Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Cmentarzysko pociągów" w Częstochowie - tu stoją niszczejące składy. Gdzie znajduję się to miejsce? Zobacz zdjęcia!

PC
Stare pociągi mają tu swoje miejsce. Stoją na bocznicach w Częstochowie
Stare pociągi mają tu swoje miejsce. Stoją na bocznicach w Częstochowie Piotr Ciastek
HISTORIA CZĘSTOCHOWY. Nasze miasto może się poszczycić najdłuższym peronem kolejowym w kraju, który ma 565 metrów. Tu też znajduje się jeden z większych dworców w Polsce. Także tutaj, choć to nie ewenement, znajduje się duża bocznica kolejowa, na które stacjonują wysłużone pociągi.

Bocznica kolejowa w Częstochowie. Stare pociągi mają tu swoje miejsce
Swego czasu zagraniczne portale ekscytowały się zdjęciem opuszczonej stacji kolejowej w Częstochowie, która wyglądała jak z postapokaliptycznego filmu. Prawda była nieco inna, bo choć pokryte bujną roślinnością wagony wyglądały, jakby stały na stacji widmo, to teren ten należy do działającej stacji Częstochowa - Osobowa.

Znajduje się on za budynkiem lokomotywowni i rozciąga od ulicy 1 Maja aż do rzeki Stradomki. Do tej pory stacjonują tu pociągi, które wyszły z eksploatacji i czekają na złomowanie, a także te które muszą gdzieś przeczekać, przed podjęciem kolejnych wyzwań. Niestety wagony te są niszczone przez wandali. Jeszcze niedawno mieszkańcy Częstochowy, którzy jeżdżą tramwajami wzdłuż kolejowych bocznic mogli przeczytać na jednym z wagonów niecenzuralne słowa skierowane do Władimira Putina.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W pełni lata miejsce to wygląda bardzo interesująco. Każdy miłośnik techniki i pociągów może zobaczyć je z wiaduktu w al. Niepodległości. A jak w ogóle powstała stacja kolejowa w Częstochowie?

Wszystko zaczęło się od Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej

Kolej Warszawsko-Wiedeńska, nazywana też Drogą Żelazną Warszawsko-Wiedeńską była pierwszą linią kolejowa na ziemiach Królestwa Polskiego i drugą w Rosji. Połączyła Warszawę z granicą zaboru austriackiego. Regularne kursy pociągów ruszyły 15 czerwca 1845 po ukończeniu odcinka do Grodziska Mazowieckiego. Otwierano kolejne połączenia: do Skierniewic i Łowicza , Częstochowy, do granicy w Maczkach. Linia o długości 327,6 km miała 27 stacji. Szerokość toru 1435 mm odpowiadała standardowi przyjętemu na kolejach w większości państw ówczesnej Europy.

Pierwszy pociąg wjechał do Częstochowy 17 listopada 1846 r. Dworzec był jedną z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Był budowany w latach 1845 -1846, pierwotnie późnoklasycystyczny o sylwecie nawiązującej do kształtu lokomotywy, został przebudowany około 1900 roku przez Czesława Domaniewskiego , architekta kolei warszawsko – wiedeńskiej.

Pierwszy pociąg elektryczny wjechał na stację Częstochowa w 1956 roku. W latach 70. XX wieku zdecydowano o rozbiórce dworca i wybudowaniu nowego.

20 lat budowy nowego dworca

Ponad 20 lat trwała budowa nowego głównego dworca kolejowego w Częstochowie.

Budynek wyburzono w 1979 r., stawiając tymczasowy barak. Tymczasowy na... 15 lat. Ze starego dworca pozostała zabytkowa toaleta przy peronie 1. W katach 90. przerobiono ją nawet na bar. Dziś jest to zamknięty budynek.

Projektantem nowego dworca był krakowski architekt Ryszard Frankowicz. Oficjalnie dworzec w Częstochowie został otwarty w 1996 r., z udziałem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, ale pięć lat wcześniej gotowy był najdłuższy, drugi peron, na który wjeżdżały pociągi z młodzieżą przybywającą na spotkanie z Janem Pawłem II na VI Światowy Dzień Młodzieży na Jasnej Górze.
W 2016 roku przeprowadzono generalny remont peronów i pasażu. Obecnie PKP szykuje się do budowy nowego dworca w miejsce tego z 1996 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto