stanowisko radnych jest połączeniem dwóch stanowisk zaproponowanych przez radnych Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

Jak napisali radni w uzasadnieniu do uchwały dotyczącej miejscowego planu: powstanie planu zagospodarowania przestrzennego uniemożliwi powstanie na tym terenie zakładów przerabiających odpady komunalne i przemysłowe.

Radni przypominają, że miejscowy plan dotyczący tego terenu utracił moc z końcem 2003 r. i obecnie nie są prowadzone prace w celu sporządzenia nowego planu. Jak podnoszą, do dnia uchwalenia miejscowego planu dla tego terenu, zawieszone zostaną możliwości wydania decyzji o sposobie zagospodarowania terenu.

Przystąpienie do prac nad sporządzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego blokuje czasowo prowadzenie postępowania w sprawie wydania warunków zabudowy dla terenu objętego opracowaniem. Na razie takie postępowanie nie jest prowadzone. Z kolei zapisy przygotowanego i uchwalonego już planu mogą uniemożliwić lokalizację na danym terenie przedsięwzięć inwestycyjnych związanych z przetwarzaniem odpadów i produkcją paliw alternatywnych.

W przyjętym stanowisku Rada Miasta Częstochowy Rada Miasta postuluje rozwagę, która powinna towarzyszyć każdemu postępowaniu, związanemu z planami lokalizacji na terenie Częstochowy instalacji termicznego przekształcania odpadów, a także instalacji do produkcji paliwa alternatywnego. Zwraca się także do odpowiednich organów administracyjnych z prośbą o monitorowanie tego rodzaju inwestycji i informowanie Rady o każdym wniosku dotyczącym przetwarzania odpadów na terenie miasta.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto