Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Pielgrzymka ruchu ludowego na Jasną Górę przed 77. rocznicą śmierci Wincentego Witosa

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Pielgrzymka ruchu ludowego na Jasną Górę. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pielgrzymka ruchu ludowego na Jasną Górę. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Biuro prasowe Jasnej Góry
29 października na Jasną Górę przybyła pielgrzymka ruchu ludowego. Podróż do częstochowskiego sanktuarium związana jest ze zbliżającą się 77. rocznicą śmierci Wincentego Witosa – działacza ruchu ludowego.

Jasna Góra – pielgrzymka ruchu ludowego

31 października przypadnie 77. rocznica śmierci Wincentego Witosa. Z tej okazji ludowcy udali się na pielgrzymkę do Jasnej Góry. W częstochowskim sanktuarium o godz. 9.30 odbyła się msza św. w intencji ruchu ludowego i zmarłych ludowców. Jak informuje biuro prasowe Jasnej Góry, uczestnicy pielgrzymki modlili się m.in. za pokój w Polsce i na świecie.

Po mszy delegacja w Kaplicy Pamięci Narodu złożyła hołd bohaterom narodowym i ruchu ludowego – w tym Wincentemu Witosowi. W 1994 w kaplicy wmurowane zostały tablice poświęcone Romanowi Dmowskiemu, Wojciechowi Korfantemu i Wincentemu Witosowi.

Wincenty Witos wraz z Stanisławem Mikołajczykiem utworzył w sierpniu 1945 Polskie Stronnictwo Ludowe. W dwudziestoleciu międzywojennym trzykrotnie sprawował funkcję premiera. Jego rząd został obalony w trakcie przewrotu majowego dokonanego w 1926 przez Józefa Piłsudskiego.

Wojciech Korfanty był polskim przywódcą narodowym Górnego Śląska. Jest uważany za jedną z najważniejszych postaci w historii Śląska i walki o jego przyłączenie do Polski. Współpracował z Romanem Dmowskim – politykiem, który był współzałożycielem Narodowej Demokracji. Dmowski postulował za utworzeniem państwa narodowego, jego koncepcja zakładała polonizację ludności niepolskiej.

Jasna Góra – wystawa „Matka i Syn”

Zgodnie z doniesieniami biura prasowego Jasnej Góry, sobotnia pielgrzymka ruchu ludowego to nie jedyne wydarzenie w sanktuarium tego dnia. O godz. 12.00 odbył się tu wernisaż wystawy pt. „Matka i Syn”.

- To prace Lidii Bojnowskiej ze Świdnicy. Obrazy przedstawiające przede wszystkim sceny z życia Jezusa i Maryi wykonane są głównie z metalowych elementów takich jak: oksydowane śrubki, podkładki, nakrętki różnych kolorów, wielkości i kształtów. Na wystawę składa się 58 obrazów – pisze biuro prasowe Jasnej Góry.

Prace wystawione na Jasnej Górze powstały w ciągu ostatnich 10 lat. Ich autorka jest nauczycielką, pracuje w jednym z przedszkoli w Świdnicy.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto