Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Przeszli Alejami w kolejnym proteście przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa. Przeszli Alejami w kolejnym proteście przeciwko wyrokowi Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji
Częstochowa. Przeszli Alejami w kolejnym proteście przeciwko wyrokowi Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji Piotr Ciastek
Częstochowa. Niedziela, 25 października, była kolejnym dniem protestów. Demonstracja rozpoczęła się na placu Biegańskiego i przyjęła formę "spaceru". Protest miał spokojny przebieg, a demonstrujący wyrażali swój sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji pod siedzibą kurii i pod Jasną Górą.

Kilkaset osób protestowało w niedzielę w centrum Częstochowy. Głównie kobiety, ale i mężczyźni, zebrali się na placu Biegańskiego i przeszli "spacerem" w stronę Jasnej góry i z powrotem. Po drodze odczytywano nazwiska posłów, którzy podpisali się pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy aborcyjnej.

Policja nie interweniowała, jedynie apelowała, aby przestrzegano reżimu sanitarnego. Policja ochraniała kurię oraz szczyt jasnogórski, gdzie funkcjonariusze ustawili się w szpalerze i nie pozwalali przejść twierdząc, że to teren prywatny. Również biura polityków PiS w kamienicy kupieckiej były chronione.

Wsparcia protestującym udzielali przechodnie i kierowcy samochodów.

Decyzja trybunału w sprawie aborcji

Według wnioskodawców, tzw. aborcja eugeniczna, czyli z przesłanek embriopatologicznych - przeprowadzana w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu - może być niezgodna z polską konstytucją. Jest to jedna z trzech sytuacji w polskim prawie, która dopuszczała przerwanie ciąży.

Trybunał rozpatrywał wniosek pełnym składzie. Posiedzeniu przewodniczyłą prezes TK sędzia Julia Przyłębska, która objęła stanowisko z nominacji PiS. Rozprawa odbywała się bez udziału publiczności.

Zgodnie z ustawą z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, w Polsce dostęp do legalnej aborcji możliwy, gdy:

  • ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej;
  • badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażające jego życiu;
  • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałtu, aktu kazirodczego).
od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto