Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Nie będzie procesu w sprawie Ekspresu Miłosierdzia

BR
Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ postanowiła o umorzeniu śledztwa przeciwko Markowi M., organizatorowi Ekspresu Miłosierdzia. Podejrzany w marcu 2014 roku zbierał pieniądze na pielgrzymkę na kanonizację Jana Pawła II, ale nie doszła ona do skutku.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tej sprawie złożyli pielgrzymi, którzy przekazali Markowi M. pieniądze na organizacją przez niego pielgrzymki na kanonizację bł. Jana Pawła II.

- W toku postępowania ustalono, że w marcu 2014 roku Marek M. zamieścił ogłoszenia dotyczące organizacji pielgrzymki kolejowej na kanonizację bł. Jana Pawła II pn. „Express Miłosierdzia". W związku z tym kilka osób wpłaciło na wskazany przez niego rachunek bankowy pieniądze w łącznej kwocie ok. 18000 zł. Ponadto 3 osoby, które były organizatorami grup pielgrzymkowych, przekazały mu w gotówce pieniądze w łącznej kwocie ok. 42000 zł - mówi Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

W śledztwie stwierdzono, że Marek M. podjął rozmowy z przedstawicielami PKP dotyczące wynajęcia pociągu na pielgrzymkę, które jednak zakończyły się niepowodzeniem. Wtedy Marek M. próbował zorganizować zastępczy transport autokarowy dla osób, które wpłaciły pieniądze. Również te działania nie zakończyły się wynajęciem autokarów. Ponadto stwierdzono, że podejrzany podjął działania w zakresie rezerwacji miejsc noclegowych na terenie Włoch i w związku z tym dokonał zaliczkowych płatności na rzecz właścicieli obiektów - dodaje prokurator Ozimek.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Marek M. przyznał, że był inicjatorem i organizatorem pielgrzymki o nazwie „Express Miłosierdzia" oraz potwierdził, że w związku z tym przyjmował pieniądze. Podejrzany wyjaśnił także, że pielgrzymka nie doszła do skutku z przyczyn od niego niezależnych. Marek M. tłumaczył, że posiada doświadczenie w organizacji pielgrzymek, gdyż w przeszłości organizował takie imprezy.

W postępowaniu zebrano obszerny materiał dowodowy w postaci zeznań świadków (m.in. przedstawiciele PKP, osoby występujące w charakterze pokrzywdzonych), historii rachunku bankowego oraz zapisów, znajdujących się w laptopach, zabezpieczonych u Marka M.

Analiza tych dowodów nie pozwoliła na przyjęcie tezy, że Marek M. organizując przedmiotową pielgrzymkę, działał w zamiarze nie wywiązania się z umowy. W związku z tym brak jest możliwości przypisania mu przestępstwa oszustwa.

Postanowienie o umorzeniu śledztwa jest nieprawomocne, gdyż 4 osoby, które posiadają status pokrzywdzonego, złożyły zażalenie do Sądu Rejonowego w Częstochowie.


*Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
*Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
*Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto