Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa na archiwalnych zdjęciach z lat 1920-1945 [ZDJĘCIA] Zobaczcie, jak rozwijało się miasto w 20-leciu międzywojennym

BR
Częstochowa w latach 1920-1945
Częstochowa w latach 1920-1945 Narodowe Archiwum Cyfrowe
Jak wyglądała Częstochowa w dwudziestoleciu wojennym oraz podczas drugiej wojny światowej? O tym możemy się przekonać dzięki zdjęciom znajdującym się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Jak wyglądała Częstochowa w dwudziestoleciu międzywojennym i w czasie drugiej wojny światowej? Narodowe Archiwum Cyfrowe ma w swoich zbiorach fotografie, na których możemy zobaczyć, jak zmieniło się miasto w ostatnich kilkudziesięciu latach.

Oglądając archiwalne zdjęcia, trudno m.in. uwierzyć, jak wyglądała ruchliwa dzisiaj droga krajowa Częstochowa-Herby, która wówczas nie była praktycznie w ogóle utwardzona. Na zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego można zobaczyć m.in. swastyki na Teatrze im. A. Mickiewicza, ówczesne Aleje i centrum miasta, budowę magistrali kolejowej Śląsk-Gdynia, a także autobus miejski łączący Raków z Rynkiem Wieluńskim.

Oczywiście nie mogło zabraknąć zdjęcia Jasnej Góry. Pięknie na fotografiach prezentuje się Dom Księcia, wówczas jedna z wizytówek miasta, dzisiaj zabytkowa rudera, która nie może się doczekać inwestora.

Warto pamiętać, że lata dwudzieste XX wieku w Częstochowie to okres szybkiego rozwoju i odbudowy po wielu latach zaborów i wojny. Dzień przed wojną miasto liczyło już 138 tysięcy mieszkańców i było pod tym względem ósme co do wielkości w Polsce. W 1925 roku powstało w mieście biskupstwo.

Częstochowę odwiedzał również marszałek Józef Piłsudski, chociaż jako naczelnik państwa z oficjalną wizytą był tylko raz. Wielkim wydarzeniem było sprowadzenie zwłok Henryka Sienkiewicza do Polski. Trumnę z wybitnym pisarzem przewieziono z dworca na Jasną Górę, a w tym wydarzeniu uczestniczyły tysiące mieszkańców.

W Częstochowie mimo trudności wywołanych zniszczeniami wojennymi rozwijał się przemysł, a także szkolnictwo. Jednym z najciekawszych miejsc było obecne IV LO im. H. Sienkiewicza, przy którym istniał nawet mały ogród zoologiczny.

Spokojne życie częstochowian zburzyła wojna. Niemcy weszli do Polski 3 września 1939 roku, a dzień później dokonali krwawej masakry ludności cywilnej, znanej jako "krwawy poniedziałek". Wojska radzieckie zajęły Częstochowę 16 stycznia 1945 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto