Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę

js/ bpjg
arc Biuro Ptasowre Jasnej Góry
Już po raz 41. pielgrzymowali w niedzielę, 26 czerwca, na Jasną Górę polscy rzemieślnicy.

Tegoroczna pielgrzymka miała szczególny charakter, bo odbyła się w stulecie powstania na Górnym Śląsku Izby Rzemieślniczej, pierwszej na tych ziemiach organizacji gospodarczej. Dziś jest to jedna z największych organizacji rzemieślniczych w Polsce. Katowicka Izba Rzemieślnicza była organizatorem tegorocznej pielgrzymki.

Mszy świętej, odprawionej na jasnogórskim szczycie, przewodniczył i wygłosił homilię arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Zachęcał, by rzemieślnicy byli wciąż dla młodych pokoleń świadkami solidności, wartości ludzkiej pracy jako drogi duchowego rozwoju. Podkreślił odpowiedzialność rzemieślników i przedsiębiorców za dobro zatrudnianych osób i ich rodzin, odpowiedzialność gospodarczą w płaszczyźnie innowacyjności i rozwagi ekologicznej. Zauważył, że odpowiedzialność ekologiczna jest dziś szczególnym wezwaniem dla człowieka i świata, bo dzieła stworzenia nie można tylko konsumować i eksploatować, nie licząc się z jego prawami i obowiązkiem przekazania tego wspólnego domu następnym pokoleniom.

- W obliczu inflacji oraz innych zagrożeń dla pokoju gospodarczego postulujemy właściwe, to znaczy ochraniające was ustawodawstwo. Prosimy o dalekowzroczność władzy podejmującej trudne decyzje. Apelujemy o politykę prowadzoną w dialogu i transparentności procesów decyzyjnych ukierunkowaną na dobro wspólne, a jest nim na pewno umocnienie rzemiosła oraz małych i średnich przedsiębiorstw w strukturze gospodarczej naszego kraju - apelował metropolita katowicki.

W Akcie Zawierzenia Rzemiosła Polskiego odczytanym przez prof. Jana Klimka, prezesa Zarządu Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, podkreślono ogromną wagę pracy rąk ludzkich opartej na rodzinności i gospodarności dla dobra wspólnego. Podkreślono, że bez wspólnotowości trudno byłoby przetrwać wielki kryzys gospodarczy, który dotknął świat w latach 20-tych i 30-tych XX w.: „to kolejna podpowiedź naszych przodków, za którą chcemy im podziękować, bo nie traci nic na aktualności”.

Związek Rzemiosła Polskiego jest najstarszą i największą społeczno-zawodową organizacją samorządu gospodarczego, która działa od 1933 roku. Wraz z regionalnymi, lokalnymi i branżowymi organizacjami rzemiosła - 26 izbami rzemieślniczymi (w tym 1 branżowa), 455 cechami rzemiosł oraz 58 spółdzielniami - tworzy największą i najstarszą strukturę samorządu gospodarczego w Polsce, reprezentując ok. 300 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Według danych z raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce za rok 2020 wydanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości małe i średnie firmy stanowią aż 99,8 proc. wszystkich firm w Polsce.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto