Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa musi oszczędzać energię elektryczną. Jakie kroki podjęło miasto?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
UM Cz-wa
Prezydent Częstochowy wydał jednostkom organizacyjnym miasta oraz spółkom polecenie związane z obowiązkowym zmniejszeniem całkowitego zużycia energii elektrycznej. - Konieczność dalszej optymalizacji zużycia energii w jednostkach miejskich wynika ze wzrostu cen taryf, kryzysu energetycznego oraz obowiązku wykazania oszczędności zużycia energii elektrycznej na poziomie 10% zapisanego w ustawie z października 2022 r. - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy magistratu. Co to oznacza dla mieszkańców?

Oszczędzanie zgodne z ustawą

Energia ma być oszczędzana w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy.

- Zapis jest związany z sytuacją na rynku energii elektrycznej i dotyczy okresu od początku grudnia 2022 r. do końca 2023 roku - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy magistratu. - Efekty działań oszczędnościowych mają być raportowane do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w terminie do 31 marca 2023 (za grudzień 2022) i 31 marca 2023 (za cały 2023 r.). Oszczędności w zakresie objętym ustawą powinny wynieść w grudniu 2022 r. 10% w stosunku do średniomiesięcznego zużycia energii elektrycznej z lat 2018-19, a w 2023 r. 10% w stosunku do zużycia w roku 2022 - dodaje.

Jednocześnie jednostki organizacyjne gminy i spółki skarbu gminy zostały zobowiązane do podjęcia wszystkich możliwych działań organizacyjnych i prawnych w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, ciepła sieciowego, gazu ziemnego, paliw stałych i oleju opałowego oraz ograniczenia kosztów ponoszonych z tego tytułu.

- Wszelkie działania mające na celu ograniczenie zużycia energii elektrycznej oraz generowanie z tego tytułu oszczędności muszą być jednak realizowane z zachowaniem bezpieczeństwa publicznego na terenie całego miasta, uczestników ruchu drogowego oraz osób korzystających z obiektów użyteczności publicznej. Nie mogą też negatywnie wpływać na realizację zadań publicznych określonych w ustawach o samorządzie gminnym i powiatowym oraz w prawe energetycznym - tłumaczy Włodzimierz Tutaj.

Co zamierza zrobić miasto?

W celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej miasto zamierza:

  • kontynuować wymianę źródeł światła na energooszczędne odpowiedniki,
  • zamontować w miarę posiadanych środków finansowych, czujników ruchu w oświetleniu wewnętrznym i zewnętrznym,
  • wyłączyć "stan czuwania" w urządzeniach wyposażonych w tę funkcję (np. zasilacze, sprzęt informatyczny),
  • wyłączać oświetlenia w pomieszczeniach, w których nikt aktualnie nie przebywa (np. łazienki, magazyny),
  • ograniczać oświetlenia w korytarzach, ciągach komunikacyjnych, a także oświetlenia zewnętrznego do niezbędnego minimum,
  • zakazać używania urządzeń elektrycznych typu grzejniki i grzałki,
  • właściwe i ekonomiczne korzystanie z urządzeń klimatyzacyjnych,
  • obniżyć temperaturę ciepłej wody użytkowej z podgrzewaczy elektrycznych (cwu),
  • zakupować wyłącznie energooszczędne urządzenia IT (komputery, urządzenia wielofunkcyjne),
  • prowadzić działania edukacyjne dotyczące oszczędzania energii wśród pracowników,
  • zobowiązać firmy sprzątające budynki do włączania oświetlenia wyłącznie w miejscach, w których aktualnie trwa sprzątanie.

Ponadto pracownicy zostali zobowiązani do racjonalnego korzystania z odbiorników ciepła (m.in. nieotwieranie okien, niezastawianie grzejników meblami czy zmniejszanie temperatury poprzez przykręcenie kaloryfera po zakończonej pracy).

Inne godziny pracy

W związku z koniecznością oszczędzania zmieniły się też godziny pracy niektórych instytucji. Nowe pory otwarcia niedawno wprowadziła Biblioteka Publiczna. Obowiązują one również w poszczególnych filiach. Poza tym w grudniu w Muzeum Częstochowskim obowiązywać będą następujące dni i godziny zwiedzania obiektów wystawowych:

Ratusz, pl. Biegańskiego
Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 47
Pawilon Wystawowy oraz Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku im. Stanisława Staszica

poniedziałek: nieczynne
wtorek, czwartek, piątek: 9.00 – 15.30
środa: 11.00 – 17.30
sobota i niedziela: 11.00 – 17.00

Rezerwat Archeologiczny, ul. Łukasińskiego 20
Muzeum Żydów Częstochowian, ul. Katedralna 8
Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, ul. Jasnogórska 23

poniedziałek, wtorek: nieczynne
środa: 11.00 – 17.30
czwartek, piątek: 9.00 – 15.30
sobota i niedziela: 11.00 – 17.00

Stary Ratusz, ul. Stary Rynek 1 – obiekt nieczynny

Od 1 grudnia zmieniają się także godziny otwarcia Ośrodka Promocji Kultury "Gaude Mater" przy ul. Dąbrowskiego 1. W każdą środę będzie otwarty w godz. 7.30 – 15.30, a tym samym galeria OPK będzie dostępna w godz. 10.00 – 15.30.

W pozostałe dni – czyli poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki – pory otwarcia OPK nie ulegają zmianie. Sekretariat będzie czynny w godz. 8.00 – 16.00, a galeria – w godz. 10.00 – 19.00. W sobotę i niedzielę sekretariat jest nieczynny, a galerię można zwiedzać tylko po wcześniejszym ustaleniu terminu.

- Wszystkie działania mające na celu ograniczenie zużycia energii elektrycznej oraz generowanie z tego tytułu oszczędności muszą być jednocześnie realizowane z zachowaniem bezpieczeństwa publicznego na terenie całego miasta, wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz osób korzystających z obiektów użyteczności publicznej - podsumowuje Włodzimierz Tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto