Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa ponawia przetarg na dostawę energii. Liczy, że tym razem uda się go rozstrzygnąć

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Amadeusz Czarnota
Częstochowa ponownie ogłosiła przetarg na dostawę energii elektrycznej. Poprzedni trzeba było unieważnić, bo żaden z dostawców nie złożył swojej oferty. Miasto otrzymało za to, tuż przed otwarciem, od jednego z potencjalnych oferentów wniosek o wyłączenie z zamówienia Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. Powód? Zdaniem jednej ze spółek placówka medyczna jest "niewiarygodną jednostką"...

Miasto ogłosiło przetarg w grupie zakupowej. Ma to pozwolić nieco zaoszczędzić. Energia elektryczna miałaby być dostarczana nie tylko do częstochowskiego magistratu, ale także 133 jednostek organizacyjnych i spółek skarbu Gminy Miasta Częstochowy, Oczyszczalni Ścieków „WARTA” S.A. oraz Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie na potrzeby eksploatacji budynków, lokali, obiektów użytkowych, oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnej.

Przetarg został ogłoszony po raz drugi, bo w pierwszym żadna z kontrolowanych przez państwo spółek energetycznych nie złożyła swojej oferty. Jedna ze spółek Skarbu Państwa - Grupa Energa - poinformowała, że mogłaby dostarczać energię elektryczną, pod warunkiem, że w grupie zakupowej nie byłoby Miejskiego Szpitala Zespolonego. Powód? Jej zdaniem placówka medyczna jest "niewiarygodną jednostką".

- Miasto otrzymało za to, tuż przed otwarciem ofert, od jednego z potencjalnych oferentów wniosek o wyłączenie z zamówienia Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie - potwierdza Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy magistratu.

Obecna umowa na dostarczanie prądu do Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie obowiązuje do końca roku. Wojciech Konieczny, dyrektor placówki medycznej zastanawiał się, więc czy w efekcie zostanie ona pozbawiona prądu.

Do jego słów odniosła się w mediach społecznościowych Grupa Energa. "Pragniemy uspokoić mieszkańców Częstochowy i wyjaśnić dyrekcji szpitala, że po wygaśnięciu aktualnej oferty nie ma ryzyka, aby szpital nie otrzymywał prądu. Jeśli w postępowaniu przetargowym, nie został wyłoniony nowy sprzedawca to stosowane są przepisy zapewniające dostawy energii elektrycznej przez tzw. sprzedawcę rezerwowego, który jest wyznaczony na terenie działania każdego operatora sieci dystrybucyjnej" - napisała na Twitterze.

Wojciech Konieczny przyznał, że szpital od 2016 roku wszystkie rachunki za prąd płaci w terminie. Pozostaje też pytanie, ile kosztowałaby energia od sprzedawcy rezerwowego.

Miasto liczy jednak, że do takiego scenariusza nie dojdzie.

- Mamy nadzieję, że tym razem dostawcy energii elektrycznej złożą swoje oferty i że zaproponowane ceny będą do przyjęcia - przyznaje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskiego magistratu.

Miasto oczywiście liczy się z tym, że za energię elektryczną będzie trzeba płacić kilkanaście - o ile nie kilkadziesiąt - razy więcej niż do tej pory. Firmy energetyczne mogą składać oferty do 28 października do godz. 8.30. Lista podmiotów miejskich objętych zamówieniem energii na 2023 r. pozostaje niezmienna.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto